VIDEO Prvú horskú etapu ovládol Aru: Froome vyzliekol tímového kolegu zo žltého dresu

Talian Fabio Aru víťazom prvej horskej etapyTalian Fabio Aru víťazom prvej horskej etapy Zdroj: SITA

LA PLANCHE DES BELLES FILLES - Taliansky cyklista Fabio Aru zvíťazil v stredajšej 5. etape pretekov Tour de France. Jazdec stajne Astana sa presadil v záverečnom náročnom stúpaní na La Planche des Belles Filles a etapu, ktorá merala 160,5 km a štartovala v meste Vittel ovládol časom 3:44:07 h.

Na druhej priečke sa umiestnil Ír Daniel Martin z Quick-Stepu a tretí bol britský obhajca Chris Froome zo Sky, ktorý sa dostal na čelo celkového poradia. Zo žltého dresu vyzliekol krajana a tímového kolegu Gerainta Thomasa (+12 s). Aru poskočil na tretiu priečku (+14 s).

Pre dvadsaťsedemročného Taliana to bolo premiérové etapové víťazstvo na Tour a skompletizoval tak triumfy na všetkých troch Grand Tour. "Veľa som sníval o tom, že sa mi podarí vyhrať na Tour. Triumfoval som v etapách už na Giro d'Italia i na Vuelte, ale Tour je samozrejme niečo celkom iné. Vedel som, že na poslednom kilometri je to trochu po rovine, možno aj z kopca, no prekvapil ma ten náskok, aký som mal. Predsa len, ten záver etapy bol veľmi tvrdý. Pozeral som si víťazný dojazd Vincenza Nibaliho, ktorý tu vyhral pred tromi rokmi, bolo to veľmi inšpiratívne," povedal šťastný víťaz, ktorý sa dostal s 10 bodmi aj na čelo poradia vrchárov.

Štart piatej etapy už bol bez slovenského päťnásobného držiteľa zeleného dresu. Petra Sagana totiž jury pretekov diskvalifikovala za vrazenie do Brita Marka Cavendisha v záverečnom špurte utorkovej etapy. Sagan približne 50 m pred cieľom vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Slovákovi, ktorý v cieli obsadil druhé miesto, najskôr za kolíziu udelili 30-sekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov. Pretekárska jury však neskôr rozhodla o úplnej diskvalifikácii. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. Nepomohlo ani odvolanie sa tímu Bora a ani telefonát na Športový arbitrážny súd.

Na Tour tak ostal jediný slovenský zástupca Petrov brat Juraj Sagan taktiež z Bory.
V stredu bola na programe prvá previerka pre adeptov na umiestnenie v celkovom poradí. Na pelotón síce čakalo "len" 160,5 km a dve vrchárske prémie, no tá druhá bol výstup na "Pláň pekných dievčat", lyžiarske stredisko vo Vogézach vo výške 1035 metrov nad morom. Išlo o šesť kilometrov dlhý výstup s priemerným sklonom 8,5% a maximálnym až 20%.

Krátko po štarte sa od pelotónu odtrhla silná osmička Jan Bakelants (Ag2r La Mondiale), Mickael Delage (FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Dylan van Baarle (Cannonale-Drapac), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Oscaro), Thomas Voeckler (Direct Energie), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) a Thomas De Gendt (Lotto Soudal), ktorá si už po 15 km vypracovala 3:30-minútový náskok. Ten sa po odjazdení 70 km znížil na približne dve a pol minúty a hlavné pole z neho pomaličky odkrajovalo. Na čele pelotónu boli väčšinu času jazdci BMC, hneď za nimi boli zoradení pretekári Sky so žltým Thomasom a obhajcom Froomeom.

Pred vrcholom prvého kopca Cote d'Esmoulieres (3. kategórie) zaútočil z úniku Bakelants a vytvoril si malý náskok pred päticou Voeckler, Perichon, Boasson Hagen, Gilbert, Van Baarle. Ďalší dvaja z úniku odpadli, šestica na čele sa spojila a mala náskok 2:40 na pelotón. Na úpätí La Planche des Belles Filles ostali na čele už len Gilbert a Bakelants, no ich náskok bol pod jednou minútou a neustále sa zmenšoval. Únik dňa nakoniec skončil štyri kilometre pred cieľom. To už na čele hlavného poľa udával tempo vláčik jazdcov Sky. Tí nikoho nešetrili a postupne sa z vedúcej skupiny odpájalo viac a viac cyklistov - Mollema, Pinot, Kwiatkowski, Kreuziger.

Ako prvý zaútočil dva a pol km pred cieľom Aru v drese majstra Talianska, ktorý si vytvoril náskok asi 150 metrov. Po ňom sa zo sedanky zdvihol aj S. Yates a krátko po ňom aj Froome. Na nástup obhajcu trofeje reagovali Bardet, D. Martin a Porte, no nestíhali Quintana ani Contador. Aru si už náskok postrážil a získal prvý etapový triumf na Tour. Druhý skončil D. Martin, tretí Froome a štvrtý Porte.

Viac o téme: Tour de France Chris Froome Fabio Aru