Slovenskí futsalisti s výborným vstupom do kvalifikácie: Na úvod deklasovali Turecko

Slovenskí futsalisti Slovenskí futsalisti Zdroj: futsalslovakia.sk

IZMIT - Slovenská futsalová reprezentácia úspešne vstúpila do zápolení v G-skupine hlavného kola kvalifikácie ME 2018 v tureckom Izmite, keď v sobotňajšom zápase deklasovala domáci výber 8:1. Hetrikom sa blysol Matúš Kyjovský. Ďalší účastníci skupiny sú Rusko a Francúzsko.

V nedeľu o 13.30 h SELČ čaká na zverencov trénera Mariána Berkyho zápas s veľkým favoritom a úradujúcim vicemajstrom sveta Ruskom, po dni voľna nastúpia v utorok o 11.00 h SELČ proti Francúzsku. Na šampionát do Slovinska sa priamo prebojujú len víťazi siedmich skupín, tímy z druhých miest a jeden najlepší z tretieho budú hrať v septembrovej baráži.

Slováci sa okamžite stotožnili s pozíciou favoritov zápasu a začali napĺňať víťazné ambície. V 3. minúte po spolupráci s Kozárom vybojoval Drahovský loptu a zoči-voči brankárovi premenil hneď prvú šancu na strelenie gólu - 0:1. Už o minútu si Dóša šikovne potiahol loptu po pravom krídle a krížnym pokusom ju poslal presne k žrdi - 0:2. Turkom sa podarilo znížiť v 7. minúte po nacvičenom signáli z rohu a strele kapitána Özcana - 1:2. Dvojgólový náskok vrátil slovenskému tímu Kyjovský, ktorý v 12. minúte využil zaváhanie v súperovej defenzíve. Berkyho mužstvo pôsobilo futsalovejším dojmom, hralo zodpovedne smerom dozadu a v útoku ho zdobila vysoká efektivita. Na konci prvého polčasu začali Turci viac hroziť a dostávať sa pred Herka, slovenský brankár však pri dvoch šanciach predviedol bravúrne zákroky a zneškodnil aj nebezpečný voľný kop Keskina v 19. minúte.

V 23. minúte Kyjovský obral o loptu jedného z Turkov a akciu zakončil po individuálnom prieniku štvrtým gólom svojho tímu – 1:4. Domáci sa nestihli spamätať a o 58 sekúnd namieril Bahna presne medzi nohy brankára – 1:5. Slováci napriek náskoku nepoľavovali v tempe a koncentrácii a naďalej sa snažili hľadať medzery v tureckej defenzíve. V dobrých šanciach sa ocitli Rick, Kozár a Drahovský, ale tentoraz nemali presnú mušku. Turci kondične "odpadli" a pred Herka sa prakticky nevedeli dostať. Naopak, v 33. minúte zakončil Rick rýchly brejk, na ktorého začiatku bol Bahna – 1:6. Siedmy gól, už pri exhibícii hosťujúceho tímu, pridal o 13 sekúnd neskôr Belaník – 1:7. V 36. minúte Kyjovský skompletizoval hetrik a spečatil vysoký triumf Slovákov, ktorí úspešne rozbehli zápolenia v skupine.

futsal - kvalifikácia ME 2018
G-skupina (Izmit)
Turecko - SLOVENSKO 1:8 (1:3)
Góly: 7. Özcan - 3. Drahovský, 4. Dóša, 12., 23., 36. Kyjovský, 24. Bahna, 33. Rick, 33. Belaník. Rozhodovali: Birkett (V. Brit.), Gallardo (Šp.), ŽK: Drahovský, 400 divákov.

zostavy:
Turecko: Gültekin (Mutlu) - Keskin, Mengi, Altunay, Acikel - Altuntas, Can Vardar, Köseoglu, Demir, Özcan, Yenilmez, Özdemir, Kinlik
SR: Herko (Brndiar) - Rick, Kozár, Kyjovský, Drahovský - Zdráhal, Rafaj, Belaník, Směřička, Hudek, Višváder, Dóša, Bahna

hlasy po zápase:
Marián Berky, tréner SR: "Chlapci do bodky splnili taktické pokyny, ktoré dostali pred zápasom. Dôležité boli prvé dva góly, ktoré sme strelili hneď v úvode. Odpor súpera sme zlomili po prestávke ďalšími zásahmi, od stavu 5:1 sa nám hralo ešte ľahšie. Pripravíme sa dobre na Rusov, s ktorými to bude rozhodne ťažší zápas."

Matúš Kyjovský, autor hetriku: "Na tejto úrovni som ešte tri góly nedal, ale nie je to len moja zásluha, ale celého mužstva. Nečakali sme, že to pôjde až tak hladko. Tréner nám povedal, že keď Turci dostanú tri góly, tak sa zlomia a to sa potvrdilo. Rozhodlo, že sme nechali na ihrisku srdiečko a bojovali sme ako jeden tím. Hetrik venujem manželke a dcérke."

Peter Kozár, kapitán SR: "Všetci sme veľmi spokojní, od trénera, hráčov až po realizačný tím. V príprave sme mali slabú efektivitu a v sobotu, do čoho sme kopli, to nám padlo do bránky. Využili sme výpadky súpera a dosiahli krásne víťazstvo. V tejto skupine môže rozhodovať každý gól, preto nás aj výška skóre veľmi teší. V nedeľu nás čakajú Rusi a to bude iná úroveň. Budeme si chcieť zahrať, pre mladých chalanov to bude veľká škola. Uvidíme, čo sa nám podarí uhrať. V každom prípade môžeme len prekvapiť."

Viac o téme: Slovensko Futsal Turecko