VIDEO Siedma etapa Vuelty s jednoznačným víťazom: Slovinský cyklista nedal súperom žiadnu šancu

Radosť Mateja MohoričaRadosť Mateja Mohoriča Zdroj: Tim de Waele/TDWSport.com

CUENCA - Slovinský cyklista Matej Mohorič triumfoval v piatkovej 7. etape na pretekoch Vuelta a Espaňa zaradených do kalendára World Tour. Dvadsaťdvaročný jazdec tímu UAE Emirates sa tešil na 207-km dlhej trase z Llírie do Cuency po ataku na záverečnom stúpaní Alto del Castillo z pôvodného 14-členného úniku.

Rodák z Kranju ťažil najmä v zjazde zo spomenutého stúpania, kde si dokázal vytvoriť rozhodujúci náskok. Pre bývalého juniorského majstra sveta a svetového šampióna do 23 rokov je to druhé profesionálne víťazstvo v kariére. Na druhom mieste finišoval Poliak Pawel Poljanski v službách Bora-Hansgrohe, ktorý skončil druhý aj vo štvrtkovej 6. etape. Tretieho v cieli klasifikovali Španiela Josého Rojasa z formácie Movistar, obaja zaostali o 16 sekúnd.

Medzi favoritmi v piatok nedošlo k žiadnej konfrontácii, prišli do cieľa s mankom 8:38 min na víťaza. Na čele priebežného celkového poradia zostal Brit Christopher Froome. Líder tímu Sky vedie o 11 sekúnd pred Kolumbijčanom Estebanom Chavesom zo zoskupenia Orica-Scott, tretí je s odstupom 13 sekúnd Ír Nicolas Roche z BMC Racing.

"Je to neuveriteľné. Od môjho posledného veľkého víťazstva už ubehlo dlhá chvíľa a je skvelé zažiť znovu ten pocit. Bol som v brejku aj včera, keď vyhral Lutsenko. Hoci etapa nebola veľmi šitá na moju mieru, skončil som štvrtý. Dnes vedenie tímu chcelo, aby som šiel znovu do úniku, snažil som sa ušetriť čo najväčšie množstvo energie a vo finále som vydal zo seba všetko. Záver mi sedel, v zjazdoch sa mi obyčajne darí. Musel som sa odpútať v klesaní. Som šťastný za celý tím UAE Emirates, ktorý mi dal šancu súťažiť na Vuelte," cituje Mohoriča portál Cyclingnews.

V piatkovej najdlhšej etape celej Vuelty pelotón nechal ochotne odísť 14-členný únik, ktorý si postupne vytvoril osemminútový náskok. Najzaujímavejším menom v čelnej skupine bol Thomas de Gendt z tímu Lotto Soudal, ktorý vyhral obidve horské prémie tretej kategórie v prvej časti etapy. Jazdci vpredu si udržiavali dostatočný odstup od hlavného poľa a bolo zrejme, že víťazom bude jeden z vedúcej štrnástky. Šprintérsku prémiu 16 km pred koncom v cieľovom meste Cuenca vyhral Mohorič a hneď na to sa začalo stúpať na posledné stúpanie dňa Alto del Castillo (III. kat., dĺžka 2 km, sklon 7,2 %). Na jeho vrchole bol prvý Mohorič, za ním išla trojica De Gendt, Rojas a Poljanski. Mohorič si v zjazde pred trojicou za ním dokázal vytvoriť náskok až 20 sekúnd, ktorý si udržal a tešil sa z najväčšieho víťazstva v kariére.

V sobotu čaká na cyklistov zvlnená etapa z Hellínu do Xorret de Catí. Zaujímavé bude najmä 5 km dlhé stúpanie prvej kategórie Alto Xorret de Catí so sklonom 9 %, ktorého vrchol sa nachádza tri kilometre pred cieľom.

Výsledky - Vuelta a Espaňa 2017:

7. etapa (Llíria - Cuenca, 207 km): 1. Matej Mohorič (Slovin.) UAE Emirates 4:43:35 h, 2. Pawel Poljanski (Poľ.) Bora-Hansgrohe, 3. José Rojas (Šp.) Movistar, 4. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto Soudal - všetci +16 s, 5. Alessandro de Marchi (Tal.) BMC Racing, 6. Floris de Tier (Belg.) LottoNL-Jumbo - obaja +27,... 18. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +8:38 min

Poradie po 7. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 27:46:51 h, 2. Esteban Chaves (Kol.) Orica-Scott +11 s, 3. Nicolas Roche (Ír.) BMC Racing +13, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +30, 5. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain-Merida +36, 6. David de la Cruz (Šp.) Quick-Step Floors +40

Viac o téme: Vuelta Matej Mohorič