Trpká prehra Kučovej: Holandsko v Bratislave už s istotou triumfu

Slovenská tenistka Kristína Kučová
Slovenská tenistka Kristína Kučová

BRATISLAVA - Náhradná dvojka domácej singlovej nominácie Kristína Kučová prehrala za 107 minút 5:7, 4:6 s dvojkou hostiek Richel Hogenkampovej v záverečnej druhej nedeľňajšej dvojhre, celkovo štvrtej, v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Holandsko v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. V prvom sete nezvládla Kučová tri gemy od skóre 5:4 a príjem, v druhej časti neťažila z náskoku 3:1.

Nezdar K. Kučovej znamená, že Holanďanky vedú na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC nezvratne 3:1. Štvorhra bude už iba formalitou, ktorá nemôže nič zmeniť na celkovom neúspechu Sloveniek.

Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka Kristína Kučová (85.), podľa postavenia v singlovom renkingu v skutočnosti prvá hráčka aktuálneho slovenského kádra, nahradila Rebeccu Šramkovú. Proti 25-ročnej Hogenkampovej (136.) má teraz štatistiku 2:2. Po Minsku 2010 zaostávala (4:6, 4:6), presadila sa v Kodani 2012 (4:6, 6:4, 6:2) a v Linzi 2014 (7:6 /4/, 7:6 /2/). Mladšia zo sestier Kučových má vo Fed Cupe skóre 1:5, z toho vo dvojhre 1:3. Hogenkampová stojí výrazne priaznivejšie 16:7, v singli 8:4.

Kučová aj Hogenkampová sú rekonvalescentky. Slovenka zo zdravotných dôvodov, najmä pre chronické problémy s kolenom, tento rok stihla ešte iba päť turnajov, Holanďanka po operácii zápästia dokonca len tri.

V sobotu bodovali jednotky tímov Jana Čepelová a Kiki Bertensová. Slovenka zdolala Hogenkampovú za 94 minút 6:3, 6:2, Holanďanka si poradila so Šramkovou za 65 minút 6:1, 6:3. V nedeľu Bertensová zvíťazila nad Čepelovou dvakrát 6:3.

V tento deň je ešte na programe štvorhra Čepelová, K. Kučová - Cindy Burgerová, Arantxa Rusová. Kapitáni Matej Lipták a Paul Haarhuis majú aj v súvislosti s deblom nárok na zmeny.

Kučová na servise nezačala dobre. Za stavu 15:30 neodolala ofenzíve Hogenkampovej pri sieti a potom pokazila radový forhend. Slovenka to napravila na príjme: tiež unikla na 40:15 a pri druhej šanci donútila Holanďanku k chybe - 1:1. Kučovú nepochybne povzbudilo, že v treťom geme preklopila z 15:30. Hogenkampová však zastavila nápor - 2:2.

Slovenke v piatej hre za stavu 30:30 nevyšiel pokus o zmenu rytmu, proti brejkbalu sa presadila aktívnou hrou a napokon sa posunula na 3:2. Holanďanka však s istotou išla na 3:3 a nevynútená chyba Kučovej jej dodala náskok 40:0. Hogenkampová premenila hneď prvú možnosť razantným forhendovým returnom - 4:3.

Kučová však rýchlo zdvihla hlavu. Pri skóre 30:30 na príjme v ôsmom geme rozjasala publikum rezolútnym forhendom popri čiare a následne Hogenkampová urobila chybu - 4:4. Deviaty gem sa zaradil medzi tzv. maratónske. Slovenka v ňom spočiatku viedla 30:0, napokon sa však radovala až po siedmich zhodách, odvrátila dve hrozby straty podania. Na 5:4 sa posunula servisom na telo.

Holanďanka presvedčivo zvládla podávanie proti prehre v prvom sete, hoci cez vstupné manko 0:15 to nebolo bez záťaže - 5:5. Pre Slovenku bolo pocitovo ešte horších 0:30 v jedenástej hre po forhende do siete. Vyrovnala, ale následne inkasovala kruté prasiatko z bekhendu a poslala do siete forhend - 5:6. Hogenkampová tentoraz podávala na zisk setu. Kučová začala sľubne, ale súperka dala vydareným forhendovým liftom na 15:15, esom preklopila na 30:15, ďalším si dopriala dve príležitosti a Slovenka prepálila bekhend.

Kučová si odbehla do šatne. Po návrate sa vstúpeným bekhendom po stupňovanej ofenzíve dostala na 1:0, čo bolo psychologicky veľmi dôležité. Navyše, domáca hráčka vynútila dva jednotlivé brejkbaly v druhom geme, zostalo však pri nich. Slovenka sa bez väčších ťažkostí dostala na 2:1 a agresívnym bekhendovým longljanom si dodala druhý brejkbal vo štvrtej hre. Vzápätí zabrala navaleným krížnym forhendom - 3:1.

Potvrdzovanie však Slovenke vôbec nevyšlo. Hrateľným forhendovým volejom sklepnutým do siete spadla na 0:40 a Hogenkampová neváhala - 2:3 a aj 3:3. Navyše, postačujúcim forhendom popri čiare upravila na 40:0 a Kučová znova prišla o servis na nulu. Z pôvodných 3:1 bola dolu 3:4 a return. Čoskoro to bolo už 3:5. Slovenka napokon aspoň prinútila Holanďanku dopodávať sa k víťazstvu, hoci v deviatom geme čelila dvom mečbalom za sebou - 4:5.

Hogenkampová si poradila s nie príliš vydareným stopbalom Slovenky, potom zaúradovala priamo podaním, kvitovala forhend Kučovej do siete a za stavu 40:0 sa presadila bekhendom popri čiare.


Tagy: Holandsko Slovensko Kristína Kučová Richel Hogenkampová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA