Mladíci ovládli aj duel proti Švajčiarom: Slováci už poznajú súpera vo štvrťfinále!

Zľava: Jakub Kostelný zo Slovenska a Arnaud Riat zo Švajčiarska
Zľava: Jakub Kostelný zo Slovenska a Arnaud Riat zo Švajčiarska

POPRAD - Slovenskí hokejisti do 18 rokov postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta z 3. miesta v základnej A-skupine. Rozhodlo o tom ich víťazstvo 2:1 nad Švajčiarskom, o ktoré sa gólmi postarali Fafrák a Baláž. Slováci nastúpia na štvrťfinálový zápas vo štvrtok 20. apríla o 17.30 proti Rusku, ktoré obsadilo druhú priečku v tabuľke B-skupiny.

V prvej tretine kládli obe mužstvá veľký dôraz na defenzívu. Jednotlivé formácie sa nepúšťali do bezhlavého útočenia, naopak, skôr vyčkávali na chybu súpera. Slováci prvýkrát zamestnali brankára Schmida v 5. minúte, keď sa k strele dostal obranca Kupec, ale nenamieril presne. Krátko na to si Urbánek vytvoril sľubnú streleckú pozíciu, no v nej namiesto strely zvolil nepresnú prihrávku. V bránke slovenského tímu dostal príležitosť Sklenár, ktorý v 9. minúte zmaril nebezpečnú šancu Sigrista. Hokej plný nasadenia a aktívneho korčuľovania vydržal až do konca prvej tretiny, brankári však nemuseli riešiť vážnejšie situácie. Aj preto bol po prvej časti pomer striel 5:4.

Druhá časť priniesla ofenzívnejší hokej v podaní oboch tímov. V 21. minúte dostal Švajčiar Hischier krížnu prihrávku pred Sklenárovu bránku, ale tiesnený nezakončil ideálne. V 27. minúte sa do šance dostal aj Fafrák, ale narazil na pripraveného Schmida. V čase, keď sa hra prelievala z jednej strany na druhú, gólovo udrel slovenský tím. Liška v útočnom pásme obetavo získal puk, Ružička ho následne posunul pred bránku a tam Fafrák zblízka prekonal Schmida - 0:1.

Náskok slovenského tímu však nemal dlhé trvanie. Už o 44 sekúnd ukázal Švajčiar Nico Hischier, prečo patrí k najväčším švajčiarskym talentom. V útočnom pásme si poradil s dvojicou slovenských obrancov a jeho ponuku pred odkrytú bránku nemohol Kurashev premrhať - 1:1. Zápas nabral na obrátkach a bolo sa na čo pozerať. V 34. minúte sa v dvoch sľubných príležitostiach ocitol Švajčiar Patry, Slováci kontrovali šancou Fafráka i pokusom Ružičku.

Druhá prestávka rozdelila prvú slovenskú presilovku na dve takmer rovnaké polovice. V jej druhej časti si Ružička vytvoril dobrú pozíciu, ale spomedzi kruhov namieril nad bránku. Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo v 42. minúte Jozefovi Balážovi. Útočník, ktorý sa v prvých dvoch zápasoch nezmestil do zostavy, dokorčuľoval puk do rohu klziska, odkiaľ lišiackym pokusom nachytal Schmida - 1:2. Švajčiari pridali v ofenzíve, zodpovednosť sa na seba snažil vziať najmä Hischier, ktorý v 45. minúte dvakrát strieľal nepresne.

Náskok Slovákov sa v 48. minúte snažil zvýšiť Liška, jeho strela spomedzi kruhov sa však iba obtrela o ľavú žrď. Slováci sa v zostávajúcich minútach sústredili na ubránenie tesného náskoku a do ofenzívy sa príliš nepúšťali. Zároveň sa im však darilo držať Švajčiarov v dostatočnej vzdialenosti od brankára Sklenára. Napokon si zverenci Norberta Javorčíka pripísali druhé víťazstvo na turnaji a do štvťfinále postúpili z tretieho miesta v A-skupine.

Švajčiarsko - Slovensko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 33. Kurashev (Hischier) - 32. Fafrák (A. Ružička, Liška), 42. Baláž (Korenčík)
Vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Holm (Švéd.), Thomson (USA) - Caillot (Fr.), Ondráček (ČR)

Švajčiarsko: Schmid - Matewa, Le Coultre, Berni, Geisser, Gross, Barandun, Schüpbach - Eggenberger, Hischier, Kurashev - Simic, Sigrist, Weibel - Petrig, Leuenberger, Döpfner - Riat, Müller, Patry - Kohler

Slovensko: Sklenár - Fehérváry, M. Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo - Liška, A. Ružička, Fafrák - Hrehorčák, Miloš Roman, Krivošík - Baláž, Urbánek, Kövér - Stacho, Havrila, Regenda - Pospíšil

Konečná tabuľka A-skupiny: 
1. Fínsko 4 4 0 0 0 23:10 12
2. Kanada 4 2 1 0 1 18:13 8
3. Slovensko 4 2 0 1 1 13:10 7
4. Švajčiarsko 4 1 0 0 3 9:14 3
-----------------------------------------------
5. Lotyšsko 4 0 0 0 4 3:19 0

štvrťfinálové dvojice:

Fínsko - Česko

Kanada - Švédsko

USA - Švajčiarsko

Rusko - SLOVENSKO


Tagy: Slovensko Švajčiarsko

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA