Volejbalistkám skvelý vstup na výhru nestačil: Slovenky na úvod kvalifikácie podľahli Česku

Slovenkám proti Česku nestačil ani dobrý úvodSlovenkám proti Česku nestačil ani dobrý úvod Zdroj: cev.lu

BRATISLAVA - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali vo svojom úvodnom zápase na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta 2018 vo Varšave s favorizovaným Českom 1:3. Zverenky trénera Mareka Rojka vyhrali prvý set hladko 25:18, ale v ďalšom priebehu už dominovali české volejbalistky. V druhom zápase na turnaji v Poľsku nastúpia Slovenky v stredu o 18.00 h proti Cypru.

O prvé eso zápasu sa postarala Radosova a zvýšila ním na 6:3, čím si Slovenky zabezpečili trojbodový náskok, ktorý držali aj pri prvom technickom time-oute (8:5). V priebehu setu ho zvýšili na 11:6, čo už prinútilo Češky zobrať si oddychový čas. Za stavu 15:10 pristúpil český tréner k dvojstriedaniu, ale výborne vykrývajúce a útočiace slovenské družstvo si už víťazstvo v prvom sete nenechalo zobrať a dve esá Abrhamovej pomohli k víťazstvu 25:18.

Na začiatku druhého setu mali Slovenky problém na prihrávke aj na útoku, na čo tréner Rojko zareagoval oddychovým časom za stavu 2:6. Keď time-out nepomohol, za stavu 4:9 išla dole Radosová a na ihrisko prišla Drobňáková a za stavu 4:12 prišiel druhý oddychový čas SR. Češky tlačili na servise, na útoku aj na bloku a za stavu 7:15 prišla na ihrisko Krišková namiesto Pištělákovej. Ku koncu setu (9:21) sa tréner Rojko rozhodol stiahnuť aj nahrávačku Kosekovú a na jej miesto prišla mladučká Sedláčková. Slovenky nakoniec druhý set prehrali 15:25.

Na začiatku tretieho set si Češky vytvorili trojbodový náskok, ktorý držali do prvého technického timeoutu (5:8). Neskôr ho zvýšili na 10:16. V treťom sete sa do hry dostalo aj druhé libero Michaela Španková, ktorá si odkrútila súťažnú premiéru v reprezentačnom drese. Slovenky však tretí set prehrali 17:25. Štvrtý set bol od začiatku v réžii Češiek aj vďaka Vincourovej piatim esám. Príležitosť dostala aj Salanciová, no na potrápenie súpera spoza Moravy to nestačilo a Slovenky nakoniec prehrali 16:25.

Slovensko - Česko 1:3 (18, -15, -17, -16)
Zápas trval: 103 minút, rozhodovali: Goren (Izr.) a Ujháziová (Maď.), 50 divákov

SR: Palgutová 8, Abrhámová 9, Pištěláková 12, Radosová 5, Herelová 11, Koseková 2, liberá Valachová a Španková (Krišková 0, Sedláčková 0, Drobňaková 12, Salanciová 0, Šunderlíková 0)

ČR: Vincourová 11, Bednářová 6, Purchartová 3, Havlíčková 14, Mlejnková 20, Strušková 11, libero Kovářová (Kohoutová 1, Smutná 0, Toufarová 1)

Marek Rojko, tréner SR: "Začali sme veľmi dobre a v prvom sete sme bez ohľadu na výsledok hrali najlepší volejbal za posledné obdobie. V druhom sete sa však prišiel výpadok v koncentrácii, čo sa tomuto družstvu stáva. Spravili sme v sérii štyri-päť chýb a keď má tím ako Česko náskok, tak už je ťažké ich dohnať. Zle sme riešili jednoduché situácie, často sme nebodovali ani na jednoblok a v tom bol najväčší rozdiel. Češky majú silnejšiu základnú zostavu, majú viac skúseností z ťažkých turnajov a zaslúžene vyhrali."

Nina Herelová, blokárka SR: "Prvý set bol podľa mňa z našej strany parádny, dodržiavali sme taktiku, dodržiavali sme všetko, čo nám bolo povedané, plus výborný útok krajných hráčok. Druhý, tretí i štvrtý set sme začali s mankom nejakých 6 bodov a už sme sa potom z toho nevedeli dostať."

Srbsko - Island 3:0 (13, 15, 9)

Cyprus - Poľsko 0:3 (-14, -17, -15)