Volejbalistky v Európskej lige opäť neľútostné: Do ničoho sme ich nepustili!

Slovenské volejbalistky po výhre nad ŠvédskomSlovenské volejbalistky po výhre nad Švédskom Zdroj: svf.sk

VALLADOLID - Slovenské volejbalové reprezentantky uspeli aj vo svojom druhom vystúpení v španielskom Valladolide na prvom turnaji C-skupiny v rámci základnej fázy Európskej ligy 2017. Zverenky Mareka Rojka po piatkovej výhre 3:0 nad Portugalčankami v sobotu zvíťazili nad Švédkami hladko 3:0 (15, 11, 18) a so šiestimi bodmi sú na čele poradia "céčka". Vo Valladolide si ešte v nedeľu od 20.00 h zmerajú sily s domácimi Španielkami. Záverečný druhý turnaj C-skupiny je na programe počas budúceho týždňa v portugalskom Matosinhos (16. - 18. 6.).

Vyrovnaný stav v úvode zlomila esom Šunderlíková a Slovenky viedli 5:3. Severanky sa snažili, ale potom sa dvakrát za sebou presadila Pencová a bolo 8:5. Švédky potom využili slabšiu chvíľku našich a viedli 12:11. V polovici setu sa však Slovenky dostali do rozhodujúceho trháku a pri podaní Šunderlíkovej viedli 20:14. Záver naše zvládli a prvý set vyhrali 25:15.

Do druhého setu nastúpil Slovenky v rovnakom zložení a po ese Drobňákovej a bloku Salanciovej viedli 8:3. Po Herelovej jednonožke bolo 11:4. Švédky slabo útočili a slovenské volejbalistky chytili veľa lôpt v poli. Pri podaní Pencovej získali Slovenky sériou bodov a viedli 16:5. V drese Švédska dala občas o sebe vedieť vychádzajúca 17-ročná hviezda Haaková, ale Slovenky mali hru jasne v rukách. Druhý set ukončila útokom stredom Pencová a Slovenky ho vyhrali hladko 25:11.

V treťom sete robili Slovenky chyby, za čo pykali a prehrávali 1:5 a 3:6. Švédky viedli aj o päť bodov (10:5), ale pri podaní Kosekovej otočili naše skóre na 12:11. Potom pomohla servisom aj striedajúca Palgutová, neskôr dala dve esá Herelová a stav bol 19:15 pre Slovenky. Záver setu favoritky duelu zvládli, vyhrali ho 25:18 a získali na turnaji ďalšie tri body.

Slovensko - Švédsko 3:0 (15, 11, 18)
67 minút, 100 divákov

Zostava a body SR: Koseková 3, Salanciová 5, Herelová 13, Šunderlíková 9, Drobňáková 12, Pencová 11, liberá Španková a Valachová (Palgutová 2, Ovečková 1)
Najviac bodov Švédska: Haaková 16, Wasserfallerová 7, Rixová 5

Marek Rojko (tréner SR): "Bez ohľadu na kvalitu súpera sme mali za cieľ hrať lepšie ako v zápase s Portugalskom, čo sa nám podarilo. Hrali sme dôraznejšie v medzihre, nemali sme problém s jednoduchými situáciami a opäť sme dobre podávali. Využívame slabšiu úroveň prihrávky družstiev, s ktorými sme hrali. V úvode tretieho setu sme mali menší výpadok, ale potom dve hráčky vytvorili tlak na podaní a umne sme to dohrali. Máme na konte šesť bodov po dvoch zápasoch, čo bol náš cieľ. V nedeľu nás čaká najsilnejší súper v skupine Španielsko, ktoré bude hnať veľa divákov a predpokladám, že z hľadiska kvality, atmosféry a celkového nastavenia to bude asi najkvalitnejší zápas na tomto turnaji."

Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Aj dnes to bolo skôr o našej hre. Keď sme im nič nedovolili, tak sme ich do ničoho nepustili. Švédky mali na vyššej úrovni len jednu hráčku, ale ona to sama nemohla utiahnuť, na rozdiel od nich sme my hrali kolektívne. V treťom sete sa Haaková trochu rozohrala, my sme začali vlažnejšie, ale je dôležité, že sme to otočili. So Španielkami to bude podstatne náročnejšie, musíme sa na ne dobre pripraviť."

Barbora Koseková, nahrávačka SR: "Hrali sme lepšie ako v prvom zápase. Viac sme sa do toho dostali a mali sme duel pod kontrolou. S víťazstvom sme spokojné. Vytvárali sme tlak na podaní a boli sme úspešnejšie aj v protiútoku. V treťom sete sme sa zasekli v jednom postavení, ale potom sme pritlačili podanie a záver sme mali pod kontrolou."

V EL 2017 štartuje tucet družstiev, sú rozdelené do troch štvorčlenných skupín a každý účastník absolvuje dva turnaje. Do semifinále postúpia víťazi skupín a najlepší tím z druhých priečok. Víťazky Európskej ligy získajú právo štartu pre rok 2018 v prestížnej súťaži reprezentačných družstiev World Grand Prix. Pre slovenské reprezentantky ide o druhú účasť v Európskej lige. Pri vlaňajšej premiére v tejto súťaži národných družstiev vybojovali striebro: postúpili zo základnej skupiny, v semifinále prekonali Slovinky a vo finále nestačili na reprezentantky Azerbajdžanu.