VIDEO Francúzi boli proti Slovinsku efektívnejší: S domácim šampionátom sa rozlúčili výhrou

Slovinský hokejista Jurij Repe (vľavo) a Stephane da Costa z FrancúzskaSlovinský hokejista Jurij Repe (vľavo) a Stephane da Costa z Francúzska Zdroj: TASR

PARÍŽ - Francúzski hokejoví reprezentanti zakončili svoje účinkovanie na domácich majstrovstvách sveta víťazne. V pondelok zdolali vo svojom záverečnom zápase v parížskej B-skupine MS Slovinsko 4:1. Francúzi už nemali šancu postúpiť do štvrťfinále a s desiatimi bodmi skončia najlepšie na piatom mieste tabuľky. Slovinsko bolo už pred zápasom bez šance na záchranu a o rok bude spolu s Talianskom medzi elitou chýbať.

B-skupinu vyhrali už v predstihu Kanaďania, do štvrťfinále spolu s nimi idú Česko, Švajčiarsko a Fínsko.

Parížska základná skupina sa zakončí utorňajšími súbojmi Bielorusko - Nórsko (12.15 h), Česko - Švajčiarsko (16.15 h) a reprízou vlaňajšieho finále Kanada - Fínsko (20.15 h).

Úvodná tretina príliš veľa hokejovej krásy nepriniesla. Duel nemal vysoké tempo a chýbali gólové možnosti. Dve najväčšie si vypracovali slovinskí hokejisti, ktorí boli aj strelecky aktívnejší. V 6. minúte sa ocitol pred Huetom Goličič, ale puk nepretlačil do odkrytej časti bránky. V 17. minúte fauloval Janil unikajúceho Mušiča a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. Sám faulovaný ale nenašiel miesto medzi Huetovými betónmi.

Francúzsky brankár Cristobal Huet Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR

Druhá tretina sa rozbehla vo vysokom tempe. Už po niekoľkých sekundách nastrelil S. da Costa konštrukciu bránky. Na druhej strane mali obrovskú šancu Ograjenšek a Rodman, no puk z bránkovej čiary vyhodil jeden z obrancov. Francúzi sa presadili v 28. minúte počas presilovky. Od modrej vypálil aktívny Auvitu a puk pred brankárom tečoval Roussel. O tri minúty viedli už 2:0. Bellemare si nakorčuľoval od mantinelu do stredu tretiny, pripravil palebnú pozíciu na hranici kruhov Auvitovi a ten namieril presne. A rozdiel mohol byť aj trojgólový, no po dobre zahranom prečíslení 2 na 1 Auvitu netrafil. V 45. minúte však "galský kohút" dostal výhodu sedemsekundovej presilovky o dvoch hráčov a za šesť sekúnd ju dokázal aj využiť. Strelu Auvita tečoval do siete opäť Roussel - 3:0. Francúzi dohrávali presilovku o jedného, no nedali si pozor a kapitán Muršak premenil svoj únik bekhendovým blafákom - 3:1. Slovinci si vypracovali ešte niekoľko dobrých šancí, trafil žŕdku, no gól už nedali a tak prehrali aj v siedmom zápase na MS. Duel okorenil hetrik Roussela, ktorý zvýšil na konečných 4:1 v oslabení do prázdnej bránky.

Niekoľko sekúnd pred koncom duelu si Francúzi zobrali oddychový čas a vystriedali brankára Hueta, keďže ten sa rozlúčil s národným dresom a ešte počas zápasu si podal ruky so všetkými spoluhráčmi. Spolu s ním ukončil za burácania tribún reprezentačnú kariéru aj kapitán Laurent Meunier.

Francúzsko - Slovinsko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Góly: 29. Roussel (Auvitu, S. da Costa), 32. Auvitu (Bellemare, Roussel), 45. Roussel (Auvitu), 59. Roussel - 45. Muršak (Mušič, Pintarič). Rozhodcovia: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) – Leermakers (Hol.), Oliver (USA), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:1, 12.807 divákov.

Francúzsko: Huet (60. Hardy) – Auvitu, Hecquefeuille, Manavian, Besch, Janil, Raux, Dame-Malka – Bellemare, S. da Costa, Roussel – Fleury, T. da Costa, Treille – Perret, Meunier, Rech - Lamperier, Ritz, Douay - Bouvet

Slovinsko: Pintarič - Kranjc, Vidmar, Kovačevič, Repe, Robar, Gregorc, Podlipnik, Tavželj - Verlič, Muršak, Urbas - Sabolič, Tičar, Jeglič - Rodman, Goličič, Ograjenšek - Pem, Mušič, Kuralt

Viac o téme: Francúzsko Slovinsko Majstrovstvá sveta v hokeji