Fantázia! Slovensky úspešne vykročili za svetovou skupinou: Čepelová získala prvý bod

Slovenská tenistka Jana Čepelová
Slovenská tenistka Jana Čepelová

BRATISLAVA - Jednotka domácej zostavy na single Jana Čepelová zvíťazila nad dvojkou hostiek Richel Hogenkampovou za 94 minút 6:3, 6:2 v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Holandsko v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. V tento deň sa na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC ešte predstavia dvojka hostiteliek Rebecca Šramková a líderka výberu "krajiny tulipánov" Kiki Bertensová.

V oficiálnej predbežnej nominácii SR bola svetová štvorka Dominika Cibulková, ale počas minulotýždňového piatkového tréningu si pri páde zranila zápästie dominantnej pravej ruky a do pondelka bude mať spevňujúcu dlahu, možno nútene vynechá aj budúcotýždňový turnaj v nemeckom Stuttgarte. Nahradila ju národná fedcupová rekordérka Daniela Hantuchová. V tíme pod vedením kapitána Mateja Liptáka je aj Kristína Kučová. Šéf realizačného štábu súperiek Paul Haarhuis disponuje aj Cindy Burgerovou a Arantxou Rusovou.

Dvadsaťtriročná Košičanka Čepelová, 99. v počítačovom poradí WTA, má proti 25-ročnej Hogenkampovej (136.) štatistiku už 3:0. Presadila sa v sezóne 2010 vo fínskych Helsinkách a v roku 2012 v mexickej Poza Rice. Zhodne to bolo na seniorských podujatiach pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie, v druhom prípade skrečom. Zverenkyňa Martina Zathureckého Čepelová teraz má v PF bilanciu 6:7, z toho vo dvojhre 3:4. Hogenkampová stále stojí výrazne priaznivejšie 15:7, v singli 7:4.

Slovensko figuruje na 13. priečke vo fedcupovom renkingu ITF, Holandsku patrí 8. pozícia. Držiteľky Pohára federácie 2002 Slovenky prehrali s Holanďankami 1:4 vo februári 2015 na antuke v Apeldoorne v 1. kole II. svetovej skupiny. Hostky vtedy síce poslala do vedenia Karolína Schmiedlová proti Bertensovej, ale potom Magdaléna Rybáriková prehrala s Rusovou aj Bertensovou a Rusová si poradila s Kar. Schmiedlovou. Slovenky neuspeli ani vo formálnej štvorhre.

Holandsko vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 2:1. Slovenky v júli 1996 na antuke na dvorcoch Slovana v Bratislave v dueli o elitu prehrali 2:3, za domáce hrali Henrieta Nagyová, Karina Habšudová a v debli aj Radka Zrubáková. Tím SR dosiahol revanš v apríli 2006 na neutrálnej pôde v bulharskom Plovdive na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny. O postačujúci náskok 2:0 sa v singloch postarali Rybáriková (6:3, 6:2 proti Elise Tamaelovej) a Hantuchová (4:6, 7:6 /5/, 6:2 proti Michaelle Krajicekovej). V debli Cibulková a Janette Husárová prehrali 6:1, 0:6, 4:6 s párom Marrit Boonstrová, Brenda Schultzová-McCarthyová.

Holandsko si v rokoch 1968 a 1997 zahralo finále MS tímov ITF, vlani bolo v semifinále, v ktorom nestačilo na Francúzsko (2:3). Vo februári prehralo 1:4 v Minsku s Bieloruskom vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny. V kádri boli Bertensová, Burgerová, Rusová a Krajiceková. Zo zdravotných dôvodov chýbala Hogenkampová, ktorá absolvovala operáciu zápästia. Slovenky v rovnakom termíne nečakane zvíťazili nad domácimi Taliankami 3:2 na antuke v hale PalaGalassi vo Forli v 1. kole II. svetovej skupiny. V porovnaní s terajším zložením bola namiesto zdravotne indisponovanej K. Kučovej v kádri Kar. Schmiedlová.

Ak ITF tento rok schváli rozšírenie svetovej skupiny Pohára federácie, družstvo SR bude v nasledujúcej sezóne v elitnej spoločnosti bez ohľadu na aktuálny výsledok. Definitíva, či už od sezóny 2018 bude mať elitná spoločnosť Fed Cupu šestnástich účastníkov namiesto doterajších ôsmich, padne 1. - 4. augusta na výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste.

Stav víkendového stretnutia v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien:

SLOVENSKO - HOLANDSKO 1:0 po sobotňajšej I. dvojhre
(Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC)

Sobota - dvojhra:
Jana Čepelová - Richel Hogenkampová 6:3, 6:2 za 94 minút (54, 40)


Tagy: Holandsko Jana Čepelová Slovensko Richel Hogenkampová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA