Mladíci nechali na ľade všetko: Ani famózny obrat na obhajcu z Fínska napokon nestačil!

Sprava v popredí: Adam Ružička zo Slovenska a Aarre Isiguzo z FínskaSprava v popredí: Adam Ružička zo Slovenska a Aarre Isiguzo z Fínska Zdroj: SITA

POPRAD - Mladí Slováci prehrali s Fínmi 4:5 (0:1, 4:3, 0:1) vo svojom úvodnom vystúpení na majstrovstvách sveta hokejistov do 18 rokov v Poprade. Na slovenskej strane strelil dva góly Patrik Hrehorčák, po jednom zásahu pridali Martin Kupec a Adam Stacho. Slovensko sa na turnaji najbližšie predstaví v sobotu 15. apríla o 19.30 proti Kanade.

Slováci stavili na dôrazný a aktívny úvod. Do štvrtej minúty trikrát ohrozili brankára Fínov Luukkonena a v 8. min si vypýtali prvý faul. Počas vylúčenia Talvitieho pálili Krivošík aj Korenčík, ale skóre sa nemenilo. Gól prišiel už o dve minúty, ale na opačnej strane. Ikonen potiahol puk po pravej strane, prihral pred bránku Vesalainenovi a Fíni viedli 1:0. Vzápätí mohol vyrovnať dravý Fehérváry, ale jeho strele bekhendom po peknom prieniku chýbal lepší uhol. Na druhej strane mohol zvýšiť na 2:0 Ikonen, Sklenára neprekonal. V závere prvej časti sa ešte dostal do šance Krivošík, no Fíni si udržali tesný náskok.

Nenechajte si ujsť MS mladíkov do 18 rokov, v Poprade a Spišskej Novej Vsi! Lístky si stále môžete zakúpiť priamo TU!

Druhá tretina priniesla sedem gólov a skvelú zábavu pre divákov. Úradujúci majstri sveta Fíni viedli po zásahoch Aarneho Talvitieho (24.) a Kristiana Vesalainena v 29. min už 3:0, ale Slováci veľmi rýchlo odpovedali dvoma gólmi Patrika Herhorčáka v 30. a 32. min. To ešte zďaleka nebolo všetko. V 37. min obranca Martin Kupec strelou od modrej vyrovnal na 3:3 a o minútu neskôr sa nahodenie puku Adama Stacha na bránku skončilo štvrtým slovenským gólom a diváci na popradských tribúnach boli vo varu. Fíni boli otrasení, ale aj tak vyrovnali v 39. min dorážkou Ylönena do takmer prázdnej bránky na 4:4. Zatiaľ čo po prvej tretine slovenskí hokejisti prestrieľali severanov 12:3, po prostrednej časti bol pomer striel už len 22:21 pre Slovákov.

ľava: Eero Teravainen z Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

V úvode tretej tretiny Fíni pohrdli možnosťou streliť piaty gól a dokonca v oslabení. Ikonen dostal ako na podnose puk od slovenského kapitána Ružičku, ale Sklenár betónom vyrazil. Potom prišli šance Pospíšila, Hrehorčáka či Ružičku, ktoré Luukkonen riešil s chladnou hlavou. Hra mala spád a tempo aj v záverečnej desaťminútovke. Vyťažili z toho Fíni, ich piaty gól strelil v 53. min opäť kapitán Talvitie, ktorého nepokryla slovenská obrana. Slováci sa v závere snažili, dali aj vyrovnávajúci gól, ale rozhodcovia ho neuznali. Ani záverečná hra bez brankára už bod(y) slovenským hokejistom v úvodnom vystúpení na MS nepriniesla. Na strely na bránku to napokon bolo 31:29 pre domácich.

Slovensko - Fínsko 4:5 (0:1, 4:3, 0:1)
Góly: 30. Hrehorčák, 32. Hrehorčák (Žiak), 36. Kupec (Žiak), 37. Stacho (Fehérváry) - 10. Vesalainen (Ikonen), 24. Talvitie (Teräväinen), 29. Vesalainen (Ylönen, Ikonen), 39. Ylönen (Talvitie, Virtanen), 54. Talvitie (Heiskanen, Utunen

Vylúčení: 2:3 ma 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Garon (Kan.), Sewell (V. Brit.) - Hancock (USA), Ondráček (ČR)

Slovensko: Sklenár - Fehérváry, M. Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo - Pospíšil, A. Ružička, Liška - Hrehorčák, Miloš Roman, Krivošík - Fafrák, Urbánek, Kövér - Stacho, Havrila, Regenda

Fínsko: Luukkonen - Utunen, Heiskanen, Isiguzo, Teräväinen, Latvala, Anttalainen - Vesalainen, Ikonen, Kupari - Ylönen, Virtanen, Talvitie - Maansaari, Aalto, Engberg - Kotkaniemi, Koskenkorva