Zrodila sa veľká tenisová senzácia: Djokovič dostal výprask a na rozlúčku kanára!

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA

PARÍŽ - Rakúsky tenista Dominic Thiem zvíťazil za 135 minút 7:6 (5), 6:3, 6:0 nad srbským obhajcom titulu Novakom Djokovičom v zápase stredajšieho štvrťfinále dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna).

V úvodnom dejstve na Dvorci Suzanne Lenglenovej Thiem najprv vyrovnal z 2:4 na 4:4 a potom na podaní v desiatom geme vymazal dva setbaly v rade. V druhej časti mu napokon stačil brejk na 2:0. V treťom sete sa na príjme presadil už v otváracej hre a po "poistke" na 3:0 bolo v podstate hotovo. Thiem o tri gemy ďalej premenil druhý mečbal bekhendovým obhodením popri čiare.

Do semifinále vo francúzskej metropole postúpil Thiem druhý rok v rade. Vlani v ňom nestačil práve na Djokoviča (2:6, 1:6, 4:6). Teraz vo vetre a chlade predviedol koncentrovanejší, priebojnejší a účinnejší výkon, súpera netradične často zrádzal najmä bekhend. Od polovice duelu produkoval Belehradčan až zarážajúco chabý a bezmocný výkon.

"Je to pre mňa obrovský úspech, veď pred zápasom som mal s "Nolem" hrozivú bilanciu 0:5. Zdolať ho pvvýkrát v kariére vo štvrťfinále grandslamového turnaja, na ktorom vlani triumfoval, to je ako sen. Dnes vládli na kurte veľmi náročné podmienky. Fúkal vietor a bolo chladnejšie ako v uplynulých dňoch. Dôležité bolo, aby som sa dobre pohyboval a zahrával čisté údery. Piatkové semifinále proti Rafovi Nadalovi bude pre mňa veľkou výzvou," povedal Thiem v prvom rozhovore priamo na kurte.

V piatok medzi najlepšími štyrmi Thiem vyzve španielskeho 9-násobného miestneho šampióna Rafaela Nadala, ktorému sa v stredajšom štvrťfinále po 50 minútach za stavu 2:6, 0:6 vzdal krajan Pablo Carreno-Busta pre zranenie brušného svalstva.

Dvadsaťtriročný siedmy muž singlového renkingu ATP Thiem znížil v bilancii proti tridsiatnikovi Djokovičovi (2.) na 1:5. Revanšoval sa mu za debakel 1:6, 0:6, ktorý inkasoval v semifinále májového prípravného podujatia v Ríme.

Zverenec Güntera Bresnika Thiem stojí proti 31-ročnému Nadalovi (4.) dôstojne nepriaznivo 2:4 aj s prihliadnutím na skutočnosť, že všetkých šesť doterajších duelov sa konalo na "Rafovej" tehlovej múčke. Navyše, rodák z Wiener Neustadtu zvíťazil povzbudzujúco 6:4, 6:3 v máji vo štvrťfinále v talianskej metropole. V tejto sezóne je jediným premožiteľom Nadala na najpomalšom podklade.

Zverenec Andreho Agassiho Djokovič hneď vo dvoch historických prehľadoch v tzv. Open Ere neosamel na druhej priečke pred Američanom Jimmym Connorsom: obaja stále majú na konte 31 semifinále na Majors (Švajčiar Roger Federer 41) a 233 zápasových úspechov na veľkej štvorke (Federer 314).

Semifinálovú miestenku si vybojoval aj tretí nasadený Švajčiar Stan Wawrinka, bez väčších problémov si poradil s Chorvátom Marinom Čiličom 6:3, 6:3 a 6:1. Wawrinka mal výborný vstup do duelu, už v druhom geme sa mu podarilo získať podanie súpera a bez väčších problémov získal za 37 minút prvé dejstvo. Jeho herná dominancia pokračovala aj v ďalšom priebehu, bol koncentrovanejší a robil oveľa menšie množstvo chýb ako Čilič. Chorvát sa na kurte trápil, v treťom sete musel odvrátiť hrozbu v podobe "kanára".

Wawrinka bol po stretnutí spokojný so štvrťfinálovým výkonom: "Bol to perfektný zápas. Som rád, čo sa v stredu udialo. Pohyboval som sa dobre, hral som dobre, utváral som si možnosti. Som veľmi šťastný. Počas zápasu bola skvelá atmosféra, rád hrám pred takýmto publikom. Celý rok trénujeme bez divákov, preto je skvelé dostať šancu ukázať sa pred fanúšikmi. Zo Švajčiarska to sem nie je ďaleko, mám tu mnoho priateľov a členov rodiny. Je skvelé vidieť ich."

V boji o finálovú miestenku čaká na Švajčiara najvyššie nasadený Brit Andy Murray, ten si vo štvrťfinále poradil po takmer trojhodinovom boji s osmičkou pavúka Keiom Nišikorim z Japonska 2:6, 6:1, 7:6 (0) a 6:1. Murray nezačal stretnutie najlepšie, už v treťom geme prvého setu stratil svoje podanie, rovnaká situácia sa zopakovala aj v siedmej hre a prvý set získal bez väčších starostí Nišikori. Druhé dejstvo prinieslo úplne opačný priebeh, Brit sa herne skoncentroval, svojho súpera nepustil prakticky k ničomu. V treťom sete prehrával Murray v jednom momente 4:5, ale po úspešnom tajbrejku sa ujal psychologickej výhody. Nišikoriho, naopak, tento okamih zlomil, ďalší vývoj bol preto jasne už v réžii svetovej jednotky.

Po zlom štarte sa Murray dostal ku svojej hre, ktorá mu napokon vyniesla pozíciu medzi najlepšou štvorkou: "V prvom sete diktoval tempo zápasu súper, preto som musel zmeniť rytmus mojich úderov. Bolo veterne, načasovanie nebolo jednoduché. Rozdielové bolo, keď som sa dostal do rytmu a udržal som ho od základnej čiary." Po roku si Murray zopakuje semifinálový súboj s Wawrinkom. "Tento rok zatiaľ hrá na turnaji fantasticky. Zdá sa mi, že doteraz nestratil ani jeden set. V minuloročnom semifinále som musel odohrať jeden zo svojich najlepších zápasov na antuke, aby som ho zdolal. Bude to ťažké, ale budem bojovať zo všetkých síl," dodal Brit.

Dominic Thiem (Rak.-6) - Novak Djokovič (Srb.-2) 7:6 (5), 6:3, 6:0 za 135 minút
Rafael Nadal (Šp.-4) - Pablo Carreno-Busta (Šp.-20) 6:2, 2:0 - skreč, Carreno-Busta po 50 minútach odstúpil pre zranenie brušného svalstva

Stan Wawrinka (3-Švaj.) - Marin Čilič (7-Chor.) 6:3, 6:3, 6:1

Andy Murray (1-V. Brit.) - Kei Nišikori (8-Jap.) 2:6, 6:1, 7:6 (0), 6:1

Viac o téme: Rafael Nadal Novak Djokovič Dominic Thiem Pablo Carreno-Busta