VIDEO Hviezdy Evertonu sa poriadne zapotili: Heroický výkon Liptákov na senzáciu nestačil!

Na snímke zľava Ján Maslo (Ružomberok) a Wayne Rooney (Everton)Na snímke zľava Ján Maslo (Ružomberok) a Wayne Rooney (Everton) Zdroj: TASR - Branislav Račko

RUŽOMBEROK - Futbalisti MFK Ružomberok nepostúpili cez FC Everton do poslednej kvalifikačnej fázy Európskej ligy UEFA 2017/2018. Vo štvrtkovom domácom odvetnom stretnutí 3. predkola podľahli anglickému klubu 0:1 a po prehre rovnakým pomerom v prvom zápase sa neprebojovali do play off o účasť v skupinovej časti EL.

Zverenci Norberta Hrnčára otočili v odvetách prvého aj druhého predkola proti srbskej Vojvodine Novi Sad, resp. nórskemu Brannu Bergen nepriaznivé výsledky z úvodných meraní síl. Najzvučnejšiu tretiu prekážku už nepreskočili. Žreb play off je na programe v piatok 4. augusta.

Ružomberčania od úvodných sekúnd napádali súpera a znepríjemňovali mu rozohrávku. S loptou na kopačkách sa nehrnuli bezhlavo dopredu, skôr vyčkávali. Prvú akciu potiahli Daniel s Takáčom na pravej strane. Druhý menovaný rozohral rohový kop, po ktorom mal príležitosť, no hlavičkoval nad, kapitán Kružliak. Domáci naďalej držali iniciatívu, P. Maslo vysunul do pokutového územia Daniela, jeho prudký prízemný center zneškodnil brankár Evertonu Pickford. Hostia sa pripomenuli, keď sa Keanovi uvoľnilo trocha priestoru na pravom krídle, po spolupráci Ramireza s Rooneym skončil Daviesov center v náručí ružomberského brankára Macíka. Potom Klaassen posunul loptu Rooneymu, ktorému napriek dostatku času nevyšlo zakončenie oblúčikom. Prvé dejstvo sa prelomilo do druhej časti a Ružomberok začal ťahať útoky popri ľavej čiare, kde operoval Gál-Andrezly, spoločne s ním sa zapájali Takáč či Haskič. Gál-Andrezly však neskôr neodhadol súboj s Daviesom a vyplynula z toho sľubná strelecká pozícia pre Rooneyho. Ten zle trafil loptu, neujala sa ani dorážka Ramireza. Následne sa pošmykol P. Maslo a Ramirez ťahal na Macíka, aj túto jeho strelu zblokovala ružomberská defenzíva. Až s blížiacou sa prestávkou sa hra upokojila. Do kabín sa išlo bez gólov a Ružomberku rovnako ako v oboch predchádzajúcich predkolách zostávalo 45 minút na otočenie nepriaznivého stavu.

Na snímke zľava Peter Galéria fotiek (19) Zdroj: TASR - Branislav Račko

Domácim napriek aktivite chýbali v prvom polčase vyložené možnosti. Tréner Hrnčár neváhal a hneď po zmene strán poslal na ihrisko útočníka Lačného namiesto obrancu Menicha. Daniel mal v 54. minúte najvážnejšiu ružomberskú strelu dovtedajšieho priebehu, vyskúšal to sprava z hranice šestnástky. Ani ofenzívnejšia zostava však Ružomberčanom nepriniesla gólové šance a druhý polčas sa odvíjal s menším nábojom. V 67. minúte sa Qose preštrikoval až do pokutového územia, kde ho odzbrojili hosťujúci obrancovia, dvom vybojovaným rohovým kopom tiež chýbal efekt, aj keď Pickford musel pri jednom boxovať. Na záverečnú dvadsaťminútovku prišiel oživiť hru Sapara. Na opačnej strane hasil Kružliak proti prenikajúcemu čerstvému Calvertovi-Lewinovi. Čas pribúdal a Everton si na rozdiel od minulých protivníkov MFK nenechal ujsť postup v závere dvojzápasu. Desať minút pred koncom riadneho hracieho času to potvrdil striedajúci Calvert-Lewin, ktorý sa objavil osamotený v otvorenej domácej obrane a umiestneným pokusom po zemi prekonal Macíka - 0:1 a spečatil postup favorita dvojzápasu.

MFK Ružomberok - FC Everton 0:1 (0:0)
Gól: 80. Calvert-Lewin, bez kariet, rozhodovali: Michael Tykgaard - Lars Rix, Lars Hummelgaard (všetci Dán.), 4752 divákov (vypredané).
/prvý zápas 0:1, do play off postúpil Everton/

Ružomberok: Macík - P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Menich (46. Lačný) - Takáč (71. Sapara), Qose, Kochan - Daniel, Haskič (80. Gerec), Gál-Andrezly

Everton: Pickford - Williams, Keane, Jagielka - Davies, Schneiderlin (81. Barry), Gueye, Baines - Klaassen - Ramirez (69. Calvert-Lewin), Rooney (86. Mirallas)

Norbert Hrnčár, tréner MFK Ružomberok: "To, že ideme reálne bojovať o postup nebola fráza, ale fakt. V oboch zápasoch sme to zvládli veľmi slušne. Pre chalanov to boli dva perfektné zápasy. Bolo to o pozitívnej emócii a o strhnutí divákov. A to sa podarilo. Boli to aj trénerské šachy. Prešli sme na hru na troch stopérov a zvládli sme to excelentne. Chceli sme sa dostať do gólu, možno chýbala väčšia kvalita v šestnástkových situáciách. Na konci zápasu sme už museli ísť do ofenzívy. Všetky zápasy v Európskej lige boli aj pre divákov fantastické. Neboli sme fackovací panák, ale reálne sme bojovali o postup."

Nermin Haskič, útočník MFK Ružomberok: "Myslím si, že sme urobili dobrý výsledok aj radosť pre slovenských fanúšikov. Myslím, že môžeme byť spokojní. Mali sme svoj plán a urobili sme všetko preto, aby sme potešili fanúšikov."

Matej Kochan, stredopoliar MFK Ružomberok: "Užili sme si zápasy, ale chceli sme postúpiť. Bol to súper zvučného mena, ale bojovali sme. Vyložené šance neboli. Snažili sme sa to hrať na 0:0 a potom dať gól, dostať zápas do predĺženia. Škoda, že to nevyšlo."