Český rozhodca zdvihne tlak každému Slovákovi: Vylúčenie Sagana bolo správne!

Pád Brita Marka Cavendisha po kolízii s Petrom Saganom
Pád Brita Marka Cavendisha po kolízii s Petrom Saganom

PRAHA - Koniec Petra Sagana na Tour de France stále vyvoláva obrovské vášne. Za Slováka sa postavilo niekoľko popredných mien svetovej cyklistiky, český medzinárodný rozhodca Miroslav Janout má však iný názor.

Člena tímu Bora-Hansgrohe diskvalifikovala Medzinárodná cyklistická únia (UCI) po hektickom závere utorňajšej 4. etapy, keď po tvrdom súboji so Slovákom skončil v bariére Brit Mark Cavendish. Dvojnásobný majster sveta a jeho tím podali protest proti vylúčeniu z Tour v utorok krátko pred polnocou, verdikt však zostal v platnosti.

Sagan približne 50 m pred cieľom utorňajšej etapy vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho šprintujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Slovákovi, ktorý v cieli obsadil druhé miesto, najskôr za kolíziu udelili 30-sekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov.

Pretekárska jury však neskôr rozhodla o úplnej diskvalifikácii. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. S tým súhlasí aj Miroslav Janout, ktorý bol dvakrát rozhodcom aj na Tour de France.

"Nemáme sa o čom baviť. Vylúčenie kruté nebolo. Súhlasím s tým, že to bol tesný špurt, boli na sebe nalepení štyria pretekári, ale záber zhora ma v tom rozhodnutí len utvrdil. Keby Sagan zostal tam, kde bol, a nehýbal rukami, síce by nemohol šprintovať naplno, ale ten manéver bol úplne zbytočný. Zablokoval Cavendisha úplne surovým spôsobom a podľa mňa je tá diskvalifikácia bez diskusie," vyjadril sa pre sport.idnes.cz 69-ročný rozhodca.


Tagy: Peter Sagan Mark Cavendish Miroslav Janout

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA