Čepelová nezvládla zápas s líderkou hostiek: Holandsko sa v baráži ujalo vedenia

Jana ČepelováJana Čepelová Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Jednotka domácej singlovej nominácie Jana Čepelová prehrala za 80 minút 3:6, 3:6 s líderkou hostiek Kiki Bertensovou v prvej nedeľňajšej dvojhre, celkovo tretej, v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Holandsko v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. "Oranjes" teda vedú 2:1. Slovenky ešte nikdy nezvládli obrat z takéhoto manka na 3:2.

Na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC v sobotu bodovali práve Čepelová a Bertensová. Slovenka zdolala Richel Hogenkampovú za 94 minút 6:3, 6:2, Holanďanka si poradila s Rebeccou Šramkovou za 65 minút 6:1, 6:3.

V nedeľu je ešte na programe dvojhra Šramková - Hogenkampová a štvorhra Čepelová, Kristína Kučová - Cindy Burgerová, Arantxa Rusová. Kapitáni Matej Lipták a Paul Haarhuis však môžu urobiť zmeny.

Dvadsaťtriročná Košičanka Čepelová, 99. v počítačovom poradí WTA, teraz má proti 25-ročnej členke Top 20 a semifinalistke vlaňajšieho antukového grandslamového Roland Garros Bertensovej štatistiku 3:3. Zverenkyňa Martina Zathureckého Čepelová má v PF bilanciu 6:8, z toho vo dvojhre 3:5. Holanďanka momentálne disponuje v tejto súťaži pozoruhodným skóre 24:4, v singli 18:2.

Kiki Bertens Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

V oficiálnej predbežnej nominácii SR bola svetová štvorka Dominika Cibulková, ale počas minulotýždňového piatkového tréningu si pri páde zranila zápästie dominantnej pravej ruky a do pondelka bude mať spevňujúcu dlahu, možno nútene vynechá aj budúcotýždňový turnaj v nemeckom Stuttgarte. Nahradila ju národná fedcupová rekordérka Daniela Hantuchová, ktorá v nedeľu ako prvá Slovenka slávnostne dostala Cenu za oddanosť reprezentácii od ITF a v deň svojich 34. narodenín sa možno ešte zapojí do diania.

Slovensko figuruje na 13. priečke vo fedcupovom renkingu ITF, Holandsku patrí 8. pozícia. Držiteľky Pohára federácie 2002 Slovenky prehrali s Holanďankami 1:4 vo februári 2015 na antuke v Apeldoorne v 1. kole II. svetovej skupiny. Hostky vtedy síce poslala do vedenia Karolína Schmiedlová proti Bertensovej, ale potom Magdaléna Rybáriková prehrala s Rusovou aj Bertensovou a Rusová si poradila s Kar. Schmiedlovou. Slovenky neuspeli ani vo formálnej štvorhre.

Holandsko vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 2:1. Slovenky v júli 1996 na antuke na dvorcoch Slovana v Bratislave v dueli o elitu prehrali 2:3, za domáce hrali Henrieta Nagyová, Karina Habšudová a v debli aj Radka Zrubáková. Tím SR dosiahol revanš v apríli 2006 na neutrálnej pôde v bulharskom Plovdive na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny. O postačujúci náskok 2:0 sa v singloch postarali Rybáriková (6:3, 6:2 proti Elise Tamaelovej) a Hantuchová (4:6, 7:6 /5/, 6:2 proti Michaelle Krajicekovej). V debli Cibulková a Janette Husárová prehrali 6:1, 0:6, 4:6 s párom Marrit Boonstrová, Brenda Schultzová-McCarthyová.

Holandsko si v rokoch 1968 a 1997 zahralo finále MS tímov ITF, vlani bolo v semifinále, v ktorom nestačilo na Francúzsko (2:3). Vo februári prehralo 1:4 v Minsku s Bieloruskom vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny. V kádri boli Bertensová, Burgerová, Rusová a Krajiceková. Zo zdravotných dôvodov chýbala Hogenkampová, ktorá absolvovala operáciu zápästia. Slovenky v rovnakom termíne nečakane zvíťazili nad domácimi Taliankami 3:2 na antuke v hale PalaGalassi vo Forli v 1. kole II. svetovej skupiny. V porovnaní s terajším zložením bola namiesto zdravotne indisponovanej K. Kučovej v kádri Kar. Schmiedlová.

Ak ITF tento rok schváli rozšírenie svetovej skupiny Pohára federácie, družstvo SR bude v nasledujúcej sezóne v elitnej spoločnosti bez ohľadu na aktuálny výsledok. Definitíva, či už od sezóny 2018 bude mať elitná spoločnosť Fed Cupu šestnástich účastníkov namiesto doterajších ôsmich, padne 1. - 4. augusta na výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste.

Čepelová aj Bertensová začali na servise presvedčivo. Slovenka na rozdiel od sobotňajšieho výkonu kolegyne Šramkovej hneď našla potrebnú vyváženosť medzi ofenzívnymi ambíciami a hernou disciplínou. Na príjme však v rozbehovej fáze nedostávala veľa príležitostí. Holanďanka si počínala koncentrovane a sebaisto.

Jana Čepelová Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

V prvých štyroch gemoch prijímajúca hráčka vždy získala iba jeden fiftín. V piatom Bertensová síce dva, nie však viac, Čepelová teda viedla 3:2. Súperka v pohode kontrovala, napospol si na podaní bleskovo utvárala neodolateľný tlak. Na 3:3 vyrovnala pohotovým forhendovým lobom.

V siedmej hre síce Čepelová vyrovnala z 0:30 na 30:30, lenže univerzálka Bertensová vtedy zaúradovala forhendovým volejom z dobre vynútenej pozície a brejkbal premenila vďaka ostrému bekhendovému krosu - 4:3 pre favoritku a cez 0:15 napokon aj 5:3. Slovenka v tomto štádiu pričasto chcela priveľa. Dvojchyba Holanďanky ju dostala na 30:30 v ôsmej hre, ale ďalej sa neposunula.

Navyše, Bertensová sa na returne v deviatej hre bekhendovým stopvolejom dostala tiež na 30:30 a v bekhendovej prestrelke si vynútila Čepelovej chybu. Slovenka si pomohla dvoma servismi, ale nevyhla sa zhode číslo dva a pri nej nedočiahla forhendové krížne obhodenie. Proti druhému setbalu skončil jej forhendový kraťas vedľa.

Holanďanka získala aj vstupný gem druhej časti, ej séria už mala päť položiek. Slovenka ju v žiaducej chvíli ukončila - 1:1. Bertensová však naďalej najmä na podaní presvedčivo kontrolovala dianie, počínala si v najlepšom zmysle slova profesorsky, nemala zásadnejšie útlmy - 2:1. Čepelová drela, bojovala a striehla na šancu. Prípadný obrat však stále nebol z kategórie vytušiteľných. O to menej, že Slovenka po dvoch nepremenených gembaloch na 2:2 (v tejto hre pôvodne mala náskok 30:0) pokazila pri druhej zhode bežný bekhend a Holanďanka obehnutým forhendovým returnom potrestala slabšie druhé podanie - 1:3.

Čepelová nesklonila hlavu. Vyškriabala sa na zhodu na returne v piatom geme a Bertensovej vtedy nevyšiel forhendový protiútok. Slovenka po viac ako hodine mala premiérový brejkbal, zmazalo ho eso... Holanďanka následne nezužitkovala dva gembaly a pri štvrtej zhode zlyhala z forhendu. Proti brejkbalu číslo dva nezmestila do dvorca forhendovú defenzívnu reakciu, viedla už iba 3:2 a príjem. Povzbudená Čepelová na nulu vyrovnala na 3:3, nádej rástla.

Jana Čepelová a nehrajúci Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR

Bertensová však stlmila eufóriu, pohodlne sa posunula na 4:3. Navyše, rezolútnym forhendovým returnom si utvorila náskok 30:0 na príjme v ôsmej hre. Neskôr si parádnym bekhendovým krosom dodala stav 40:15. Čepelová odvrátila prvú hrozbu šikovným stopbalom z náporu, ale vzápätí pokazila forhend, pri ktorom ju trochu vyviedla z náprahu páska siete - 3:5.

Holanďanka podávala na triumf. Začala nekompromisnou ofenzívou, pridala priamy bod z druhého podania umiestneného na "téčko", jasným vstúpeným drajvom si dopriala tri mečbaly a radovala sa po forhendovom klinci.

Stav víkendového stretnutia v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien:

SLOVENSKO - HOLANDSKO 1:2 po nedeľňajšej III. dvojhre
(Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC)

Nedeľa - III. dvojhra:
Jana Čepelová - Kiki Bertensová 3:6, 3:6 za 80 minút (37, 43)

Výsledky sobotňajších dvojhier:
Jana Čepelová - Richel Hogenkampová 6:3, 6:2 za 94 minút (54, 40)
Rebecca Šramková - Kiki Bertensová 1:6, 3:6 za 65 minút (25, 40)

Zostávajúci program:
Dvojhra:
Rebecca Šramková - Richel Hogenkampová
Štvorhra:
Jana Čepelová, Kristína Kučová - Cindy Burgerová, Arantxa Rusová

 

Viac o téme: Holandsko Jana Čepelová Slovensko Kiki Bertensová
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy