Slovensko siahalo na fantastický obrat: Švédi v závere zničili domáci sen o medaile!

Slovenskí reprezentanti v inline hokeji ďakujú divákomSlovenskí reprezentanti v inline hokeji ďakujú divákom Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Slovenskí reprezentanti v inline hokeji prehrali vo štvrťfinále na majstrovstvách sveta v Bratislave so Švédskom 4:6. Zverenci trénera Imricha Antala tak nezopakujú medailový úspech z roku 2008, keď na domácom šampionáte vybojovali strieborné medaily. Aj vo vtedajšom finále boli nad ich sily práve Švédi.

Predčasne skončili aj obhajcovia titulu z Kanady, ktorí prehrali s Českom 2:8. V semifinále sa Švédi stretnú v sobotu o 18.00 h s Fínskom, na Česko čaká jeden z dvojice USA - Nemecko, ktorej vzájomný zápas sa začal o 20.00 h.

Slovensko - Švédsko 4:6 (0:1, 1:3, 3:0, 0:2)
Góly: 18. Novák (Jurík, Lichanec), 30. Holovič (Ručkay, Kristín), 34. Lichanec (Jurík, Novák), 35. Holovič (Haring, Ručkay) - 9. Svedlund (Kinisjärvi), 14. Svedlund, 18. Dahlberg (Eklund, Lissang), 21. Kinisjärvi (Kesti), 39. Larsson (Kinisjärvi, Kokkonen), 40. Kokkonen (Svedlund, Kinisjärvi). Rozhodovali: Pering - Singer (obaja Nem.), vylúčení: 4:2, presilovky a oslabenia: 0:0.

SR: Neumann – Novák, Erteľ, Lichanec, Jurík – Ručkay, Kristín, Holovič, Haring – Szabo, Jaško, Burzala, Horský – Šiller, Šimúnek, Šimonič, Trenčan.

Švédsko: R. Kinisjarvi – Kesti, Larsson, M. Kinisjarvi, Svedlund – Eklund, Lissang, Dahlberg Karlsson, Olsson – Rachidi, Pettersson, Kokkonen, Viitanen.

Úvod zápasu bol z oboch strán opatrný, prvé šance prišli v presilovkách. Úvodnú mali k dispozícii Švédi, potom hrali dvakrát v početnej výhode Slováci. Obaja brankári však podržali svoje mužstvá. V deviatej minúte už ale kapituloval Neumann, keď Kinisjärviho strieľanú prihrávku poslal do siete jemným tečom Svedlund. Druhú štvrtinu začali lepšie Švédi, keď na jej začiatku zvýšil na 2:0 Svedlund a po ňom upravil Dahlberg už na rozdiel troch gólov. Novák síce vzápätí znížil, ale Markus Kinisjärvi už onedlho opäť vrátil "Tre Kronor" trojgólové vedenie.

V 30. minúte ale znížil po strele z pravej strany Holovič a jeho gól naštartoval stíhaciu jazdu Slovákov. Pred koncom tretej štvrtiny prekonal Roberta Markus Kinisjärviho po individuálnej akcii Lichanec a o pár sekúnd po ňom vyrovnal Holovič. Dokonalý obrat však Slovákom nevyšiel. V priebehu jednej minúty sa Švédi dokázali dvakrát presadiť pred Neumannom a opäť sa dostali na koňa. Dve minúty pred koncom zápasu mohol vykresať nádej pre domácich  Ručkay, v samostatnom nájazde ale neuspel. Švédi si už vo zvyšnom čase svoj náskok ustrážili, hoci to Slováci skúšali aj hrou bez brankára. Severania sa tak mohli radovať z postupu medzi najlepšie štyri tímy.

Filip Novák (hráč SR): "Podarilo sa nám vyrovnať na 4:4 a boli sme na koni. Inkasovali sme však nešťastný gól a museli otvoriť hru. Zo začiatku sme mali zbytočný rešpekt, no potom sme dali góly a to nám pomohlo. Mali sme z toho radosť, no nebolo nám to nič platné. V druhej polovici duelu sme trochu zmenili systém a vychádzalo nám to. Boli sme krok od semifinále, sme z toho nešťastní. Divákom sa tento zápas musel páčiť, bol to kvalitný duel. Chceli sme ísť čo najďalej, ale taký je šport. Myslím si, že sme kvalitným Švédom boli vyrovnaní súper."

Imrich Antal (tréner SR): "Osobne som veľmi smutný, pretože dnes sa od nás šťastie úplne odvrátilo. Mali sme dosť šancí na góly, ale nedali sme ich a súper každú našu chybu trestal. Chlapci sa zomkli a vyrovnali, v závere sme aj tlačili, no nechcelo nám to tam padnúť. Nemáme sa za čo hanbiť a teraz sa musíme dôkladne pripraviť na duel proti Chorvátom. To, že sme nepostúpili do semifinále, ma veľmi mrzí najmä pre našich fanúšikov. Chceli sme to potiahnuť, aby ľudia mali z in-line hokeja radosť. Súper nás neprekvapil a my sme chceli ukázať útočný hokej."