VIDEO Hokejové trápenie Slovákov sa skončilo: Reprezentanti prehrali so Švédskom so cťou

Július Hudáček zabraňuje góluJúlius Hudáček zabraňuje gólu Zdroj: TASR

KOLÍN NAD RÝNOM - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala s 2:4 s výberom Švédska v utorkovom zápase na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku. Pre Slovákov to bol posledný duel na MS 2017, v základnej A-skupine obsadili 7. miesto. Švédi sa kvalifikovali do štvrtkového štvrťfinále.

V kolínskej Lanxess Arene mali Švédi prevahu, aj keď nehrali naplno. Do šancí sa však dostávali aj Slováci. Góly výberu "Tre Kronor" v prvej tretine zaznamenali William Nylander a Oliver Ekman-Larsson. V druhej tretine skorigoval Tomáš Matoušek, za Švédov pridal vzápätí tretí gól Dennis Everberg a Júliusa Hudáčka v slovenskej bránke nahradil Jaroslav Janus. V 42. min sa z brejku podarilo znížiť Andrejovi Kudrnovi, v záverečnej power-play poistil triumf Švédov William Karlsson.

V 36. vzájomnom zápase sa zrodil 23. triumf Švédov, Slováci ich majú na svojom konte 10.

Majstrovstvá sveta v hokeji 2017 - utorok:

Švédsko - Slovensko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 5. W. Nylander (Nicklas Bäckström, J. Klingberg), 9. Ekman-Larsson (Everberg, W. Karlsson), 26. Everberg (W. Karlsson), 60. W. Karlsson (, J. Lundqvist, Hedman) - 25. Matoušek (Skalický, Zigo), 42. Kudrna (Cingeľ)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Odiňš (Lot.) - Kohlmüller (Nem.), Lazarev (Rus.), 10 259 divákov

Zostavy:

Švédsko: H. Lundqvist - Straalman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Lindberg, Nicklas Bäckström, W. Nylander - Söderberg, W. Karlsson, Everberg - Eriksson Ek, M. Krüger, J. Lundqvist - C. Klingberg
Slovensko: J. Hudáček (26. Janus) - Čajkovský, Sersen, P. Čerešňák, Jánošík, Gernát, J. Mikuš, Šedivý - Miklík, L. Hudáček, Dravecký - Marcel Haščák, Bližňák, A. Šťastný - Kudrna, Cingeľ, Hrnka - Skalický, Zigo Matoušek - Suja

Slováci mali v prvej tretine hneď niekoľko výborných šancí, ale na skúseného gólmana Henrika Lundqvista postupne nevyzreli Marcel Haščák, Andrej Kudrna ani Michel Miklík. Naopak, Švédi dvakrát potrestali zaváhanie slovenského družstva - V 5. min W. Nylander zblízka prekonal J. Hudáčka strelou do horného rohu a o štyri minúty neskôr obranca Ekman-Larsson usmernil do slovenskej bránky od zadného mantinelu odrazenú strelu Everberga.

V druhej časti sa podarilo Tomášovi Matoušekovi prekonať H. Lundqvista delovkou do čiastočne odkrytej bránky súpera spomedzi kruhov, no Everberg potom po vyhratom vhadzovaní prestrelil J. Hudáčka. Po tomto okamihu prišiel do slovenskej bránky Janus a niekedy aj so šťastím čelil šanciam súpera. Nicklas Bäckström v 31. min trafil žŕdku, na opačnej strane nepochodil Cingeľ.

V 42. min útočník Kudrna gólom z brejku, svojim premiérovým na MS, upravil na 2:3 z pohľadu Slovákov. Janus potom dobre zakročil pri pokuse V. Raska, Slováci sa potom ubránili v oslabení pri vylúčení J. Mikuša. Švédsky výber si v závere už ustrážil triumf a poistil ho gólom W. Karlssona pri power-play Slovákov.