Kanada opäť dobyla titul majstra sveta WBHF: Historická premiéra Rusov v hokejbale!

Majstri sveta organizácie WBHF - KanadaMajstri sveta organizácie WBHF - Kanada Zdroj: Milan Richtr

LOVOSICE - V českých mestách Lovosice a Litomeřice minulý týždeň vyvrcholili Majstrovstvá sveta v hokejbale 2017 pod hlavičkou federácie WBHF (World Ball Hockey Federation).

V kategórii mužov sa z prvenstva tešili hráči Kanady, ktorí v mimoriadne dramatickom finále zmazali dvojgólový náskok domáceho Česka a po výsledku 3:2 sa radujú z titulu majstrov sveta. Pred plným štadiónom oslavovali hráči javorového listu svoj druhý titul svetového šampióna, ten prvý získali v roku 2013 v Toronte v rámci prvého turnaja novovzniknutej hokejbalovej federácie. V roku 2015 zostalo prvenstvo v USA.

Bronz na aktuálnom šampionáte vybojoval ďalší zámorský výber. USA si poradili s prekvapením turnaja z Veľkej Británie. Slovenský tím skončil po prehre 2:7 vo štvrťfinále práve proti Američanom, za ktorý hral aj legendárny hokejbalista, považovaný za jedného z najlepších hráčov histórie, Bobby Housser. "Konečne sme hrali s reálnymi mužstvami konkrétnych krajín. Nebaví nás už hrať proti kanadským hráčom, ktorí si pred MS oblečú dresy európskych krajín (Grécko, Taliansko, Portugalsko, Haiti, Libanon, Bermudy, Kajmanské ostrovy, Arménsko, Hongkong, Francúzsko, Veľká Británia). Zúčastnil som sa aj MS v Pardubiciach organizácie ISBHF, kde bola väčšina reprezentačných tímov z Kanady (s výnimkou reprezentácií Česka, Slovenska, Fínska, Švajčiarska a Kanady. V tomto smere nenastal žiadny progres, skôr naopak. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa už teraz tešíme na MS v Rusku pod záštitou WBHF," otvorene priznal Housser.

V mužskej vetve šampionátu sa predstavilo aj Rusko, ktoré malo v rámci turnaja 5 vs. 5 historickú premiéru. Svoju účasť vyšperkovalo solídnym piatym miestom. Práve v Rusku sa budú konať najbližšie majstrovstvá sveta. Okrem toho sa na práve skončenom turnaji predstavili aj výbery Maďarska či Tímu Európy.

V kategórii Masters (hráči nad 35 rokov) získal svetový titul spoločný výber Česko-Slovenska, ktorý vo finále zdolal favorizovaný tím Česka (3:2). Finále bolo ozdobou svetového hokejbalu, v oboch tímoch hralo mnoho bývalých reprezentantov a dokonca aj majstrov sveta. Bronz si vybojovali veteráni z Tímu Európy, ktorí zdolali Slovensko.

V ženskej časti šampionátu Kanaďanky vo finále potvrdili svoju turnajovú dominanciu a zarmútili domáce hráčky po výsledku 4:1. Slovenky nestačili v zápase o bronz na Spojené štáty americké a podľahli im 0:3. Na poslednom mieste sa umiestnili Maďarky. Na budúcom šampionáte si premiéru odbijú aj ruské hokejbalistky.

Viac o téme: Hokejbal WBHF
  • Zdroj: športky, SITA