Higgs hetrikom zariadil postupový mečbal Bystrice, drámu v Poprade rozhodlo predĺženie

Brankár Joakim Lundstrom z HC Nové Zámky (vpravo) a Brock Higgs z HC ‘05 iClinic Banská Bystrica (vľavo)Brankár Joakim Lundstrom z HC Nové Zámky (vpravo) a Brock Higgs z HC ‘05 iClinic Banská Bystrica (vľavo) Zdroj: SITA

NOVÉ ZÁMKY - Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili aj v treťom stretnutí štvrťfinále play off Tipsport Ligy. V pondelok triumfovali na ľade HC Nové Zámky 4:1 a v sérii vedú už 3:0 na zápasy. Pod výhru sa podpísal hetrikom kanadský útočník Brock Higgs.

V úvode mali hostia možnosť presilovej hry, v ktorej mohol nakloniť misky váh na stranu Bystrice Higgs, no pred poloodkrytou bránkou sa nezorientoval ideálne. Domáci od úvodných minút dobre bránili a nepúšťali súpera do vyložených šancí. Naopak, otvoriť skóre mohli oni, no Kytnárov teč tesne minul bystrickú bránu. V 11. minúte vytlačil Lundström Hickmottov pokus ramenom. O pár okamihov neskôr urobil chybu pri rozohrávke Novotný, no súper ponúknutú príležitosť nevyužil. V 15. minúte unikla domáca dvojica Hudec - Hujsa, tiesnení však nedokázali zakončiť.

Nick McParland z HC Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Nerozhodný stav trval až do 23. minúty. Do útoku vyrazili Bystričania, Skalický naservíroval z pravého krídla krížnu prihrávku Higgsovi, ktorý bez váhania poslal puk za Lundströmov chrbát. V polovici stretnutia mohol po ďalšej krížnej prihrávke zakončovať v útočnom pásme Sersen, no minul letiaci puk. Podarilo sa mu ho však vybojovať, obkorčuľoval bránu, poslal ho pred Lundströma, kde ho usmernil do siete znova Higgs. Krátko na to putoval na trestnú lavicu domáci Lelkeš, čo síce hostia nepotrestali, no už o niekoľko okamihov neskôr udreli po tretí raz. Opäť sa tak stalo z pravej strany – pred bránku nahodil puk Češík a Matoušek ho zblízka usmernil za Lundströmov chrbát. Štvrtý gól hostí mohol streliť Zigo, no sám pred brankárom neuspel. Na druhej strane ohrozila Bacashihuu dvojica Saarinen – Novotný avšak bez gólového efektu.

Nenechajte si ujsť MS mladíkov do 18 rokov, v Poprade a Spišskej Novej Vsi! Lístky si môžete zakúpiť priamo TU!

V tretej tretine pokračovali oba celky v snahe streliť gól, no brankári boli na svojom mieste. V 48. minúte mohli domáci znížiť, Čaládi však Paulovičovu prihrávku pred bránku nezužitkoval. Domáci brankár podržal Nové Zámky o dve minúty neskôr, keď si poradil so Surového zakončením spomedzi kruhov. Päť a pol minúty pred koncom putoval na trestnú lavicu za atak na brankára Skalický, čo využil domáci Paulovič a znížil na 1:3. V závere hrali Novozámčania vyše tri minúty bez brankára, čo využil na zavŕšenie hetriku Higgs a hostia si tak vo štvrťfinálovej sérii pripísali tretiu výhru.

HC Nové Zámky - HC'05 iClinic B. Bystrica 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Góly: 55. Paulovič (Hudec, Novotný) - 23. Higgs (Skalický, Hickmott), 29. Higgs (Sersen, Kubka), 33. Matoušek (Češík, Lamper), 60. Higgs (Kubka, Sersen). Rozhodovali: Konc, Müllner - Orolin, Tvrdoň, vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1439 divákov.
/stav série: 0:3/

HC Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, Novotný, Sandgren, Maier, Denis Rehák, Makovský, Tibenský - Paulovič, Kytnár, Saarinen - Kučkin, Hudec, Hujsa - McParland, Svoboda, Čaládi - Fábry, Lelkeš, Dubec

HC'05 Banská Bystrica: Bacashihua - Wishart, Rosandič, Kubka, Sersen, Carlsson, Mihálik, Belluš, Sedlák - Skalický, Surový, Hickmott - Kafka, Zigo, Truchno - Handzuš, Higgs, Bortňák - Lamper, Češík, Matoušek

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: "Rozhodne to ani dnes ani predtým neboli 'odfláknuté' zápasy. Každý išiel na sto percent, každý chcel do toho dať všetko. Cez bystrickú obranu sme sa ťažko presadzovali. Ich hráči sú individuálne veľmi vyspelí, či už v situáciách 1 na 1, či v dobre organizovanej obrane. Dnes to rozhodla druhá tretina, kde sme dostali tri góly. Spravili sme individuálne chyby, ktoré súper chladnokrvne využil. Treba však objektívne povedať, že súper mal viac z hry. V závere sme všetko stavili na jednu kartu, chceli sme sa dostať do nejakých brejkov, chceli sme tie góly streliť. Žiaľ, nepodarilo sa nám to, no rozhodne sa nemáme za čo hanbiť. Chcem sa poďakovať našim fanúšikom, ktorí nás celý zápas hnali dopredu. Sľubujem im, že aj zajtra sa o výsledok pobijeme a spravíme všetko pre našich fanúšikov a pre Nové Zámky. Rozhodne budeme bojovať a nič nevzdávame."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Myslím, že zápas mal od začiatku dobré tempo. Vedeli sme, že domáci budú chcieť odčiniť tie dve vysoké prehry. To aj potvrdili. Čakali sme ťažký zápas, čo nakoniec aj bol. Obe mužstvá kládli v prvom rade dôraz na defenzívu. V prvej tretine tam nejako veľa šancí nebolo, v druhej sme dali gól, potom ďalší. Mali sme šance na rozhodnutie zápasu. Domáci brankár mal však niekoľko veľmi dobrých zákrokov. No Zámky boli nebezpečné, stále sme museli dávať pozor, pretože sa tlačili dopredu. Samozrejme, v tretej tretine hrali domáci už vabank, párkrát nás výborne podržal brankár. Na konci, keď domáci dali kontaktný gól, sa to trošku zdramatizovalo. Nakoniec sme toto dôležité víťazstvo ubránili. Chcem poďakovať celému mužstvu, Herne to bol náš najlepší zápas v play off."

Nitre prežila klinickú smrť a k postupu jej chýba posledný krok

Po úvodnom dvojzápase s prehrami pod Zoborom boli "kamzíci" v ťažkej východiskovej pozícii. Napriek tomu predviedli agresívny úvod zápasu, keď pri hre 4 na 4 otvoril skóre na konci 4. minúty do odkrytej časti brány Hvila - 1:0. Kúzlo nitrianskeho brankára Erica Hartzella tak Popradčania odkliali po dlhých takmer 124 minútach. Už o pár sekúnd videli domáci druhý gól, keď sa strelou do šibenice prezentoval Svitana. Na nepriaznivý vývoj zápasu reagovala hosťujúca lavička oddychovým časom, čo Nitre pomohlo. V úvode 7. minúty predviedli hostia peknú akciu, na konci ktorej bol voľný Krištof a ten sa nemýlil - 2:1. Hru prerušovali časté vylúčenia. Domáci nedokázali využiť ani ideálnu presilovku 4 na 3.

Atraktívny hokej pokračoval aj v prostrednom dejstve. Opticky navrch mali hostia, viac vyložených príležitostí si ale vypracovali Popradčania. Tie ale bezpečne likvidoval Hartzell. Vyrovnanie priniesla 26. minúta, keď sa tečom z bezprostrednej blízkosti presadil svojím druhým gólom Krištof. Na opačnej strane zlyhal v gólovej šanci počas presilovej hry Troliga a po ňom neuspel v samostatnom úniku Lichanec, ktorý sa hosťujúcou obranou prepasíroval s prispením veľkej dávky šťastia.

V tretej tretine ubrali obe mužstvá z útočného prejavu, viac sa myslelo na zadné vrátka. Zmeniť nerozhodný stav mohol v nájazde osamotený veterán Arne Kroták, ale v rozhodujúcej chvíľu ho perfektne odzbrojil vracajúci sa Šille. Misky váh na domácu stranu naklonil tri minúty pred záverečným klaksónom Hvila, keď podstrelil inak spoľahlivého brankára Nitry. V závere sa už zdalo, že domáci dotiahnu zápas do víťazného konca. Opak bol ale pravdou. Vyrovnanie totiž zariadil Matt Cope. Uznanie gólu sprevádzali kontroverzie a veľká nevôľa domácich, keďže v okamihu strely došlo ku kontaktu brankára s útočiacim hráčom priamo v bránkovisku. Po porade na ľade ale rozhodcovia gól napokon opätovne potvrdili.

Predĺženie bolo v domácej réžii, čomu napomohlo i vylúčenie Mezeia. Jeho návrat na ľad mohol znamenať koniec domácich nádejí. Ordzovenský totiž Mezeia cez celé klzisko uvoľnil do úniku, ale Šúrek famóznym zákrokom vytiahol puk na hornú žŕdku. To už Mezei dvíhal ruky nad hlavu na znak víťazného gólu. Rozhodnutie v prospech Nitry zariadil strelou švihom na začiatku 68. minúty Macík - 3:4.

HK Poprad - HK Nitra 3:4 pp (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 4. Hvila (Kroták), 5. Svitana (Guliajev, Štrauch), 57. Hvila (Mlynarovič) - 7. Krištof (Kutálek, Ručkay), 26. Krištof (Rais, Ručkay), 59. Cope (Ordzovenský, Slovák), 68. Macík (Versteeg, Meland). Rozhodovali: Lokšík, Štefik – Smrek, Korba, vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2085 divákov.

Poprad: Šúrek – Fabian, Guliajev, Suchý, Dinda, Ibragimov, Krempaský, Pokovič, Davydov – Lichanec, Zagrapan, Štrauch – Kroták, Troliga, Matúš Paločko – Hvila, Mlynarovič, Svitana – Bondra, Murček, Matej Paločko

Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Cope, Slovák, Blackwater – Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, Šille, Tvrdoň – Štefanka, Paukovček, Bajtek.

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Mám povedať pravdu, to čo si myslím, ale čo mám povedať? V každom prípade chcem chlapcom poďakovať za bojovnosť. Hrali sme s minuloročným majstrom a myslím si, že nielen hráči, ľudia okolo hokeja i tí, čo do neho vkladajú peniaze, si zaslúžia viac. Bohužiaľ sú veci, ktoré sa momentálne nedajú nijako ovplyvniť. Musíme premieňať presilové hry. Mali sme čisté gólové šance, ktoré sa musia premieňať. Zajtra nás čaká ďalší zápas, ideme ďalej."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "My sme vedeli, že zápas môže veľa napovedať o sérii. Vedieme 3:0. Zápas by sme mali jasne v rukách, keby sme nespravili toľko faulov a nehrali toľko oslabení. Našťastie sme ich ustáli a aj keď sme v závere prehrávali, vyrovnali sme. V predĺžení sme strelili víťazný gól. Náš tajný plán sme splnili."

Viac o téme: HK Poprad HK Nitra HC Nové Zámky HC'05 iClinic B. Bystrica