Cibulková je ukážková patriotka: Svetová štvorka sa pobije o svetovú skupinu!

Dominika Cibulková
Dominika Cibulková

BRATISLAVA - Slovenské tenistky nastúpia v baráži o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie proti Holandsku (22.-23. apríla) aj s Dominikou Cibulkovou. Svetová štvorka v januári oznámila, že vynechá celý fedcupový ročník a sústredí sa na individuálny program. V bratislavskom NTC však napokon bude Matejovi Liptákovi k dispozícii. V nominácii slovenského kapitána ďalej figurujú Kristína Kučová. Jana Čepelová a Rebecca Šramková, v talóne je ešte Daniela Hantuchová.

Holandský kapitán Paul Haarhuis dal dôveru kvartetu Kiki Bertensová, Richel Hogenkampová, Cindy Burgerová, Arantxa Rusová. Sobotňajší i nedeľňajší program odštartuje v Aegon aréne o 13.00 h. Hlavným rozhodcom bude Kanaďan Tony Cho, v úlohe empajrových arbitrov sa predstavia Britka Alison Hughesová a Chorvátka Anja Vregová. Hrá sa s loptičkami značky Dunlop Fort Clay Court. Vo fedcupovej histórii pôjde o štvrtý vzájomný zápas, "Oranjes" vedú vo vzájomnej bilancii 2:1. Slovenky majú Holanďankám čo odplácať, vo februári 2015 s nimi prehrali na antuke v Apeldoorne 1:4.  Slovenské družstvo vo februárovom dueli 1. kola II. svetovej skupiny nečakane zvíťazilo na pôde Talianska 3:2. Hrdinkou vo Forli sa stala fedcupová debutantka Šramková, ktorá vyhrala obe dvojhry, tretí bod pridala skúsená Hantuchová. Holanďanky prehrali v 1. kole svetovej skupiny na harde v Minsku s domácim Bieloruskom 1:4, o jediný bod sa postarala Bertensová.


Cibulková po rozhovoroch s Liptákom, ktorý je jej osobným trénerom, zmenila svoje rozhodnutie a chce pomôcť Slovensku k postupu medzi elitnú fedcupovú osmičku. "Pri mojom rozhodovaní zohralo úlohu viacero faktorov. Zavážilo najmä to, že hráme doma a môj program mi umožňuje absolvovať tento zápas. Som zdravá a vyčítala by som si, ak by som nehrala Fed Cup. Nebolo ťažké zlomiť ma. Maťo Lipták je zároveň môj kouč a celý týždeň budeme môcť spolu trénovať, čo je super. Baby zahrali výborne v Taliansku a máme šancu vrátiť sa medzi fedcupovú elitu. Budú to prvé zápasy na antuke, veľmi ťažké a vyrovnané. Bertensovú poznám veľmi dobre, minulý rok išla výkonnostne nahor a vyvrcholilo to postupom do semifinále na Roland Garros. Vo fedcupových zápasoch hrá výborne, dobre servuje. Holandskú dvojku Hogenkampovú nepoznám," uviedla slovenská jednotka.

Lipták je rád, že mohol zostaviť najsilnejší možný tím. "Podarilo sa mi prehovoriť Dominiku, aby nastúpila, bude našou líderkou. Pevne verím, že všetky hráčky budú zdravé. Ak by niektorá vypadla pre zranenie, oslovím Danielu Hantuchovú, ktorá podala veľmi dobrý výkon v Taliansku a zdolala Saru Erraniovú. Kurt bude pripravený skôr, ako začneme oficiálnu prípravu. Od piatka budú mať nominované hráčky k dispozícii centrálny dvorec, čo je veľké pozitívum, lebo vonku nie je práve príjemné počasie. S oficiálnou prípravou začneme na Veľkonočný pondelok. Očakávam ťažký zápas. Holandsko má v tímových súťažiach veľkú silu, či už ide o Fed Cup alebo Davis Cup," zdôraznil slovenský kapitán.

Oficiálne predbežné nominácie na stretnutie Slovensko - Holandsko v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 reprezentačných družstiev žien (22. - 23. apríla 2017, Bratislava, antuka v Aegon aréne NTC):

SLOVENSKO
Dominika Cibulková (4. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre, 387. vo štvorhre)
Kristína Kučová (81. / -)
Jana Čepelová (96. / 424.)
Rebecca Šramková (116. / 428.)
kapitán: Matej Lipták

HOLANDSKO
Kiki Bertensová (20. / 28.)
Richel Hogenkampová (139. / 384.)
Cindy Burgerová (171. / 169.)
Arantxa Rusová (184. / 196.)
kapitán: Paul Haarhuis


Tagy: Dominika Cibulková Matej Lipták

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
Sportky.sk

DISKUSIA