Francúzsko sa muselo uspokojiť so striebrom: Basketbalistky Španielska majsterkami Európy!

Španielske basketbalistky sa stali majsterkami Európy Španielske basketbalistky sa stali majsterkami Európy Zdroj: fiba.com

PRAHA - Basketbalistky Španielska sa stali víťazkami majstrovstiev Európy v Česku, vo finálovom súboji triumfovali nad Francúzskom 71:55. Zverenkyne trénera Lucasa Mondela získali opäť po štyroch rokoch kontinentálny titul, celkovo ich už majú v zbierke tri (1993, 2013 a 2017). Ťahúňkou na ceste za víťazstvom bola Alba Torrensová so Sancho Lyttleovou, spoločne sa postarali o 37 bodov svojho tímu. Slovenská reprezentácia obsadila na európskom šampionáte ôsmu pozíciu.

Finále prinieslo podľa očakávania vysoké nasadenie od úvodného rozskoku. Francúzsko malo lepší úvod, ale na španielskej strane bolo mimoriadne produktívne duo Torrensová a Lyttleová. Španielske basketbalistky sa aj vďaka nim a vysokej útočnej produktivite dostali do menšieho trháku, ale Francúzky stiahli do konca prvej štvrtiny na 18:21. Španielky pokračovali v dodržiavaní svojho herného plánu, v polovici druhej štvrtiny sa prvýkrát v zápase dostali do dvojciferného vedenia - 32:20. Ich súperky zaostávali v streleckých ukazovateľoch, po dvoch štvrtinách prehrávali 30:39.

Po prestávke Francúzky strelecky odišli, za šesť minút tretej štvrtiny dali len chudobné tri body. Španielky to využili a priebeh stretnutia si začali kontrolovať. V záverečnej 10-minútovke sa už ich súperky nezmohli na odpor, bez väčších problémov tak dokráčali k zisku zlatých medailí.

Španielsko - Francúzsko 71:55 (39:30)

Španielsko: Lyttleová 19, Torrensová 18, Xargayová 8, Nichollsová 5, Palauová 2 (Cruzová 12, Dominguezová 4, Gilová 3, Condeová, Rodrigezová, Romerová a Sanchezová 0)

Francúzsko: Dumercová 15, Tchatchouangová 10, Miyemová 8, Ciaková 4, Skrealová 0 (Johanessová 6, Epoupaová 5, Chartereauová 3, Amantová a Michelová po 2, Ayayiová, Minteová 0)

TH: 17/11 - 8/6, fauly: 16 - 18, trojky: 4 - 3, rozhodovali: Calik (Poľ.), Yalmanová (Tur.), Rossi (Tal.).
štvrtiny: 21:18, 18:12, 17:10, 15:15

Konečné poradie ME 2017 (prvých desať miest): 1. Španielsko, 2. Francúzsko, 3. Belgicko, 4. Grécko, 5. Turecko, 6. Lotyšsko, 7. Taliansko, 8. SLOVENSKO, 9. Rusko, 10. Ukrajina

Postupujúce tímy na MS 2018: Španielsko, Francúzsko, Belgicko, Grécko, Turecko, Lotyšsko

Viac o téme: Španielsko Francúzsko