VIDEO Žilina ovládla krajské derby a zvýšila náskok, Slovan prekvapujúco zaváhal

Na snímke vľavo Nicolas Špalek (MŠK Žilina) a Dominik Kružliak (MFK Ružomberok)Na snímke vľavo Nicolas Špalek (MŠK Žilina) a Dominik Kružliak (MFK Ružomberok) Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

ŽILINA - Krajské derby sa v daždi začalo minútou ticha za nedávno zosnulého dlhoročného fotografa zo zápasov MŠK Žilina, Ľudovíta Košálka. Hostia začali napádať domácich veľmi vysoko a takáto hra Žiline veľmi nesedela.

Postupne sa hra vyrovnala, ale vážne pohrozili ako prví hostia, keď v 17. minúte Daniel strelou zvnútra 16-tky minul Volešákovu bránu. Aj o desať minút neskôr mali šancu opäť Ružomberčania, keď po Faškovej tvrdej strele musel Volešák likvidovať šancu. Žilinčania sa snažili kombinovať krajmi aj stredom, ale vo finálnej fáze útoku robili nepresnosti. V 35. minúte vyslal na Hajdúcha nenápadnú strelu Mabouka, gólman Ružomberka loptu vyrazil pred seba, ale dorážky Škvarku ani Mráza a Špaleka sa otváracím gólom zápasu nestali. V 36. minúte Mareš zľava odcentroval pred bránu MŠK, Králikov obranný odkop nabral opačný smer a lopta skončila nad domácou bránou. Ružomberku vychádzali brejkové situácie, v 42. minúte sa dostal do ďalšej šance Faško, ale z ľavej strany trafil iba bočnú sieť. V 44. minúte sa lopta po osi Mabouka – Špalek dostala k Škvarkovi, ale jeho strelu zvnútra veľkého vápna Hajdúch vyrazil nohou na roh.

Druhý polčas v hustom daždi otvorila šanca hostí, keď Gal-Andrezly odcentroval z pravej strany pred bránu, kde pred dobiehajúcim Marešom likvidoval príležitosť riskantným vybehnutím Volešák. Po zrážke ostal hosťujúci legionár otrasený, no po ošetrení sa dokázal vrátiť do hry. Obrovskú šancu na gól mali hostia po priamom kope v 57. minúte, keď najskôr kapitán Ďubek nastrelil ľavú žrď a z ďalšej dorážky Peter Maslo brvno brány Žiliny. O dve minúty však zahrmelo na opačnej strane, keď Škvarka pekne posunul loptu do pravej strany na Mráza a mladý útočník MŠK nedal Hajdúchovi šancu. O štyri minúty už bolo 2:0, keď Káčer po rohu napriahol spoza 16-tky a lopta sa zastavila až v pravom kúte Hajdúchovej brány. Ružomberok zdramatizoval zápas v 79. minúte, keď Ján Maslo z priameho kopu z 20-tich metrov nádherne trafil za chrbát Volešáka, ktorý na strelu nemal nárok. Ružomberok sa snažil aj o vyrovnanie, ale domáci hrali zodpovedne a z protiútokov hrozili. V 89. minúte mali gól na kopačke Jánošík a Škvarka, ale strelu prvého Hajdúch vyrazil a pokus druhého smeroval nad bránu. V nadstavenom čase si však Hlohovský pred šestnástkou hostí urobil priestor a krásnym obstrelom nedal Hajdúchovi šancu. Žilinčania si tak po dvoch remízach na ihriskách súperov a vypadnutí zo Slovnaft Cup-u pripísali na konto dôležité tri body.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 3:1 (0:0)
Góly: 60. Mráz, 64. Káčer, 90.+ Hlohovský – 79. J. Maslo. Rozhodoval Pavlík, ŽK: Hlohovský, Kaša - Kružliak, Kupec, Daniel, 1960 divákov

Žilina: Volešák – Mabouka, Kaša, Králik, Letič – Diaz – Káčer, Škvarka – Špalek (82. Jánošík), Mráz (74. Šejdajev), Hlohovský (90.+ Hancko)

Ružomberok: Hajdúch – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec – M. Nagy, Ďubek (72. Takáč) – Gal-Andrezly, Faško (79. Lačný), Daniel – Mareš

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Veľmi kvalitný zápas, súper sa na nás dobre pripravil, zvolil náročný spôsob hry, a preto to bolo zaujímavé a dramatické až do konca. Je dobré, že chalani zápas zlomili nielen technicky, ale aj takticky, držaním lopty, tímovosťou a pracovitosťou. Víťazstvo je mimoriadne cenné, súper mal dobrú sériu, má kvalitných hráčov a ukázal dobrý futbal. Chlapcom gratulujem, verím, že víťazstvo dodá nielen im, ale aj fanúšikom, ktorí nás podporovali, dostatok energie a po reprezentačnej prestávke budeme spolu na domácom štadióne znovu víťazní."

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: "Napriek prehre sme podali sebavedomý, odvážny a disciplinovaný výkon. Jediné, v čom sme zlyhali, bolo premieňanie gólových šancí. Domáci boli v tom efektívnejší. Zlomovým momentom bola situácia, kedy sme z priameho kopu nastrelili žrď a z dorážky trafili brvno. Domáci dali o pár minút vedúci gól."

Slovan zaváhal na domácej pôde

Slovan Bratislava v sobotňajšom stretnutí slovenskej futbalovej Fortuna ligy 2016/2017 so Zlatými Moravcami doma iba remizoval 1:1. Hostia dokonca po prvom polčase viedli zásluhou Damiána Bariša, ktorý na dvakrát prekonal Jána Muchu. "Belasým" zachránil bod Seydouba Soumah úspešnou realizáciou pokutového kopu krátko po zmene strán. Slovan prvýkrát na jar nezvíťazil, na vedúcu Žilinu má teraz až 7-bodové manko. Zlaté Moravce remizovali v druhom zápase po sebe, pričom sa v druhej polovici sezóny 2016/2017 ešte netešili z víťazstva a v ligovej tabuľke figurujú na 10. priečke.

Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce 1:1 (0:1)
Góly: 47. Soumah (z 11m) – 18. Bariš. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Orávik, Kostadinov, Nurkovič, Pastva, Boszorád (všetci Z.Moravce), 931 divákov.

Slovan Bratislava: Mucha – Sekulič, Saláta, Savičevič, Vernon -  Kóňa, Oršula (64. Vittek), Priskin, Kubík - Čavrič, Soumah

ViOn Zlaté Moravce: Kováč - Boszorád, Karlík, Pintér, Chren - Machuča (46. Pastva), Ujlaky (46. Válovčan), Bariš, Orávik - Yao (64. Nurkovič), Kostadinov

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana: "Vedeli sme, čo nás čaká. Mali sme proti sebe veľmi dobre herne organizovaného súpera. Snažili sme sa predčiť ho kombinačnou hrou, z ktorej sme si vvytorili viacero gólových príležitostí. Dvakrát nastrelená žrď, jedenkrát brvno. Chlapci na ihrisku odovzdali všetko, na čo mali, ale musíme sa stále zlepšovať, naďalej byť dominantným mužstvom. Mrzí ma gól zo štandardnej situácie. Chýbala nám efektivita, moment poslednej úspešnej prihrávky."

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Slovan je na víťaznej šnúre, ale aj na Tehelnom poli sme chceli dosiahnuť prijateľný výsledok. Mali sme výborný vstup do zápasu, ale aj niekoľko slabších individuálnych výkonov. Za získaný bod sme vďační, Slovan bol lepším mužstvom, mal viac loptu na kopačkách aj viac gólových príležitostí."

Prešov aj Michalovce ukončili sériu prehier

Futbalisti Prešova prerušili sériu štyroch prehier, keď remizovali s hráčmi Michaloviec 2:2 v sobotňajšom stretnutí 24. kola slovenskej Fortuna ligy. Tatran sa v úvode zápasu ujal vedenia zásluhou Lukáša Kubusa, ale na jeho zásah odpovedal Martin Koscelník. Po zmene strán pre zmenu naklonil misky váh na michalovskú stranu Igor Žofčák, konečný rezultát stanovil Mojmír Trebuňák. Zemplínčania bodovali prvýkrát po troch dueloch a v ligovej tabuľke sú na 8. mieste, Prešov zostáva na poslednej 11. priečke.

1. FC Tatran Prešov - MFK Zemplín Michalovce 2:2 (1:1) - hralo sa v Poprade
Góly: 5. L. Kubus, 78. Trebuňák - 21. Koscelník, 71. I. Žofčák, ŽK: 79. D. Leško, 87. P. Leško - 50. S. Danko, rozhodovali: Sedlár - Lieskovský, Galo, 405 divákov

Prešov: Ferenc - M. Petko, D. Keresteš, J. Dzurík, P. Leško - L. Kubus (88. Haladej), Hovančík (72. Mikluš), Micherda, Trebuňák (90.+ Štefančík) - P. Katona, D. Leško

Michalovce: P. Macej - Kristi Qose, Kavka, Sipľak, Šimčák - Grič - I. Žofčák, S. Danko (88. Serečin), Dimitriadis, Koscelník (90.+ Turik) - Kushta

Viac o téme: Slovan Bratislava ViOn Zlaté Moravce MŠK Žilina MFK Ružomberok
  • Zdroj: TASR, SITA