Dvadsaťjednotka odčinila prehru s Českom: Pred šampionátom pokorila úradujúcich majstrov sveta!

Kapitán Slovenska Adam Zreľák a hráč Srbska Nikola Antič v súboji o loptuKapitán Slovenska Adam Zreľák a hráč Srbska Nikola Antič v súboji o loptu Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

SENEC - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov (roč. nar. 1994 a mladší) zvíťazili 2:1 nad rovesníkmi zo Srbska v utorkovom prípravnom stretnutí v Senci a odčinili piatkovú prehru s Čechmi z Karvinej (1:4). Slováci dvakrát udreli po hodine hry, skórovali László Bénes a Adam Zreľák. Sergej Milinkovič-Savič vzápätí utešenou strelou znížil, Srbom sa však do konca duelu nepodarilo zmazať manko.

Úvod stretnutia nepriniesol príliš vzruchu, tímom sa nedarilo zakladať nebezpečné akcie. V 17. minúte mali hostia prvú vyloženú príležitosť, Šatka zaváhal pod tlakom dvoch protihráčov, Meleg prihral Djurdjevičovi, ktorého prudkú strelu aj zásluhou pohotového vybehnutia zlikvidoval Rodák. Neskôr sa Srbi dostali k centru z ľavej strany, nabiehajúci Meleg netrafil loptu ideálne a efektívny nebol ani prienik Plavšiča na opačnom krídle. Slováci sa konečne ukázali pri protiútoku v 27. minúte: Chrien potiahol loptu, vymenil si ju so Špalekom a odcentroval na Zreľáka, ktorého hlavičku iba s námahou vytesnil Milinkovič-Savič. Do konca prvého polčasu zaujal ešte Mihalík, v stred poľa ustál súboj, prihral Chrienovi a nabehol si na jeho pas na ľavú čiaru, akcia pokračovala cez Bénesa, ten však neodcentroval presne.

Na snímke vľavo hráč Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Cez prestávku pristúpili obaja tréneri k viacerým zmenám a začalo sa hrať svižnejšie. V 49. minúte sa Zreľák po autovom vhadzovaní objavil vo veľkej šanci, jeho pokus opečiatkoval žrď. Domáci boli po zmene strán oveľa aktívnejší. Odmeny v podobe otvorenia skóre sa dočkali v 57. minúte, keď Skovajsa z ľavého kraja posunul loptu Bénesovi, ktorý ľavačkou prekonal striedajúceho brankára Manojloviča. O tri minúty neskôr viedlo Slovensko už o dva góly, Huk vybojoval loptu, vysunul Zreľáka a kapitán nezaváhal v samostatnom úniku. V 64. minúte sa Srbsku podarilo znížiť vďaka S. Milinkovičovi-Savičovi, nový muž na ihrisku spoza pokutového územia zakrútil loptu do horného rohu Rodákovej bránky. V 80. minúte Bénes hľadal Šafranka, ale Manojlovič bol pri lopte skôr. Vestenický v závere po rohu z druhej vlny napálil brvno a striedajúci Faško z priameho kopu prvým dotykom iba tesne minul bránku.

Pre slovenských zverencov českého trénera Pavla Hapala a aj pre srbský výber išlo o súčasť prípravy na júnové ME tejto vekovej kategórie, ktoré sa uskutočnia v Poľsku (16. - 30. 6.). Srbi sú úradujúci majstri sveta v kategórii do 20 rokov, v roku 2015 triumfovali na šampionáte na Novom Zélande.

Na snímke tréner slovenskej Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Kouč SR "21" Hapal počas prebiehajúceho asociačného termínu nemal k dispozícii kvarteto opôr - Milan Škriniar, Matúš Bero, Albert Rusnák a aj Stanislav Lobotka figurovali v nominácii A-tímu SR, ktorý v nedeľu v Ta' Qali zvíťazil 3:1 nad Malťanmi v rámci kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska. Stredopoliar dánskeho FC Nordsjaelland Lobotka napokon z kádra vypadol pre zranenie členka.

Mladí Slováci budú v základnej A-skupine júnových ME "21" čeliť Angličanom, domácim Poliakom a obhajcom prvenstva Švédom. Slovensko sa na európskom šampionáte predstaví po druhý raz, prvýkrát od účasti na domácej pôde v roku 2000.

Slovensko "21" - Srbsko "21" 2:1 (0:0)
Góly: 58. L. Bénes, 61. Zreľák - 65. Milinkovič-Savič, ŽK: 50. L. Bénes, 90.+ Vestenický (obaja Slovensko), rozhodovali: Andó-Szabó (Maď.) - T. Somoláni, Pozor (obaja SR)

Zostava SR "21": Rodák - Valjent (46. J. Kotula), Ľ. Šatka, M. Králik, Skovajsa - D. Ivan (22. T. Huk) - Špalek (46. Haraslín), Chrien (66. P. Šafranko), L. Bénes (90.+ M. Faško), J. Mihalík (80. Vestenický) - Zreľák

Gólové oslavy slovenských mladíkov Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Pavel Hapal (tréner SR "21"): "Som spokojný. Nechceli sme to proti Srbom otvoriť, hráči dokonale splnili všetky taktické pokyny. Srbi sú majstri sveta, sú kreatívni, pohybliví. Tento výsledok patrí k veľkým, vyhrať nad takýmto súperom sa cení. Dvojzápas nám ukázal, že vieme byť koncentrovaní, ale aj nekoncentrovaní. Pokiaľ ide o nomináciu na ME, všetci hráči musia byť v strehu. Ja im najmä prajem, aby boli zdraví. Po zápase s Českom sme si rozobrali niektoré chyby, potom sme sa už sústredili na dnešný duel. Dnes sme boli veľmi koncentrovaní; možno to nebol najkrajší futbal, ale ten je aj o taktike."

Adam Zreľák (útočník a kapitán SR "21", strelec víťazného gólu): "Srbsko bolo veľmi ťažký súper. Počas úvodných 30 minút dominovali, potom sme vyrovnali hru a dali sme aj góly. Poučili sme sa z chýb, ktoré sme spravili v Česku. Dnešné víťazstvo nad iným účastníkom ME nás veľmi teší. Všetci sme sa chceli ukázať trénerovi, výber hráčov do záverečnej nominácie na šampionát bude na ňom. Vedeli sme, že Srbi majú dobrú prechodovú fázu, snažili sme sa kvalitne brániť a ísť do brejkov. V druhom polčase sme mali zápas v rukách, aj keď vždy je cítiť, keď nastúpia štyria noví hráči z lavičky."

László Bénes, autor gólu SR "21": "Predovšetkým ma teší, že sme zvíťazili. Prvý polčas sme nezačali až tak dobre, síce sme boli kompaktní a agresívni, ale po zisku sa nám nedarilo držať loptu. S druhým dejstvom som spokojný. Pred gólom som dostal výbornú prihrávku od Skovajsu, snažil som sa ju premeniť a som rád, že mi to vyšlo. Každý deň pracujem na sto percent a urobím všetko, aby som išiel aj na majstrovstvá Európy."

Viac o téme: Pavel Hapal Slovensko Srbsko