Zadržali podozrivého z útokov na autobus Dortmundu: Neuveríte, čo mohlo byť motívom činu

Policajti stoja pred poškodeným autobusom Borussie Dortmund
Policajti stoja pred poškodeným autobusom Borussie Dortmund

BERLÍN - Muž podozrivý z účasti na minulotýždňovom bombovom útoku na autobus futbalového tímu Borussie Dortmund podľa nemeckej prokuratúry zrejme konal sám. Úrady v piatok zároveň uviedli, že si vzal pätcifernú pôžičku s cieľom zarobiť na poklese akcií Borussie.

Podľa hovorkyne prokuratúry Frauke Köhlerovej sa vyšetrovatelia teraz snažia zistiť, koľko mohol na tejto špekulatívnej transakcii zarobiť. Na stopu ich priviedol podozrivý pohyb na trhu s cennými papiermi, na ktorom Borussia figuruje ako jediný nemecký futbalový klub.

"Zranenie, či dokonca smrť hráča mohli spôsobiť dramatický pád ceny podielových listín," uviedla Köhlerová.

Köhlerová dodala, že 28-ročný muž s dvojakým nemecko-ruským občianstvom identifikovaný ako Sergej W. si väčšinu zo svojich finančných derivátov nakúpil 11. apríla, teda v deň útoku na autobus. Očakával vraj zisk v miliónoch eur. Spolková prokuratúra tiež informovala, že doposiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by mu pri útoku niekto pomáhal. Vyšetrovateľov sa snažil zaviesť falošnými stopami indikujúcimi spojenie s islamským terorizmom.

Sergeja W. zadržali v rámci pátracej akcie neďaleko mesta Tübingen v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Je obvinený z pokusu o vraždu, spôsobenia explózie a ublíženia na zdraví.

"Zdá sa, že v snahe obohatiť sa bol páchateľ pripravený vraždiť," vyhlásil najvyšší bezpečnostný šéf štátu Severné Porýnie-Vestfálsko Ralf Jäger.

"Tieto informácie majú veľký význam pre každého, kto sedel v autobuse. Teraz sa nám ľahšie bude vyrovnávať s tým, čo sa stalo," reagoval kapitán Dortmundu Marcel Schmelzer.

Tri explózie zasiahli autobus futbalového tímu Borussia Dortmund 11. apríla večer, keď sa hráči viezli z dortmundského hotela na úvodné stretnutie štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov s tímom AS Monaco. Zápas sa mal odohrať na štadióne klubu Borussia.

Pri útoku utrpel zranenia ruky hráč Borussie, španielsky stopér Marc Bartra, ktorý sa následne podrobil operácii. Zranil sa tiež policajt, ktorý autobus sprevádzal na motocykli. Stretnutie odohrali o deň neskôr, Borussia prehrala 2:3, v tohtotýždňovej odvete podľahla 1:3 a so súťažou sa rozlúčila.


Tagy: Borussia Dortmund Marc Bartra

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA