VIDEO Nezastaviteľný Valverde opäť nenašiel premožiteľa: Valónsky šíp ovládol piatykrát!

Alejandro Valverde sa stal víťazom 81. ročníka ardénskej klasiky Valónsky šíp
Alejandro Valverde sa stal víťazom 81. ročníka ardénskej klasiky Valónsky šíp

HUY - Španielsky cyklista Alejandro Valverde triumfoval v stredajšej klasike Valónsky šíp v Belgicku. Tridsaťšesťročný veterán vo farbách tímu Movistar ovládol preteky s dĺžkou 200,5 km z Binche do Huy piaty raz v kariére, na jeho zdrvujúci finiš na legendárnom kopci Mur de Huy (priemerný sklon 9,6%, dĺžka 1,3 km) nestačil žiadny z konkurentov.

Valverde je neohrozeným rekordérom na tejto belgickej jednorazovke, pripísal si na nej štvrté víťazstvo po sebe, oslavoval aj v roku 2006. Valverde v tejto sezóne dosiahol už desiate prvenstvo (siedme vo World Tour) a na konte ich má v kariére už 90.

"Bol som sebavedomý a za sebou som mal skvelý tím. Moji súperi sú veľmi silní, ale momentálne sa nachádzam vo výbornej forme, čo som dokázal pretaviť vo výhodu," povedal Valverde tesne po finiši.

Na druhom mieste skončil Ír Daniel Martin z družstva Quick-Step Floors, tretieho klasifikovali Belgičana Dylana Teunsa zo zoskupenia BMC Racing. Obaja zaostali za víťazom o jednu sekundu. Jediný Slovák v štartovom poli Martin Velits (Quick-Step Floors) preteky nedokončil, cieľovou čiarou neprešlo dokopy 34 cyklistov.

Pozornosť počas stredajších pretekov sa v chladnom počasí zameriavala predovšetkým na cieľové stúpanie Mur de Huy, ktoré cyklisti absolvovali trikrát. Prvý raz sa cez ikonický kopec dostali 58 km pred koncom, vtedy ešte vpredu figurovala šestica utečencov s náskokom 90 sekúnd. Následne sa z vedúcej šestice stala trojica a pelotón sa neustále približoval. Po prekonaní Mur de Huy na jazdcov čakala kombinácia kopcov Côte d'Ereffe a Côte de Cherave, druhý z nich parametrami pripomínal Mur, nebol však taký náročný. Tridsaťšesť kilometrov pred cieľom zaútočil z úniku Olivier Pardini (WB Veranclassic), ale pelotón vedený Movistarom ho zakrátko pohltil.

Pred druhým prejazdom cez Mur de Huy sa dostal dopredu Alessandro de Marchi z BMC Racing, po zjazde sa k nemu pridal Bob Jungels (Quick-Step Floors). Vedúca dvojica mala 20 km pred cieľom náskok 20 sekúnd. Po pár kilometroch sa Jungels rozhodol pre sólojazdu, na predposlednom stúpaní na Côte de Cherave sa naňho hlavná skupina mierne dotiahla a pod Mur de Huy prišiel s náskokom 23 sekúnd. Napokon nemal nárok, pelotón s favoritmi ho doslova prevalcoval. V záverečnom kilometri sa strhla veľká bitka o víťazstvo, ale na Valverdeho zničujúci finiš nenašiel nik odpoveď.

Výsledky - Valónsky šíp 2017 (Binche - Huy, 200,5 km): 1. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar 5:15:37 h, 2. Daniel Martin (Ír.) Quick-Step Floors, 3. Dylan Teuns (Belg.) BMC Racing, 4. Sergio Henao (Kol.) Sky, 5. Michael Albasini (Švaj.) Orica-Scott, 6. Warren Barguil (Fr.) Sunweb - všetci +1 s,... Martin Velits (SR) Quick-Step Floors nedokončil


Tagy: Alejandro Valverde Valónsky šíp

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR; Video: Youtube

DISKUSIA