Ani dvojgólové vedenie mladikom nestačilo: Osemnástku zastavilo vylúčenie a penalta

Slovenská osemnástka pred súbojom s BieloruskomSlovenská osemnástka pred súbojom s Bieloruskom Zdroj: futbalsfz.sk

MODRANKA/JASLOVSKÉ BOHUNICE - Mladí slovenskí reprezentanti remizovali v pondelňajšom úvodnom vystúpení na medzinárodnom futbalovom turnaji hráčov do 18 rokov "Slovakia Cup 2017" v základnej B-skupine s rovesníkmi z Bieloruska 2:2.

Na trávniku v Jaslovských Bohuniciach viedli domáci po prvom polčase nádejne 2:0, keď skórovali v 14. min Jozef Špyrka z 1. FC Tatran Prešov a v 20. min Róbert Boženík z MŠK Žilina. Po zmene strán mohol duel definitívne zlomiť v prospech Slovákov Špyrka, ale nepremenil pokutový kop, pokus Boženíka z bránkovej čiary vykopával súperov obranca. Bielorusi po vylúčení stopéra Mateja Moška (po 2. ŽK) zvýšili obrátky a napokon sa tešili: najskôr znížil Šaučenko z pokutového kopu a v závere Chlebasolav vyrovnal. Zverenci trénera SR "18" Milana Malatinského si v utorok 25. apríla od 11.00 h zmerajú sily v Červeníku s Maďarskom, ktoré v pondelok popoludní remizovalo 1:1 s obhajcom prvenstva - Spojenými štátmi americkými.

V A-skupine hráči Ruska zdolali na ihrisku v Modranke vrstovníkov z Turecka presvedčivo 5:0, Česi si poradili s Írmi (3:1).

Na tohtoročnom už 27. ročníku "Slovakia Cupu" štartuje osem krajín, mimoeurópsky futbal zastupujú Spojené štáty americké. Hrá sa systémom každý s každým v základnej skupine, ďalej podľa umiestnenia v posledný hrací deň v piatok 28. apríla sú na programe súboje o 7., 5., 3. a 1. miesto. Vo finále nastúpia proti sebe víťazi základných skupín, v dueli o bronz druhé tímy zo skupín atď.

Slovenská futbalová "osemnástka" vlani medzi oktetom zúčastnených tímov obsadila konečnú 4. priečku, keď v súboji o bronz podľahla rovesníkom z Česka tesne 0:1 (0:0). Celkový primát patril spomenutým mladým hráčom USA, ktorí si rovnako na trávniku v Myjave poradili s výberom Ruska 2:1 (1:1). Tím SR "18" sa tešil z celkového prvenstva na tomto mládežníckom turnaji dosiaľ päťkrát - v rokoch 1993, 1998, 2003, 2007 a 2015, na konte má rovnaký počet druhých miest v konečnom účtovaní (1994, 1995, 2006, 2008, 2013), dva razy skončil celkovo tretí (1996 a 1999).

Maďarsko "18" - USA "18" 1:1 (1:0)

Slovensko "18" - Bielorusko "18" 2:2 (2:0)
Góly: 14. Špyrka, 20. Boženík - 56. Šaučenko (z pok. kopu), 74. Chlebasolav, ŽK: Boženík, Majdan, Moško, Špiriak, Kudlička - Bylinkin, Šaučenko, Pilipavec, ČK: 55. Moško (SR "18"), rozhodoval: Zierchelbach (Maď.), 150 divákov

Zostava SR "18": D. Takáč - Majdan, Moško, Špiriak, Kozlovský - Filinský - M. Kraľovič (61. Rymarenko), Kudlička (76. Vician), Špyrka, Chobot (61. Madleňák) - Boženík (73. Gerebenits)

Milan Malatinský (tréner SR "18"): "Úvodných 20 minút stretnutia prinieslo z našej strany kvalitný futbal. Vysokým pressingom sa nám darilo dostávať do šancí, po prvom polčase sme viedli 2:0. Žiaľ, nepremenili sme potom pokutový kop, a to malo vplyv na ďalší priebeh duelu. Inkasovali sme, prišli sme o vylúčeného hráča a bieloruský súper v závere vyrovnal. Mrzí nás to, pokiaľ však v ďalšom zápase proti Maďarsku nadviažeme na to dobré a odstránime nedostatky z dnešného stretnutia, verím, že by sme mohli byť úspešní."

Dominik Takáč (brankár SR "18"): "Hrali sme aktívne, súpera sme sa snažili napádať, kombinovali sme na jeho polovici a z toho pramenili naše dva strelené góly. V druhom polčase sme sa však stiahli, kopala sa proti nám penalta, prišli sme o vylúčeného hráča. Žiaľ, v závere sme ešte raz inkasovali."

Tabuľka B-skupiny:
1. Slovensko 1 0 1 0 2:2 1
Bielorusko 1 0 1 0 2:2 1
3. Maďarsko 1 0 1 0 1:1 1
USA 1 0 1 0 1:1 1

Zostávajúci program 27. ročníka turnaja "Slovakia Cup" (termín: 24. - 28. apríla 2017):