VIDEO Bystrica rozhodla v Nitre v posledných sekundách: Vo finále sa dostala do vedenia

Marek Tvrdoň z HK Nitra (vpravo) a Michal Handzuš z HC´05 iClinic Banská BystricaMarek Tvrdoň z HK Nitra (vpravo) a Michal Handzuš z HC´05 iClinic Banská Bystrica Zdroj: SITA

NITRA - Hokejisti HC'05 iClinic B. Bystrica zvíťazili v stredajšom treťom finále play off hokejovej Tipsport ligy na ľade HK Nitra 3:2 a v sérii vedú 2:1 na zápasy. Hrdinom duelu bol Brock Higgs, ktorý rozhodol 21 sekúnd pred koncom. Séria pokračuje vo štvrtok opäť v Nitre, štvrtý zápas je na programe o 18.00 h.

Po úvodnom oťukávaní, keď sa hra prelievala zo strany na stranu a ani jeden tím si nevypracoval výraznejšie šance, prebrali aktivitu domáci hokejisti. Prvú možnosť si vypracoval Paukovček, ktorý sa po pravej strane dostal do dobrej pozície, ale Bacashihua si poradil. V 10. minúte sa Nitrania natlačili pred bránku hostí a obrana mala plné ruky práce. Puk sa dostal ku Slovákovi, ale ten mieril tesne vedľa. Úvodný gól padol na druhej strane. Higgs potiahol puk do pásma, nešiel do osobného súboja, ale šikovne sa otočil, prihral voľnému Wishartovi a ten príklepom prekonal Hartzella - 0:1. O minútu neskôr si domáci brankár poradil s Higgsovou strelou. V 15. minúte už burácali nitrianske tribúny. Šilleho strelu dorazil do siete Ručkay - 1:1. V závere tretiny sa ocitol vo výbornej šanci Krištof, ktorý však napálil len do brvna. Rozhodcovia si ešte overili situáciu na videu, ktoré potvrdilo ich verdikt.

Ako sa prvá tretina skončila, tak sa druhá začala. V 22. minúte smeroval puk z Kutálekovej hokejky opäť len do bránkovej konštrukcie. Tlak domácich pokračoval a vyústil do prvého vylúčenia. Nitrania však pri treste Higgsa veľa vody nenamútili. V ďalších minútach sa dianie prenieslo najmä do stredného pásma a hru kúskovali nepresné prihrávky a zakázané uvoľnenia. V 28. minúte predviedli hostia peknú kombináciu, na ktorej konci bol Carlsson. Vzápätí prišlo ďalšie vylúčenie na strane Bystrice. Počas presilovky mal veľké šance prvý útok domácich, dve tutovky zahodil Macík. Najprv sa vyznamenal Bacashihua, v druhom prípade netrafil nitriansky útočník odkrytú bránku. Na druhej strane sa snažil Kafka prekvapiť Hartzella strelou spoza hráčov. Mierny tlak hostí pokračoval a v 34. minúte prišla šanca Buca so Surovým, ktorá síce nevyústila do gólu, ale Bystričania získali prvú presilovku. V nej predviedli peknú akciu, no Hickmott nezasunul Higgsovu prudkú zadovku do siete. Nitra svoju tretiu početnú výhodu už využila a v závere tretiny išla do vedenia. Po Raisovej delovke dorazil puk do siete Ručkay - 2:1.

Bystričania sa hneď v úvode tretej tretiny snažili vytvoriť si tlak na domácu bránku, no narážali na pozornú defenzívu. Ich aktivita priniesla šancu v 45. minúte, keď sa po Higgsovej strele dostal k dorážke Buc, no neuspel. Po niekoľkých tichých minútach prišlo vylúčenie Pupáka a Bystrica mala veľkú šancu na vyrovnanie, tú však zahrala veľmi zle. Navyše, v jej závere mal tutovku unikajúci Slovák, no Bacashihua si jeho bekhendovú kľučku postrážil. V 54. minúte ukázal svoju rýchlosť Skalický, keď v súboji o odrazený puk predbehol dvojicu domácich bekov, jeho prudká prihrávka do bránkoviska skončila na prekvapenie Hartzella v sieti - 2:2. Dvadsaťjeden sekúnd pred koncom tretiny rozhodol o triumfe Bystrice Higgs.

Hokej - Tipsport liga 2016/2017 - finále play-off - tretí zápas (hrá sa na štyri víťazstvá):

HK Nitra - HC '05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2 ) - stav série 1:2
Góly: 15. H. Ručkay (Timotej Šille, M. Tvrdoň), 38. H. Ručkay (Rais, Krištof) - 11. Wishart (Higgs, Skalický), 55. Skalický, 60. Higgs (Ďatelinka, Bortňák)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Babic, Kincses - Soós, M. Németh (všetci Maď.), 3600 divákov

Zostavy:
Nitra: Hartzell - Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, M. Versteeg, Meland, Korím, Pupák - Blackwater, Marek Slovák, Macík - Kutálek, Krištof, H. Ručkay - M. Tvrdoň, Timotej Šille, J. Šiška - F. Bajtek, L. Paukovček, J. Štefanka
Banská Bystrica: Bacashihua - Wishart, Maione, Kubka, Sersen, J. Carlsson, V. Mihálik, I. Ďatelinka, M. Rosandič - D. Buc, T. Surový, Hickmott - Kafka, T. Zigo, Truchno - Handzuš, Higgs, Skalický - Lamper, Bortňák, Matoušek

Viac o téme: HK Nitra HC '05 iClinic Banská Bystrica