Dukla stojí za suspendovaným Tóthom: V týchto veciach ide príkladom!

Matej Tóth
Matej Tóth

BRATISLAVA - Slovenský chodec Matej Tóth nebude na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne obhajovať zlatú medailu spred dvoch rokov z Pekingu. Úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro má nezrovnalosti v biologickom pase a dočasne ho suspendovali, informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na Útvar integrity atletiky (AIU). Tóth má do vyrieknutia verdiktu pozastavenú činnosť, hrozí mu štvorročný trest.

Rodák z Nitry, ktorý vlani získal ocenenie Športovec roka v rámci SR, bol vždy tvrdým odporcom dopingu a kriticky sa vyjadroval na adresu dopingových hriešnikov. "Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie. Táto správa ma šokovala, preto sa teraz sústredím najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav,"  uviedol Tóth.

Vedenie Dukly Banská Bystrica Tóthovi plne dôveruje a neverí, že by porušil dopingové pravidlá. "My ho všetci vnímame ako pretekára, ktorý si svoje povinnosti v tejto sfére plní úplne na sto percent. Z môjho pohľadu ide o pretekára, ktorý ide v týchto veciach príkladom. Dôverujeme mu a veríme, že jeho prípad bude skôr príkladom toho, že aj takáto situácia môže nastať," uviedol pre RTVS riaditeľ VŠC Dukla B. Bystrica Roman Benčík.

Slovenský atletický zväz (SAZ) k prípadu nemôže zaujať oficiálne stanovisko. "My sa k tomu v priebehu vyšetrovania ako národná federácia vyjadrovať nemôžeme a ani žiadnym spôsobom to nebudeme komentovať. Nemôžem k tomu zaujať osobné stanovisko ani stanovisko zväzu, pokiaľ to nie je vyšetrené," povedal šéf SAZ Peter Korčok.


Tagy: Matej Tóth VŠC Dukla Banská Bystrica

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA