Veľké prekvapenie je na svete: Fínsko síce vyhralo, no Mäkäräinenová to nie je!

Mari Laukkanenová
Mari Laukkanenová

HOLMENKOLLEN - V šprinte finálového 9. kola Svetového pohára biatlonistiek prekvapujúco zvíťazila v nórskom Holmenkollene Fínka Mari Laukkanenová. Na 7,5 km trati zdolala druhú v poradí Francúzku Justine Braisazovú o 7,9 sekundy a tretiu ďalšiu Francúzku Anais Bescondovú o 23,1 sekundy. Prvenstvo v seriáli už v predstihu zdobilo Nemku Dahlmeierovú, no celkový triumf v šprinte jej nepribudol, keď ju predstihla v konečnom hodnotení Češka Koukalová.

V Holmenkollene vládlo teplé počasie so šiestimi stupňami a aj veterné, ktoré komplikovalo mierenie na strelnici. Veľa riešiť v SP už zdanlivo nebolo treba, Nemka Dahlmeierová bola istá celková víťazka seriálu, v hodnotení šprintu mala pred Češkou Koukalovou sľubný 28-bodový náskok a len niečo nepredvídané ju mohlo pripraviť o prvenstvo v tejto disicplíne. A aj sa tak stalo, Nemka sa 15-krát za sebou umiestnila v sezóne v najlepšej trojici, unikátnym spôsobom dominovala v celom seriáli, tentoraz však úplne stroskotala, prvé tri rany netrafila a bolo zrejmé, že s najhorším umiestením v sezóne v trojici najlepších už neskončí- Napokon ju o šprintérske prvenstvo v seriáli pripravila Koukalová. 

O cenné umiestenie si zažiadala ako prvá 29-ročná Fínka Laukkanenová a postupne, keď okrem Dahlmeierovej netrafila tretí stojkový terč Češka Koukalová sa jej šance na premiérové víťazstvo zvyšovali. Na prvej priečke vydržala až do samého konca, zdramatizoval sa však súboj o prvenstvo v hodnotení šprintu SP a napätie vyvolával do samého cieľa v prospech Koukalovej.

Ako prvá zo štvorice Sloveniek na štarte sa medzi 103 štartujúcimi predstavila Paulína Fialková (celková strelecká bilancia 1-2) a začala veľmi rýchlo, škoda len, že nevybielila štvrtý terč. Na strelnici sa však hromadilo veľa chýb a aj s jedným trestným okruhom si mohla trúfať vysoko. Komplikácia s tretím a piatym stojkovým terčom už bola vážnejšia a zostávalo už len stratu aspoň sčasti skresať bežeckým úsilím.

Anastasia Kuzminová (4-2) s číslom 52 už mala mäkšiu trať, čo nikdy nebolo pre olympijskú šampiónku príjemné. Horšia však bola samotná streľba ležmo, strávila na nej veľa drahocenného času, mierenie prerušovala, aj dobíjala po vyhodenom náboji a trafila jediný štvrtý terč. Ivona Fialková (2-1) s chybami na druhom, piatom a siedmom terči len umocnila fakt, že Slovenky zažili zlý strelecký deň, vrátane Terézie Poliakovej (2-4).

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Mari Laukkanenová (Fín.) 20:33,5 min (0), 2. Justine Braisazová (Fr.) +7,9 s (0), 3. Anais Chevalierová (Fr.) +23,1 (0), 4. Gabriela Koukalová (ČR) +37,4 (1), 5. Veronika Vítková (ČR) +41,4 (1), 6. Marte Olsbuová (Nór.) +51,0 (1), 7. Susan Dunkleeová (USA) +56,7 (2), 8. Teja Gregorinová (Slovin.) +56,9 (1), 9. Federica Sanfilippová (Tal.) +58,2 (1), 10. Anna Frolinová (Kór. rep., 1 tr. okruh) a Alexia Runggaldierová (Tal., 0 tr. okr.) - obe +1:06,9 min,... 18. Paulína Fialková +1:25,6 (3), 29. Ivona Fialková +1:49,8 (3), 78. Anastasia Kuzminová +3:25,5 (6), 97. Terézia Poliaková (všetky SR) +4:42,1 (6)


Tagy: Kaisa Mäkäräinenová Mari Laukkanenová

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
iltalehti.fi

DISKUSIA