Po skvelom triumfe v Lige majstrov ľadová sprcha: Majster zo Žiliny nenašiel recept na nováčika!

Andrej Ivančík z FC Nitra (v strede) a Martin Králik z MŠK Žilina (vľavo)Andrej Ivančík z FC Nitra (v strede) a Martin Králik z MŠK Žilina (vľavo) Zdroj: SITA

NITRA - V sobotu odštartoval nový, už 25. ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2017/2018, v prvom zápase 1. kola nováčik z Nitry doma zdolal majstrovskú Žilinu 1:0. Nitra sa medzi slovenskú elitu vrátila po troch rokoch. Zverenci trénera Ivana Galáda rozhodli o zisku cenných troch bodov už v 15. minúte po exportnej strele útočníka Filipa Balaja. Slovenský majster pod vedením kouča Adriána Guľu si nenapravil chuť po vypadnutí z Ligy majstrov s dánskym šampiónom FC Kodaň. Toho síce v stredu v odvete 2. predkola na jeho pôde zdolal 2:1, ale "šošonov" eliminovala z prestížnej súťaže domáca prehra 1:3.

Pred zaplneným hľadiskom privítal na úvod súťažného ročníka nováčik ligy FC Nitra úradujúce majstra zo Žiliny. Ako prví sa dostali do nebezpečnej situácie favorizovaní hostia. Po priamom kope Švarku bol v permanencii Hroššo. Futbalisti spod Dubňa mali aj v ďalšom priebehu územnú prevahu, ale paradoxne ako prví skórovali domáci. Po prihrávke Kóňu sa zvnútra šestnástky oprel do lopty Balaj a bolo 1:0. Žilina mohla odpovedať v 26. minúte, no po chybe domáceho bra nkára Jankauskas a ani Diaz loptu za brankovú čiaru nedotlačili. O desať minút neskôr pohrozila opäť Nitra. Po centri Kóňu nebezpečne hlavičkoval Šimončič. V ďalšom priebehu prvého polčasu majster zatlačil súpera na jeho polovicu, ale do prestávky sa aj napriek snahe už vyrovnania nedočkal.

Filip Balaj z FC Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Druhé dejstvo otvorila nepresná strela Olaitana. Nitra následne odpovedala peknou krídelnou akciou. Center Valentu z pravej strany zakončil Ivančík z dobrej pozície nedôraznou hlavičkou do stredu brány, kde stál pripravený Mandous. V 53. minúte Káčer pekne nabil striedajúcemu Šejdajevovi, ktorý následnou strelou bez prípravy zvnútra šestnástky vyprášil Hroššovi rukavice. Po hodine hry sa krásnou strelou spoza šestnástky prezentoval Škvarka. Jeho pokus len tesne minul ľavú žrď domácej brány. Žilina mala síce v druhom polčase viac z hry, ale proti dobre organizovanej obrane súpera sa jej presadiť nedarilo. Vykúpenie nepriniesla ani 86. minúta a priamy kop Švarku z 18-tich metrov, ktorý Hroššo zo šibenice bravúrne vytlačil na rohový kop. V nervóznom závere si už obetavo hrajúca Nitra svoj tesný náskok udržala a po trojročnej pauze medzi elitou si pripísala hneď v prvom kole Fortuna ligy cenný skalp majstra.

FC Nitra - MŠK Žilina 1:0
Gól: 14. Balaj. ŽK: Šimončič, Kóňa – Švarka, Vavro. Rozhodovali: Glova – Benko, Hrčka, 3500 divákov.

Nitra: Hroššo – Kuník, Križan, Niba, Chovanec – Šimončič – Valenta, Fábry (51. Kotrík), Kóňa, Ivančík (61. Ngeyitala)- Balaj (88. Charizopulos)

Žilina: Mandous – Chvátal (46. Šejdajev), Vavro, Králik, Mazáň – Káčer (63. Polievka), Diaz – Špalek, Škvarka, Jankauskas (40. Mráz), Olaitan

Ivan Galád, tréner Nitry: "Dnes sa stretli tri pozitívne komponenty. Vynikajúci súper, entuziazmus a chlapci zvládli takticky zápas. Môžeme len skromne a pomaly pok račovať v našej práci, ktorá bola dnes odmenená. Chceme to robiť pre ľudí a dnes sa hralo pre ľudí, čo je náš cieľ."

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Chlapcom nemôžem nič vyčítať. Hlavne za druhú časť, pretože šľapali. Po návrate sme absolvovali len jeden tréning, takže fyzicky sme to zvládli fantasticky. Súper hral veľmi oduševnene, s nasadením a s entuziazmom. Navyše bol podporený fantastickými fanúš ikmi. Snažili sme sa nájsť medzery, no to sa nám nepodarilo. Chýbal nám pokoj vo finálnej časti. Kvalitné mužstvo ako sme my, by malo premeniť viaceré šance. Gratulujem súperovi. Moji chlapci musia dať hlavy hore, pretože predviedli solídny výkon. Chýbala nám síce produktivita, ale chlapci si zaslúžia malú pochvalu."

Viac o téme: FC Nitra MŠK Žilina