Bez Tótha je to na zaplakanie: Ťažko fungovať ďalej a tváriť sa, že sa nič nedeje!

Matej Spišiak a Matej Tóth
Matej Spišiak a Matej Tóth

LONDÝN - Slovenská chôdza mala na 16. majstrovstvách sveta v atletike v Londýne chudobné zastúpenie.

V súťažiach mužov štartoval iba Dušan Majdán na 50 km, zo žien sa predstavila jeho klubová kolegyňa z banskobystrickej Dukly Mária Katerinka Czaková na 20 km.

Dvadsaťdeväťročný Majdán, ktorý štartoval na svojom treťom svetovom šampionáte, preteky mužov na 50 km nedokončil. Z trate zišiel predčasne pred métou 25 km a nepodarilo sa mu splniť skromný cieľ - dosiahnuť výkon lepší ako limit 4:08:00 h na budúcoročné ME v Berlíne. Jeho vystúpenie bolo len odraz zdravotných problémov pred MS, pre ktoré nemohol absolvovať v príprave dlhšie tréningové úseky.

Príliš sa nedarilo ani Katerinka Czakovej, zo 60 chodkýň skončila 36. časom 1:35:11, keď sa jej nepodarilo priblížiť sa k sezónnemu maximu 1:33:26 h z marcových pretekov vo švajčiarskom Lugane, o osobnom rekorde 1:32:23 h ani nehovoriac. Dvadsaťosemročná chodkyňa vo štvrtom štarte na MS o sedem miest zaostala za svojím najlepším umiestením, keď bola 29. v Dägu 2011.

"S výsledkom Mariky určite nie sme spokojní, lebo jej príprava a ambície smerovali k prekonaniu osobného rekordu,“ uviedol Matej Spišiak, šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie a zároveň jeden z osobných koučov (spolu s Martinom Pupišom) Márie Katerinka Czakovej.

"Prvá polovica bola v jej podaní v poriadku, medzičas 46:04 min na 10 km signalizoval šancu na osobný rekord. Od 12. kilometra prišiel výpadok a strata sa už len prehlbovala. Žiaľ, Marikin výsledok nezodpovedá tomu, čo účasti na MS predchádzalo. Príprava bola kvalitná, ale dopadlo to asi tak, ako celý tento rok, v ktorom celú našu chôdzu sužujú len samé negatívne veci. Situácia okolo Maťa Tótha doľahla na pretekárov i nás všetkých okolo. Je naozaj ťažké fungovať ďalej a tváriť sa, že sa nič nedeje. Momentálne sme sa akoby ocitli na dne, no musíme dať hlavy dokopy a urobiť maximum pre to, aby sme našu chôdzu pozdvihli a vrátili na niekdajšie pozície. Ako sa hovorí - po každej búrke vyjde opäť slnko.“

Ešte nikdy v histórii MS sa nestalo, že štartoval iba jediný slovenský chodec - muž. Doposiaľ najnižší počet bol dvaja pretekári v rokoch 2001, 2003, 2009, najviac Slovákov sa v chodeckých súťažiach mužov predstavilo v rokoch 1995 a 1997 - až päť.


Tagy: Matej Tóth Matej Spišiak

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA