Slovenky šokovali favorizovanú Ukrajinu: Po ôsmich rokoch sme v štvrťfinále!

Radosť slovenských basketbalistiekRadosť slovenských basketbalistiek Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

HRADEC KRÁLOVÉ - Slovenské basketbalistky sa po ôsmich rokoch prebojovali na ME do štvrťfinále. V utorkovom zápase baráže o prienik do top osmičky na šampionáte v Česku senzačne zdolali favorizovanú Ukrajinu 82:68. Líderkou družstva SR bola kapitánka Zuzana Žirková, autorka 31 bodov.

Slovenky sa teraz sťahujú do Prahy, kde vo štvrtok zabojujú o účasť v semifinále ME 2017 i postup na MS 2018 proti úradujúcim vicemajsterkám Európy Francúzkam.

Slovenky mali úvod ako z veľkej knihy. Využili počiatočnú nervozitu súperiek, ktorým úloha favoritiek evidentne nesedela. Po trojke Žirkovej a individuálnej akcii Bálintovej viedlo Slovensko 9:0 a kouč Ukrajiniek Cholopov si musel zobrať oddychový čas. Tento počin sa ukázal ako správny, jeho zverenky spresnili hru a znížili na 8:13. Slovenky dobrý vstup do zápasu povzbudil, nabrali sebavedomie a Žirková svojou druhou trojkou zvýšila na 20:11. Trénerovi Svobodovi vyšiel ťah so zmenou základnej zostavy, kam zaradil Růžičkovú. Tá už v prvej štvrtine mala na konte šesť bodov a šesť doskokov.

Slovenky naďalej pokračovali v sústredenom výkone, v obrane dobre izolovali najväčšiu hviezdu súpera Jagupovovú a Žirková v 22. min svojou treťou trojkou upravila na 27:17. Kapitánka SR pokračovala vo výbornom výkone, po jej ďalšej trojke bolo už 32:18. Ukrajinky ešte viac znervózneli, druhá najlepšia strelkyňa turnaja Jagupovová mala za 15 minút na palubovke streľbu 1/9 (trojky 0/6). Slovenky v závere polčasu mierne vypadli z koncentrácie, čo využil súper a znížil na rozdiel piatich bodov.

Slovenky odštartovali druhú polovicu rovnako dobre ako tú prvú, dva koše za sebou dala Jurčenková a Žirková svojou piatou trojkou v zápase zvýšila na 41:31. Potom však zabrali Ukrajinky, k svojej tradičnej agresívnej hre sa dostala Jagupovová a v 27. minúte viedli Slovenky už len o tri body (45:48). Jagupovová dala v tretej štvrtine 18 bodov a mala najväčšiu zásluhu na tom, že pred záverečnou periódou prehrávali Ukrajinky už len o jediný bod.

V štvrtej štvrtine pokračovala vyrovnaná hra a schyľovalo sa k dráme. Žirková svojou siedmou trojkou posunula Slovenky šesť minút pred koncom do vedenia 64:59. Slovenky si udržiavali tesný náskok najmä zásluhou výbornej Žirkovej, ku ktorej sa pridali i jej spoluhráčky z Košíc Bálintová s Jurčenková. Druhá menovaná zvýšila 160 sekúnd pred klaksónom na 72:64 a Slovenky mali na dosah senzáciu. V nervóznom závere si už šokujúce víťazstvo udržali a postúpili medzi elitnú osmičku kontinentu.