VIDEO Banská Bystrica to dokázala: Barani rozbili Nitru a oslavujú premiérový titul!

Barani oslavujú gólBarani oslavujú gól Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejisti HC '05 iClinic Banskej Bystrice sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2016/2017. V piatom finále play-off Tipsport ligy Bystričania doma hladko zdolali súperov z Nitry 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) a v sérii hranej na štyri víťazstvá dali konečnú podobu 4:1. Domáci zlomili hostí už na začiatku druhej tretiny, keď im odskočili z 2:1 na 4:1 a od stavu 6:2 v 39. min sa stretnutie už len dohrávalo.

Hokejisti z mesta pod Urpínom sa stali majstrami prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže, na titul premenili tretí finálový pokus. V sezóne 2014/2015 neuspeli proti Košiciam a vlani práve proti Nitre, keď jej podľahli 2:4 na zápasy.

Dva góly v piatom a rozhodujúcom finále strelil bystrický kapitán Tomáš Surový, ďalšie dva pridal Martin Belluš, úspešní boli aj Brock Higgs a Tomáš Zigo. Posledné dva góly Nitry v sezóne 2016/2017 dosiahli Matúš Rais a Judd Blackwater.

Zverenci trénera Vladimíra Országha sa zároveň stali aj víťazmi dlhodobej základnej časti Tipsport ligy a majstrovský titul im zaručuje miestenku v Lige majstrov 2017/2018.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) - konečný výsledok série 4:1, Banská Bystrica získala titul
Góly: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (T. Surový, Buc), 21. T. Surový (Hickmott), 25. T. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 39. Zigo (Lamper) - 14. Rais (Mezei, H. Ručkay), 38. Blackwater (Milam, Marek Slovák)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Babic, Hribik - Barviř, Blümel (všetci ČR), 2841 divákov (vypredané)

Banská Bystrica: Bacashihua - Wishart, Maione, Kubka, Sersen, J. Carlsson, V. Mihálik, I. Ďatelinka, M. Rosandič - Skalický, T. Surový, Hickmott - Kafka, Higgs, D. Buc - Handzuš, Bortňák, Belluš - Lamper, T. Zigo, Matoušek

Nitra: Hartzell (25. Valent) - Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, M. Versteeg, Meland, F. Kuzma Korím - Blackwater, Marek Slovák, H. Ručkay - F. Bajtek, Krištof, Kutálek - M. Tvrdoň, Timotej Šille, Macík - Piačka, L. Paukovček, Pupák

Od prvej minúty bolo zjavné, že Bystričania pôjdu tvrdo za titulom. Vpredu boli aktívnejší aj nebezpečenejší ako Nitrania a na prvý gól čakali ich fanúšikovia ani nie 6 minút. Handzuš prihral na pravý útočný kruh Bellušovi a ten mohutným príklepom prestrelil Hartzella - 1:0. Nitrania vyrovnali v 14. min počas presilovej hry, keď Matúš Rais tečoval strelu Branislava Mezeia za chrbát Jasona Bacashihuu. Bystričanov to nezastavilo v aktivite a druhýkrát ich poslal do vedenia v presilovke Brock Higgs, ktorý 44 sekúnd pred prvou sirénou úspešne tečoval pokus Tomáša Surového od modrej čiary. Kapitán Surový bol pri chuti.

Z druhej tretiny uplynulo len 54 sekúnd, keď práve on halfvolejom poslal do siete puk po nahodení Hickmotta - 3:1. O necelé štyri minúty už bolo 4:1, keď opäť Surový v presilovej hre z pomerne ostrého uhla prekvapil Hartzella. Americký brankár to vyhodnotil tak, že sa radšej nechal vystriedať Michalom Valentom. Nasledovala presilovka Nitry, ale hostia vylúčenie Hickmotta nepotrestali.To z bystrickej strany zďaleka nebolo všetko. V 37. min Handzuš po druhý raz presne prihral Bellušovi a opäť bol z toho gól - 5:1.

Nitra sa ako-tak vrátila do zápasu o minútu neskôr, keď presilovú hru expresne za 8 sekúnd využil Judd Blackwater. Už nezastaviteľní domáci však ešte raz skórovali v druhej tretine. V 39. min Tomáš Zigo prekonal Valenta tak, že puk trafil vo vzduchu rúčkou hokejky - 6:2. Na jednoznačnú prevahu Bystričanov poukazovali aj strely na bránku: 28:17. V tretej tretine sa zápas už len dohrával za majstrovského skandovania bystrických priaznivcov.

Káder HC ’05 iClinic Banská Bystrica v majstrovskej sezóne 2016/2017 v hokejovej Tipsport lige:

Brankári: Andrej Košarišťan, Jason Bacashihua, Nathan Lawson

Obrancovia: Ty Wishart, Branislav Kubka, Michal Sersen, Jonathan Carlsson, Adam Sedlák, Mathew Maione, Ivan Majeský, Martin Gründling, Mislav Rosandič, Ivan Ďatelinka, Vladimír Mihálik

Útočníci: Viačeslav Truchno, Jordan Hickmott, Martin Belluš, Mário Lunter, Dávid Buc, Tomáš Matoušek, Matej Češík, Tomáš Zigo, Alex Tamáši, Michal Handzuš, Pavol Skalický, Tomáš Surový, Patrik Lamper, Martin Andrisík, Petr Kafka, Mário Róth, Dalibor Bortňák, Brock Higgs

V sezóne 2016/2017 za Banskú Bystricu hrali aj Juraj Cebák, Charlie Sarault, Maksim Matushkin, Kristián Ferleťák, Oliver Košecký, Patrik Luža, Ján Ťavoda, Roman Tománek, Peter Mikuš, Juraj Bezúch.

Viac o téme: HK Nitra HC'05 iClinic B. Bystrica