Slovenskí mladíci spravili prvý krok k postupu na ME: Cenné víťazstvo na Cypre

Slovensko 17
Slovensko 17

PAFOS - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov odštartovali kvalifikačný turnaj Elite Round o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy stredajším víťazstvom v Pafose nad domácim Cyprom 2:1. Zverencov trénera Ladislava Hudeca vyzvú v boji o postup ešte Íri a výber Faerských ostrovov.

Slováci otvorili skóre v 4. minúte, keď sa presadil Aurel Dávidík, do polčasu zvýšil na 2:0 Denis Potoma. Domáci znížili v 71. minúte zásluhou Dimitrisa Toumazoua. Duel mohol definitívne rozhodnúť v 78. minúte Dominik Martišiak, ktorý však nepremenil penaltu. Slováci už ale doviedli duel do víťazného konca.

Na finálový turnaj v Chorvátsku postúpia víťazi ôsmich kvalifikačných skupín a sedem najlepších tímov z druhých miest (v bilancii s prvým, resp. tretím mužstvom tabuľky - pozn.). Chorváti majú ako organizátor účasť automatickú. Šampionát (3. - 19. mája) bude slúžiť aj ako európska kvalifikácia o postup na majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie v Indii (6. - 28. októbra), kam sa prebojujú piati najlepší.

Slovenský výber do 17 rokov sa doteraz na ME predstavil len raz, v roku 2013 v domácom prostredí. Postupom do semifinále si Slováci vtedy vybojovali účasť na MS v SAE, kde vypadli v osemfinále.

kvalifikácia ME 2017 do 17 rokov, elitné kolo, 8. skupina:
SLOVENSKO - Cyprus 2:1 (2:0)
Góly: 4. Dávidík, 34. Potoma - 71. Toumazou, ŽK: Martišiak - Sergiou, Gerolemou
zostava SR: Trnovský - Strachan, Pišoja, Kozák, Mišenko - Murcko (63. Kelemen), Martišiak, Machara, Dávidík - Potoma (80. Krkoška), Gerebenits (80.+4 Čerňanský)

hlas (zdroj: www.futbalsfz.sk):
Ladislav Hudec, tréner SR17: "Sme šťastní, že sme vyhrali tento zápas, vopred sme vedeli, že bude náročný po všetkých stránkach. Potvrdil to najmä druhý polčas, keď sa súper dostával do tlaku, hral vabank a mali sme s tým veľké problémy. Prvý polčas sme odohrali veľmi dobre po taktickej stránke, pomohol nám rýchly gól, po peknej akcii pridali chlapci aj druhý gól. Cyperčania v druhom polčase prestriedali, výrazne zvýšili tlak, zahrávali veľa štandardných situácií a najmä rohové kopy mierili na vysokých hráčov Cypru. Chvalabohu, že sme inkasovali len raz. Máme tri body, čo ešte stále nič neznamená, avšak sú veľmi dôležité."

ďalší zápas:
Írsko - Faerské ostrovy 4:0 (2:0)
Góly: 9. a 23. Connolly, 41. Uche Idah, 43. Doherty


Foto:
futbalsfz.sk

DISKUSIA