VIDEO Slováci znovu na kolenách: Po kanonáde Rusov prišiel debakel aj od USA!

Július Hudáček (Slovensko) inkasuje úvodný gólJúlius Hudáček (Slovensko) inkasuje úvodný gól Zdroj: TASR

KOLÍN NAD RÝNOM - Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom šiestom zápase na MS s USA 1:6. Američania po opatrnejšom úvode prevzali iniciatívu a k víťazstvu, ktoré ich posunulo na čelo tabuľky, dokráčali bez väčších problémov. Slováci prehrou definitívne prišli o šancu postúpiť do štvrťfinále a zároveň stále nemajú istotu udržania sa v A-kategórii.

Slovenský tím odohrá svoj záverečný zápas na šampionáte v utorok o 12.15 proti Švédsku. Američanov, ktorí si týmto výsledkom definitívne zabezpečili účasť medzi najlepšou osmičkou, čaká v rovnaký deň o 16.15 šláger A-skupiny proti Rusku.

A-skupina (Kolín):
Slovensko - USA 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)
Góly: 31. Gernát (Hudáček, Dravecký) - 9. Keller (Lee, Skjei), 26. Gaudreau (Hayes), 37. Dvorak (Gaudreau), 39. Trouba, 43. Gaudreau (Hayes), 48. Lee (Eichel, Hanifin). Rozhodovali: Hribik (ČR), Wehrli (Švajč.) - Malmqvist (Švéd.), Suominen (Fín.), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Slovensko: J. Hudáček - Čerešňák, Trška, Mikuš, Gernát, Čajkovský, Sersen, Šedivý - Miklík, Bližňák, Haščák - Hrnka, Cingeľ, Kudrna - Skalický, L. Hudáček, Dravecký - Matouše, Zigo, Šťastný - Suja

USA: Howard - DeKeyser, Trouba, Hanifin, Murphy, Skjei, McAvoy, Brickley, Van Riemsdyk - Nelson, Larkin, Schmaltz - Lee, Eichel, Keller - Gaudreaut, Hayes, Bjugstad - Copp, Dvorak, Compher - Greenway

Slovenský tím nastúpil bez potrestaného obrancu Jánošíka a v úvode zápasu predvádzal koncentrovaný výkon. Bezgólové skóre sa svojimi nádejnými pokusmi snažili v 3. minúte zmeniť Nelson aj Zigo, ale brankári ich šance zmarili. V 4. minúte hral slovenský tím presilovku, v ktorej sa usadil v pásme, ale výraznú gólovú šancu nevyprodukoval. V 7. minúte síce Nelson zaváhal v zakončení individuálnej akcie, ale dve minúty na to už Američania viedli. Voľný priestor pred J. Hudáčkom využil mladík Keller - 0:1. O vyrovnanie sa ešte v prvej tretien snažili Kudrna i Skalický, ale ich pokusy zmaril Howard a gólový úspech nepriniesla ani presilovka v 17. minúte.

Američanom sa darilo zastavovať slovenské útočné snahy a v 26. minúte išli do dvojgólového vedenia. Pohľadnú spoluprácu zakončil gólom do prázdnej bránky Gaudreau - 2:0. Slovenskí fanúšikovia sa v zápase prvýkrát tešili v 31. minúte, keď ofenzívnu akciu L. Hudáčka s Draveckým dokončil obranca Gernát. Bol to prvý slovenský gól od zápasu s Nemeckom a Slováci sa ho dočkali po viac ako 133 minútach. Gólový úspech povzbudil Slovákov a keď sa zdalo, že by výsledkom ich aktivity mohol byť ďalší gól, inkasovali. V 37. minúte Dvorak využil nedôraz obrancov pred brankárom Hudáčkom a ten o dve minúty inkasoval po chybe v rozohrávke aj od Troubu - 1:4.

Americký tím sa bavil hokejom a za jednoznačného stavu sa snažil aj o ďalšie góly. V 43. minúte spravili Slováci chybu v rozohrávke, po ktorej Hayes vyzval ku skórovaniu Gaudreaua - 1:5. Prevaha tímu USA neutíchala a brankár Hudáček sa mal čo obracať. V 46. minúte najskôr schytal do masky tvrdú strelu Hanifina a o dve minúty inkasoval aj šiesty gól, keď Lee využil presilovku. Početnú výhodu mohli využiť aj Slováci v 56. minúte, no vážnejšiu šancu si nevypracovali.

Viac o téme: Slovensko USA Majstrovstvá sveta v hokeji