VIDEO Chárov Boston s víťaznou otočkou: Najskôr obrovská hanba, potom prišiel zvrat

Radosť hráčov Bruins po víťaznom góleRadosť hráčov Bruins po víťaznom góle Zdroj: SITA

NEW YORK - Hokejisti Bostonu Bruins vstúpili do play-off NHL 2016/2017 triumfom 2:1 nad Ottawou Senators v stredajšom stretnutí štvrťfinále východnej konferencie a ujali sa vedenia v sérii 1:0. "Medvede" zvíťazili aj napriek tomu, že od 31. min prehrávali gólom Bobbyho Ryana po peknej individuálnej akcii, pri ktorej sa presadil aj cez slovenského obrancu Zdena Cháru. V 45. min vyrovnal Frank Vatrano a o úspechu Bostonu rozhodol presným zásahom necelé tri minúty pred koncom Brad Marchand.

"Mali sme šancu udržať puk a trochu počkať, kým sa dostaneme do optimálneho rozostavenia. Namiesto toho sme ho odovzdali súperovi," opísal situáciu pred rozhodujúcim gólom tréner Ottawy Guy Boucher. Hokejisti Bostonu neohrozili v druhej tretine brankára Ottawy Craiga Andersona ani jediným streleckým pokusom. "Senátori" nedovolili súperovi vystreliť na svoju bránku ani raz v priebehu jednej tretiny počas stretnutia play-off vôbec prvýkrát v klubovej histórii, doteraz brankári Ottawy čelili vždy minimálne dvom strelám.

Hokejisti Bostonu zažili 20-minútovku bez strely na súperovu bránku iba druhýkrát - podobný nezdar absolvovali 6. apríla 1939 v zápase s Torontom Maple Leafs. "Musíme hrať oveľa lepšie. Nemôžeme čakať, že vyhráme sériu, keď budeme hrať takto," povzdychol si po zápase strelec víťazného gólu Marchand. Aktívny kapitán Bruins Chára odohral vyše 25 a pol minúty, čo bol vôbec najvyšší čas na ľade spomedzi všetkých korčuliarov, ohrozil súperovho brankára piatimi strelami, naopak, jednu strelu Ottawy zblokoval a pripísal si 5 "hitov". "V play-off sa vždy musíte sústrediť na najbližšie striedanie. Po druhom dejstve sme vedeli, že za sebou nemáme práve najlepšiu tretinu," povedal pre nhl.com Vatrano.

Skúsený brankár Henrik Lundqvist desiatym čistým kontom v play-off v kariére pomohol pri triumfe svojho New Yorku Rangers nad Montrealom Canadiens 2:0. Švédsky gólman zastavil 31 striel súpera. Jeho náprotivok v bránke Montrealu Carey Price si pripísal 29 úspešných zákrokov a ako jediný ho prekonal Tanner Glass, víťaznú poistku pridal do prázdnej bránky v závere zápasu Michael Grabner. "Myslím si, že to bol po dlhšej dobe jeden z našich lepších zápasov. Vedeli sme, ako potrebujeme hrať, a splnili sme to do bodky. Dali sme rýchly gól a potom sme hrali rozumne," povedal Lundqvist, ktorý je s 56 víťazstvami v play-off na čele tejto štatistiky medzi aktívnymi brankármi.

V prvom zápase štvrťfinále Východnej konferencie uspeli aj hráči obhajcu Stanleyho pohára Pittsburghu Penguins, ktorí zdolali Columbus Blue Jackets 3:1. Gólman "tučniakov" Marc-André Fleury nastúpil už na svoj 101. zápas vo vyraďovacej fáze sezóny NHL a vyrovnal tak klubový rekord Toma Barassa. V bránke Pittsburghu mal pritom pôvodne nastúpiť Matt Murray, ale zranil sa počas rozcvičky.

V Západnej konferencii nezvládol Edmonton s Andrejom Sekerom prvý duel play-off a podľahol skúseným hráčom San Jose 2:3 po predĺžení aj napriek dvojgólovému náskoku po prvej tretine. Víťazný gól Sharks strelil v 4. min predĺženia švédsky útočník Melker Karlsson. "Žralokom" chýbal zranený stredný útočník Joe Thornton, ktorý síce trénoval s mužstvom, ale stále nebol pripravený nastúpiť v súťažnom stretnutí. Tridsaťsedemročný Kanaďan nehral od 2. apríla, keď utrpel zranenie kolena. Sekera odohral v drese Edmontonu necelých 22 min a zápas ukončil s jedným mínusovým bodom.

Hráči St. Louis Blues triumfovali na ľade Minnesoty Wild 2:1 rovnako po predĺžení a rovnako sa ujali vedenia 1:0 v sérii. V 18. min predĺženia rozhodol obranca Joel Edmundson, brankár St. Louis Jake Allen predviedol 51 zákrokov.

Štvrťfinále play-off NHL - streda (hrá sa na štyri víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Montreal Canadiens - New York Rangers 0:2 (0:1, 0:0, 0:1) - stav série: 0:1
Góly: 10. T. Glass, 59. Grabner (Fast)

Ottawa Senators - Boston Bruins 1:2 (0:0, 1:0, 0:2) - stav série: 0:1
Góly: 31. B. Ryan (E. Karlsson) - 45. Vatrano (Riley Nash, McQuaid), 58. Marchand (Bergeron, Pastrňák)
Zdeno Chára (Boston) 25:32 min, 5 striel, 5 "hitov", zblokoval 1 strelu

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 3:1 (0:0, 3:0, 0:1) - stav série: 1:0
Góly: 22. Rust (Kessel, Malkin), 24. Kessel (J. Schultz, Malkin), 37. Bonino (Hörnqvist, Määttä) - 53. Calvert (J. Anderson)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Minnesota Wild - St. Louis Blues 1:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1) - stav série 0:1
Góly: 60. Parise (M. Koivu, Mikael Granlund) - 27. V. Sobotka (Steen), 78. Edmundson (Tarasenko, Schwartz)

Edmonton Oilers - San Jose Sharks 2:3 po predĺžení (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1) - stav série: 0:1
Góly: 7. Klefbom (Eberle, Lucic), 18. Lucic (Letestu, McDavid) - 22. J. Ward (Donskoi, Vlasic), 46. P. Martin (Hertl), 64. M. Karlsson (Pavelski)
Andrej Sekera (Edmonton) 21:42 min, -1 bod, 1 strela, 1 "hit", zblokoval 1 strelu

Viac o téme: Zdeno Chára New York Rangers Boston Bruins Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Montreal Canadiens