VIDEO Barcelonský zázrak oprášil históriu: Pozrite si najväčšie otočky v Lige majstrov

Víťaz Ligy majstrov v roku 1999 - Manchester United CFVíťaz Ligy majstrov v roku 1999 - Manchester United CF Zdroj: manutd.com

BRATISLAVA - Futbalisti španielskej Barcelony predviedli tento týždeň famózny obrat, keď v domácom zápase porazili hráčov PSG vysoko 6:1. Vymazali tak nepríjemné spomienky na prvý duel z Parížu v ktorom potupne prehrali 4:0. V prestížnej Lige majstrov fanúšikovia spomínajú aj na iné, pamätné zvraty, ktoré ešte dlho zostanú v pamäti futbalových priaznivcov.

1. Finále Ligy majstrov 1999 - Manchester United 2:1 Bayern Mníchov

Jedno z najnezabudnuteľnejších finálových zápasov, ktoré sme na európskej scéne mohli vidieť sa zhodou okolností tiež odohralo na štadióne Campe Nou v Barcelone. Už v 6. minúte zápasu poslal nemecký veľkoklub do vedenia Mario Basler. Bavori dominovali vo väčšine zápasu a využili svoje skúsenosti proti mladej generácii hráčov legendárneho kouča Sira Alexa Fergusona. Všetko sa zmenilo v nadstavenom čase. Odchovanec červených diablov David Beckham po dvoch rohových kopoch našiel pred bránou Olivera Kahna svojich spoluhráčov, Teddyho Sheringhama a Ole Gunnara Solskjaera, ktorí vystrelili Manchesteru United druhý triumf v tejto európskej súťaži.

2. Finále Ligy majstrov 2005 - AC Miláno 3:3 FC Liverpool *(2:3 po penaltovom rozstrele)

The Reds budú mať naveky v srdci horúcu noc v Istanbule. Taliansky klub predviedol v prvom polčase úžasný výkon a dominantným spôsobom sa postaral o pohodlné vedenie 3:0. Možno aj to ovplyvnilo ich sústredenosť, a to využili futbalisti Liverpoolu. Tí v druhej polovici stretnutia vďaka gólom z kopačiek kapitána Stevena Gerrarda, Vladimíra Šmicera a Xabiho Alonsa vyrovnali v priebehu šiestich minút na 3:3. O finálovom víťazovi nerozhodol ani nadstavený čas a rozhodli až penalty v ktorých uspel anglický výber trénera Rafaela Benitéza.

3. Štvrťfinále Ligy majstrov 2012 - SSC Neapol 3:1 Chelsea Londýn, odveta: Chelsea Londýn 4:1 SSC Neapol

Pre anglický tím to bolo náročné obdobie. Po zlých výsledkoch prehrala Chelsesa v Neapole nečakane 3:1 a následná porážka proti West Bromwichu Albion v Premier League znamenala vyhadzov pre manažéra Andreho Villas-Boasa. Majiteľ klubu Roman Abramovič vymenoval do funkcie ako dočasného manažéra Roberat Di Mattea, ktorý nakoniec dokázal nemožné. V odvete na Stamford Bridge vyhrali The Blues vďaka gólom Didiera Drogbu, Johna Terryho, Franka Lamparda a Branislava Ivanoviča 4:1. Práve toto víťazstvo bolo veľkým katalizátorom pre budúci celkový úspech, keďže Chelsea to dotiahla až do samotného finále.

4. Finále Ligy majstrov 2012 - Bayern Mníchov 1:1 Chelsea Londýn (3:4 po penaltovom rozstrele)

Pre nemecký Bayern Mníchov to mal byť jeden z najväčších momentov ich doterajšej histórie - Vyhrať prestížny ušatý pohár na domácom trávniku. Bol to náročný zápas, v ktorom mali po futbalovej stránke navrch domáci, ale hlboký defenzívny blok anglického tímu lámali len veľmi ťažko. To sa po viacerých streleckých príležitostiach podarilo až v 83. minúte domácemu miláčikovi publika Thomasovi Müllerovi. Nielen na štadióne, ale aj v samotnom meste už pomaly začínali búrlivé oslavy, ale Didier Drogba dve minúty pred koncom zápasu vyrovnal na 1:1. V nadstavenom čase predviedol Peter Čech v 95. minúte famózny zákrok po strele od holandského záložníka Arjena Robbena. Následný pokus Bastiana Schweinsteigera zablokoval obranca Gary Cahill. Podobne neuspel takmer z 20 metrov ani Toni Kroos, a tak prišli na rad penalty. V tých vybojoval výhodu pre Chelsea ťahúň tímu Didier Drogba, aby následne svoj penaltový kop nevyužil Schweinsteiger. Chelsea sa tak stala prvým anglickým klubom z Londýna, ktorý vyhral Ligu Majstrov. Naopak Bavorom zostala v ich nemeckej hrdosti bolestivá rana.

5. Štvrťfinále Ligy majstrov 2004 - AC Miláno 4:1 Deportivo La Coruňa, odveta: Deportivo La Coruňa 4:0 AC Miláno

Favorizované AC Miláno v prvom vzájomnom zápase nezaváhalo a doslova zdemolovalo španielske Deportivo rozdielom triedy vysoko 4:1. Taliani strelili všetky góly v priebehu neskutočných ôsmich minút a rýchlo tak nalomili nádeje Španielov na postup do ďalšieho kola. Futbal nemá logiku a presne to sa potvrdilo v odvetnom zápase. Favorit sa s výsledkom uspokojil, no zaspal na vavrínoch. Po góloch od Waltera Pandianiho, Juana Carlosa Valeróna, Alberta Luqueho a Gonzáleza Frana vyhrala La Coruňa 4:0.

Viac o téme: Chelsea Londýn Bayern Mníchov SSC Neapol AC Miláno Manchester United CF
  • Zdroj: športky