Boj o titul sa dramatizuje: Slovan spasil Vittek, Žiline nestačilo ani dvojgólové vedenie!

Róbert Vittek premieňa pokutový kop belasýchRóbert Vittek premieňa pokutový kop belasých Zdroj: SITA

DUNAJSKÁ STREDA - Už v druhej minúte stretnutia sa ujala vedenia hosťujúca Žilina, po rohovom kope sa presadil obranca Kaša – 0:1. Prvých 20 minút veľa futbalovosti neprinieslo, hralo sa prevažne medzi šestnástkami bez výrazných šancí. V 23. minúte hostia zvýšili vedenie, z pravej strany strelou k žrdi trafil do čierneho Škvarka – 0:2. O dve minúty neskôr mohol znížiť Pačinda, ale jeho strela letela vedľa. V 38. minúte znížili domáci, po Brašeňovej spätnej prihrávke Ljubicič z hranice šestnástky nedal Volešákovi šancu – 1:2. V 42. minúte mohlo byť vyrovnané, Alukuho strelu výborne kryl Volešák.

V druhom polčase, podobne ako v prvom, sa hralo prevažne medzi šestnástkami, obe mužstvá sa snažili skórovať. V 62. minúte mohol ísť sám na brankára Žilinčan Šejdajev, toho však v poslednej sekunde odzbrojil Ljubicič. V 67. minúte vyrovnali domáci, po ruke žilinského hráča odpískal rozhodca pokutový kop, ktorý Davis bezpečne premenil – 2:2. Po góle sa hra upokojila, opäť sa hralo medzi šestnástkami. V 85. minúte sa pred Tofiloského dostal Hlohovský, ale brankár stihol zakročiť.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MŠK Žilina 2:2 (1:2)
Góly: 38. Ljubicič, 67. Davis (z 11 m) - 2. Kaša, 23. Škvarka. Rozhodoval: Kráľovič, ŽK: Aluku, Živkovič, Mészáros) - Mabouka,  5152 divákov

FC DAC: Tofiloski - Živkovič, Huk, Šatka, Davis – Ljubicic, Aluku (73. Ľupták) – Brašeň (46. Mészáros), Simon, Pačinda (90. Kocsis)– Šafranko

Žilina: Volešák – Mabouka, Kaša, Hanck, Holúbek – Káčer, Diaz, Škvarka (86. Jánošík) – Špalek, Šejdajev, Hlohovský

Vittek spasiteľom belasých

V úvodnej štvrťhodine sa na Záhorí nedialo nič dramatické, loptu mal na svojich kopačkách častejšie Slovan, no žiadnu vážnejšiu príležitosť si nevytvoril. Po pätnástich minútach sa osmelili aj domáci, v krátkom časovom úseku skúšali Seničania poslať centrovanú loptu do ohňa, najmä druhá kombinácia s Brigantovým centrom na konci bola pekná, no lopta sa ku dobre pokrytému Kováčovi nedostala. V 22. sa paradoxne protiútokom dostali do príležitosti Belasí. Po pravej strane unikol Čavrič a srbského rýchlika Šušolík zastavil v pokutovom území sklzom len za cenu faulu. Rozhodca Prešínský ukázal na biely bod a Vittek sa z jedenástich metrov nemýlil, hoci Šulla bol blízko úspešnému zákroku – 0:1. Záhoráci sa ani po inkasovanom góle nebáli hrať a skúšali sa dostať do príležitostí najmä centrovanými loptami z krídelných priestorov, obrana Slovana však bola pevná. Po jednom z dlhých nákopov musel loptu zbierať ďaleko od svojej brány Ján Mucha a senickí diváci sa dožadovali odpískania ruky mimo pokutového územia, brankár Bratislavčanov však loptu podľa všetkého udržal tesne vnútri šestnástky. V prvom polčase boli zverenci Ivana Vukomanoviča dominantnejší v držaní lopty, Seničania však boli vzadu s výnimkou penaltového momentu veľmi kompaktní a často sa snažili využívať voľné priestory na jednoduché kombinácie.

Hneď v úvode druhej časti sa do dobrej príležitosti po ponechanej výhode rútil Priskin, ktorý hľadal nabiehajúceho spoluhráča, no loptu odvrátil na roh Pillár. Vzápätí mali slušnú príležitosť v podobe priameho kopu z dobrej pozície domáci, Šašinka však neprestrelil múr. Druhé dejstvo malo veľmi slušné tempo, najprv na dvakrát skúšal Šullovu pozornosť Savičevič, o malú chvíľu v rýchlom protiútoku prestrelil Muchovu bránu Bališ. Vzápätí v ďalšom protiútoku mohli udrieť aj hostia, no hlavičku z bezprostrednej blízkosti Oršula upratal do náručia pripraveného kapitána Senice Šullu. Po dvadsiatich minútach druhej polovice skúšal za obranou domácich nájsť Kubík Čavriča, no ten sa k lopte nedostal skôr ako Šulla. Domáci mali potom azda najväčšiu príležitosť skórovať, keď sa presadzoval Brigant, jeho strelu vyrazil Mucha k Šašinkovi, ktorý nedokázal doraziť loptu do brány. Z tejto situácie vyplynulo i vynútené Rundičovo striedanie, srbský stopér sa zranil v súboji s českým forvardom Senice. Šesť minút pred koncom rýchlo rozohrali domáci štandardku, loptu od Briganta dostal Šašinka, ktorý v dobrej pozícii minul bránu belasých. O minútu pálil aktívny Bališ z veľkej diaľky prudko len do miesta, kde bol pripravený Ján Mucha. V 87. minúte opäť pekne zakombinovali domáci, keď Brigant s Kosorinom pripravili loptu za obranu pre Kováča a hoci sa odchovanec Slovana presadil, rozhodcovia odmávali a odpískali postavenie mimo hru. K záverečnému náporu aktívnych domácich neprišlo, rozhodca Prešinský zápas ukončil pre istotu ešte 30 sekúnd pred uplynutím avizovaných dvoch minút a Slovan tak najtesnejším skóre uhájil tri body. Napriek veľmi sympatickému výkonu sa Senica v tomto zápase nepresadila, Slovan stiahol vďaka trom bodom náskok prvej Žiliny na päť bodov.

FK Senica - Slovan Bratislava 0:1 (0:1)
Gól: 24. Vittek (z 11 m). Rozhodoval: Prešinský, ŽK: Blažek, Kratochvíl (obaja Senica), 1096 divákov

Senica: Šulla – Kopičár, Ranko, Pillár, Šušolík – Blažek – Bališ, Kováč, Kratochvíl (83. M. Kosorin), Brigant – Šašinka

Slovan: Mucha – Sekulič, Rundič (70. Ligeon) , Saláta, Kubík – Kóňa, Savičevič – Čavrić (83. De Sa), Priskin, Oršula (90. Rigo) – Vittek

Miroslav Mentel, tréner Senice: "Vedeli sme, že ideme do zápasu s mužstvom, ktoré je v jarnej časti v hernej pohode. Som veľmi rád, že sme držali so súperom krok a podľa môjho názoru to bol herne najlepší zápas v jarnej časti. Je mi to ľúto, mužstvo by si zaslúžilo za svoj výkon aspoň bod. Taký je ale futbal. "

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana: "Myslím si, že to bol dnes pre nás veľmi ťažký zápas a jeden z najhorších výkonov v tomto roku. Posledných desať dní sme hrali tri ťažké zápasy. Senica dnes hrala výborný zápas, takticky veľmi dobre, nemali sme veľa priestoru kombinovať. Nemali sme veľa šancí skórovať, pre nás bolo dôležité vyhrať tento zápas - predĺžiť víťaznú sériu. Musíme sa snažiť zlepšiť našu hru."

Ružomberok na Liptove rozstrieľal Prešov

Dva inkasované góly do prestávky boli pre mužstvo zo Šariša ešte milosrdným polčasovým rezultátom. Väčšiemu rozdielu svojim zákrokmi zabránil brankár Tatrana Ferenc. Hostia v úvodnom dejstve ani raz vážnejšie neohrozili Hajdúcha medzi domácimi žrďami. V 10. minúte Daniel z pravej strany poslal vysoký center do "ohňa" a Gál-Andrezly nekompromisnou hlavičkou dostal Liptákov do vedenia. V 22. minúte Faško kolmicou vysunul Lačného a Tubonenim tiesneného ružomberského útočníka vychytal Ferenc. O sedem minút neskôr sa Lačný po spolupráci s Gálom-Andrezlym ocitol zoči – voči Ferencovi, no prešovský gólman vytiahol super zákrok. V 37. minúte mal Lačný ďalšiu možnosť poistiť vedenie "Ruže", ale vrtký Ferenc bol do tretice proti. Napokon sa predsa diváci dočkali do prestávky aj druhého gólu v sieti Tatrana, ktorého autorom bol po krásnom sóle Faško.

Po zmene strán sa na prvý vzruch čakalo do 57. minúty, keď po Ďubekovom priamom kope z hranice "malého vápna" hlavičkoval P. Maslo, ale mieril nad. Vzápätí, takisto po priamom kope, ktorý znovu zahral Ďubek, mal na hlave tretí úspech MFK Kružliak, ktorý tesne minul cieľ. Prešov bol aj naďalej vpredu neškodný, hoci v druhom polčase sa viac snažil v ofenzíve. V 69. minúte Daniel potiahol ružomberskú akciu po pravej strane, loptu naservíroval Faškovi a konečnou inštanciou bol zase Ferenc. V 72. minúte našiel Daniel opäť v šestnástke hostí Faška a ten zblízka pridal svoj druhý zápis do streleckej listiny. O tri minúty na to mohol aj tretí. V 76. minúte striedajúci Gerec krásne trafil z uhla – 4:0. Piaty gól pridal v 79. minúte spoza "veľkého vápna" Gál-Andrezly, keď ho našla odrazená lopta po rohovom kope. V 85. minúte mohol skórovať aj ďalší nový muž na ihrisku Takáč. V chladnom počasí domáci futbalisti dostatočne zahriali svojich fanúšikov.

MFK Ružomberok – 1. FC Tatran Prešov 5:0 (2:0)
Góly: 10. Gál-Andrezly, 45. Faško, 72. Faško, 76. Gerec, 79. Gál-Andrezly. Rozhodoval: Sedlák, 1226 divákov

Ružomberok: Hajdúch – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec – Nagy, Ďubek (76. Sapara) – Daniel (82. Takáč), Faško, Gál-Andrezly – Lačný (74. Gerec)

Prešov: Ferenc – Petko, Bartek (16. Tuboneni), Dzúrik, P. Leško – Keresteš, D. Leško – Micherda, Katona, Trebuňák – Kubus

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: "Z našej strany to bol veľmi dobre zvládnutý zápas. Bolo v ňom veľa dobrého, veľa agresivity, šprintov, kolmosti. Preto sme si vypracovali veľké množstvo šancí a iba časť sme z nich premenili. Takže spokojnosť. Sme len radi, že sme zápas herne i výsledkovo zvládli."

Miroslav Jantek, tréner Prešova: "Ukazuje sa realita, holý fakt. My sme mali na ihrisku možno troch hráčov spĺňajúcich aspoň priemerné ligové kritériá. Obrovský je pre nás problém, keď nehrajú šiesti-siedmi hráči základu, ktorí sú zranení... Čo sa týka zápasu, asi kľúčový bol druhý gól do šatne. Práve vtedy tam boli fázy, keď sme mohli možno zdramatizovať zápas. Na druhej strane brankár Ferenc zlikvidoval tri nájazdy a tak už do prestávky mohol byť zápas rozhodnutý. V druhom polčase domáci pridali v ofenzíve aj aj ďalšie góly. A tak jednoznačne a zaslúžene vyhrali."

Viac o téme: Róbert Vittek MŠK Žilina ŠK Slovan Bratislava