VIDEO Celé Slovensko si vydýchlo: Obrovská kuriozita definitívne ukončila veľké tŕpnutie!

Na snímke Alexander Egger (Taliansko) po vlastnom góleNa snímke Alexander Egger (Taliansko) po vlastnom góle Zdroj: TASR - Michal Svítok

KOLÍN NAD RÝNOM - Slovenská hokejová reprezentácia sa vyhla vypadnutiu z elitnej kategórie majstrovstiev sveta. Po pondelku je totiž isté, že spolu so Slovincami o úroveň nižšie putujú hokejisti Talianska.

Zároveň je isté aj to, že v kolínskej vetve obsadia zverenci trénera Zdena Cígera konečné siedme miesto a nič na tom nezmení ani prípadná výhra v záverečnom stretnutí so Švédskom. Slováci by v tom prípade mali na konte rovnako sedem bodov ako šieste Dánsko, no keďže s ním prehralo vzájomný duel 3:4 pp a sn, už ho nemôže predstihnúť.

Dáni zakončili šampionát so ziskom siedmich bodov, Taliani sa lúčia s A-kategóriou so ziskom jedného bodu.

Na snímke brankár Andreas Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR - Michal Svítok

V zápase chudobnom na gólové šance mali prevahu Dáni, ale dlho ju nedokázali využiť. V prvej tretine mali najväčšiu šancu po strele Madsena, ktorá skončila na konštrukcii bránky. Druhé dejstvo ponúklo rovnaký scenár ako prvé. Sporadické šance Dánov, ktorí boli oveľa tvorivejší ako ich súper, končili na výborne chytajúcom Bernardovi. Najbližšie boli ku gólu opäť Madsen a po ňom aj Ehlers, zahrozili však aj Taliani po strele Scandellu. V tretej tretine mohol najskôr rozhodnúť Regin a neskôr N. Jensen, taliansky brankár však stále odolával. Najväčšia talianska šanca prišla v 51. minúte, Marchetti v skrumáži nepretlačil puk do bránky. Vykúpenie pre Dánov i slovenských hokejistov prišlo v 58. minúte, keď Hardt využil presilovku a zblízka prekonal Bernarda. Výsledok spečatili o pár sekúnd neskôr samotní Taliani vlastencom do prázdnej bránky, gól pripísali Reginovi.

Dánsko - Taliansko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 58. Hardt (Storm, Jakobsen), 59. Regin. Rozhodovali: Fonselius (Fín.), Odinš (Lot.) - Ritter (USA), Suominen (Fín.), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, 5653 divákov.

Dánsko: Dahm – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen, Regin – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green, Poulsen – Aagaard, Bau Hansen, Russell – Klarskov.

Taliansko: Andreas Bernard – T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, S. Marchetti, Miglioranzi, Glira – Insam, Scandella, Andergassen – D. Kostner, S. Kostner, Morini,  – Anton Bernard, Gander, Traversa – M. Marchetti, Goi, Lambacher.

Nichlas Hardt, útočník Dánska: "Vedeli sme, v akej situácii je Slovensko, ale my sme hrali sami za seba. Chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom pre nášho kapitána Mortena Greena, ktorý odohral posledný reprezentačný zápas v kariére."

Giulio Scandella, útočník Talianska: "Snažili sme sa, pracovali sme tvrdo, ale nedokázali sme premeniť šance v presilovke, naopak, inkasovali sme v oslabení pred koncom. Chceli sme dosiahnuť viac."

Morten Poulsen (útočník Dánska): "Snažili sme sa tvrdo pracovať a streliť gól, ale dlho to nevychádzalo. Napokon bol rozdielový až gól pri power-play súpera v tretej tretine. Vyhrať takýmto neskorým gólom nie je zlé, ale vždy chceme, aby to bolo lepšie. Veľmi sme chceli dokázať, že účasť na budúcoročnom šampionáte u nás doma si zaslúžime a myslím si, že sa nám to aj podarilo."

Nikolaj Ehlers (útočník Dánska o konci kariéry Mortena Greena): "Ďakujeme mu za všetko, čo počas dlhých rokov a ešte aj v tejto sezóne odviedol pre reprezentáciu. Toto víťazstvo je pre neho. Chceli by sme, aby pokračoval. Je to však jeho rozhodnutie, tak to cíti a my v tíme to rešpektujeme."

Viac o téme: Taliansko Dánsko Majstrovstvá sveta v hokeji