Rusi po výhre nad Českom s kritikou: Toto organizátori nedomysleli

Český brankár Pavel Francouz odráža puk počas štvrťfinálového zápasu Rusko - ČRČeský brankár Pavel Francouz odráža puk počas štvrťfinálového zápasu Rusko - ČR Zdroj: TASR

PARÍŽ - Ruskí reprezentanti postúpili do semifinále na 81. hokejových MS. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom súboji v parížskej AccorHotels Aréne zdolali Česko po suverénnom výkone 3:0. V boji o postup do finále narazia v sobotu na úspešnejšieho z dvojice Kanada - Nemecko.

Českí hokejisti začali dobre a Rusi mali čo robiť, aby hneď v úvode neinkasovali. Obe mužstvá najprv nevyužili presilovky, už v rovnovážnom stave v 9. min otvorila skóre duelu "zborná" - Dmitrij Orlov obišiel Vladimíra Sobotku aj ležiaceho Radka Gudasa a krížnou strelou prekonal Pavla Francouza. V 14. min zverenci trénera Olega Znaroka pretavili na druhý presný zásah početnú výhodu, po akcii Jevgenija Kuznecova sa tvrdou strelou pod hornú žŕdku zapísal do streleckej listiny Nikita Kučerov. Česi v úvodnej tretine nevyužili hneď tri presilovky. V druhej časti bolo gólových šancí podstatne menej, Rusi si strážili náskok a hrozili najmä z brejkov. V tretej tretine mali ruskí reprezentanti výrazný tlak, ktorý v 54. min korunoval gólom na 3:0 Artemij Panarin.

Ten sa po zápase posťažoval na vysokú teplotu v hale. "Chápem, že je to krok smerom k divákom, aby na tribúnach nemrzli, no priamo na ľade to nebolo príliš dobré. Vraciame sa do Kolína a na súpera, či už ním bude Kanada alebo Nemecko, sa poctivo pripravíme," povedal hráč Chicaga Blackhawks. Podľa kouča Znaroka bol duel proti Čechom náročný po psychickej stránke. "Máme za sebou presun, kvalita ľadu bola veľmi zlá. V aréne bolo veľmi teplo. Kým sme si na všetko zvykli, tak sme sa do polovice prvej tretine väčšinou bránili. Potom sme však predvádzali svoju hru a zvíťazili sme," povedal. Jeho náprotivok Josef Jandač bol spokojný s úvodom zápasu: "Nedali sme však góly. Potom Rusi prevzali iniciatívu a až do konca kontrolovali duel."

Viac o téme: Rusko Česko Majstrovstvá sveta v hokeji