Kozák detailne zhodnotil duel na Malte: Tu videl najväčší problém

Ján KozákJán Kozák Zdroj: SITA

TA´QALI - Slovenskí futbalisti zvíťazili v šiestom vzájomnom zápase nad Maltou zo siedmich. Nedeľňajšia výhra 3:1 v Ta'Qali sa nerodila bez problémov, no je o to cennejšia, že prišla v kvalifikácii MS 2018 a po nej sa výber reprezentačného trénera Jána Kozáka posunul na druhú, "barážovú" priečku v tabuľke. V polčase boja o šampionát v Rusku je situácia taká, že suverénom F-skupiny je favorit Anglicko s 13 bodmi, druhí Slováci ich majú na konte 9, tretí Slovinci osem po prehre 0:1 v Škótsku, ktoré je štvrté so siedmimi bodmi.

V pozápasovom hodnotení sa Kozák dotkol viacerých tém. Najviac rezonovala absencia špílmachra Mareka Hamšíka v základnej zostave. A tie ďalšie, ako ideálu dosť vzdialený výkon najmä v prvom polčase, "kartové" straty Juraja Kucku a Adama Nemca pre najbližší kvalifikačný zápas v Litve (10. júna), chyba pri inkasovanom góle či situácia v tabuľke po 5. kole už vyplynuli zo samotného vývoju zápasu.

Na ihrisku bolo jasne cítiť, ako je Hamšík dôležitý pre hru osemfinalistu minuloročného EURO. Bez neho v prvom dejstve súhra viazla, hoci napríklad Vladimír Weiss, a nielen pre nádherný rýchly gól už v 2. minúte, v prvom polčase hýril aktivitou a patril k lídrom. "Najväčší problém bol v tom, že oni hrali prehustený stred, to mali veľmi dobré. Nie je ľahké to vykombinovať a musíte ísť aj do rizika straty lopty. V jednom krídelnom priestore to Vladko dokázal, Robo Mak v druhom nie. Preto aj pre súpera to bolo jednoduchšie zhustiť priestor, ktorý bol nebezpečnejší. Ale my sme chceli hrať s rizikom od začiatku. Aj jeden krajný aj druhý krajný náš obranca držali šírku a cez nich sme išli do finálnej fázy, a potom ten priestor pre dvoch stopérov bol veľmi veľký v prípade protiútokov. Reagoval som, aby sa hra spresnila nasadením Mareka, je to hráč, ktorý tieto veci ovláda, je tam doma a tým pádom sme mali zápas oveľa viac pod kontrolou zaslúžene vyhrali," analyzoval 62-ročný kouč SR.

Zjavne z taktických dôvodov sa o problémoch hráča SSC Neapol (natiahnutý zadný stehenný sval-pozn.), pričom tie si priniesol už z klubu, pred zápasom nehovorilo. Preto všetkých jeho absencia v základnej jedenástke zaskočila. Kozák vysvetlil: "Absolvoval plnú záťaž pred zápasom, chcel si to vyskúšať. Dva dni pred zápasom mal problémy so svalom. Nie však až takého rozsahu, lebo bol aj na sone a magnetickej rezonancii a to ukazovalo, že to zranenie nie je vážne. Ale on pociťoval bolesť, hlavne po 30 až 40 minút v pohode a potom ako sa sval unavil, začal to cítiť. Po vzájomnom rozhovore sme prišli k záveru, že nepôjde od začiatku, ale sám navrhol, že v prípade potreby pôjde do druhého polčasu, resp. v priebehu druhého polčasu, keď to situácia bude vyžadovať. Ja som uznal, že taká situácia bola, aby išiel pomôcť mužstvu. A išiel a som spokojný ja aj on, pretože on je v poriadku, nemá žiadne problémy a my sme vyhrali."

Jedným z negatív je zbytočná strata vylúčeného Adama Nemca a Juraj Kucka pre druhú žltú kartu pre júnový súboj na umelej tráve vo Vilniuse. "Škoda. A nebol dôvod takto reagovať. Hlavne Ďuro Kucka mal viac zákrokov na hrane. Dostal žltú kartu a je zaujímavé, že sa práve keď sa dostával do hry, do tempa, začal lepšie hrať a vtedy som ho musel striedať, lebo som cítil, že je potrebné ho vymeniť kvôli tomu, aby nedostal červenú kartu. A Adam Nemec, tak skúsený hráč si to uvedomil hneď, že je to nie je v poriadku. Domáci mali vylúčeného hráča a on dá pod žltou kartou šancu rozhodcovi, aby dostal aj on. To sa nerobí, ale dal mu dôvod, podnet, a on reagoval tak ako reagoval. Za stavu 3:1 to zasa nebol taký zákrok, aby bola druhá žltá. Ale to je futbal a musíme sa s tým vysporiadať, popremýšľať a pripraviť sa čo najlepšie na ďalšieho súpera," uviedol Kozák, ktorého potešil fakt, že aj keď hra jeho zverencom nešla podľa predstáv, výsledok zlomili na ich stranu. "Pre každého súpera je spôsob hry Malty náročný. Tí chlapci sú ochotní plniť pokyny trénera do bodky, presúvať sa do ťažiska, zhusťovať a to aj Angličania a Slovinci mali problémy. Vpredu majú hráčov, ktorí idú do tela, v domácom prostredí sú drzí a nepríjemní, nie je jednoduché proti nim teda hrať. Zabudnime na hru v prvom polčase, v danej chvíli je najdôležitejšie, že sme vyhrali pred ďalšími zápasmi, ktoré budú ťažké tým, že sme ten úvod (kvalifikácie-pozn.) nezvládli tak ako sme si predstavovali. Myslím si, že sme mohli niečo uhrať, hoci nie veľa, lebo sme hrali proti silným mužstvám, takže situácia by možno bola o trošku lepšia. Ale od začiatku kvalifikácie bolo jasné, že Anglicko má takú silu, že si to uhrá z prvého miesta a my ostatní, tri či štyri mužstvá zabojujeme o to druhé. Stále máme motiváciu, budeme bojovať."

Slováci inkasovali v 14. minúte gól po chybe stopéra Milana Škriniara, ktorý nahradil zraneného Jána Ďuricu. Kozák má ale veľmi ďaleko od toho, aby hráča Sampdorie Janov nepodržal: "Bola odrazená lopta, Škriniar ju mal trochu pod nohu a nezaregistroval nabiehajúceho hráča. Chcel ju posunúť Škrtelovi, trošku stratil orientáciu, prehľad a urobil chybu. Ale povedzme si, koľko ešte chýb urobí. Je mladý a začína, takže chvalabohu, že sa to stalo vo víťaznom zápase, to sa ináč hodnotí. Zoberte si ale, keď začínal Jano Ďurica či Škrťo, koľko chýb urobili a na akých hráčov sa vypracovali. Toto je najvyšší level a každá chyba sa tu trestá."

Slovákom zahral do karát výsledok zo Škótska. Hoci na úvod kvalifikácie prehrali 0:1 doma s Anglickom, resp. v Slovinsku, po domácich výhrach 3:0 nad Škótmi a 4:0 nad Litvou teraz ťahajú sériu troch výhier a dostali sa na barážovú pozíciu. "Každý zápas hrať pod tlakom víťazstva nie je jednoduché. Keď chceme zabojovať o baráž, tak je to ale povinnosť. Myslím, že tieto mužstvá sú na kvalitatívne rovnakej úrovni, rozhodne sa medzi nami. Nuž, v Škótsku sa neľahko vyhráva. Ten výsledok je pre nás v poriadku, ale zajace sa počítajú po hone. A počítať budeme oveľa neskôr," uzavrel kouč SR.

Viac o téme: Ján Kozák
  • Zdroj: TASR, športky