VIDEO Mentálny kouč Cháru a Gáboríka: Kopčan prezradil, čo rieši s hokejistami

Michal Kopčan
Michal Kopčan

BRATISLAVA - Mentálny kouč je spoločnosťou akceptovanejší termín pre psychológa, priznal Michal Kopčan v magazíne športovej televízie 213 Stvorení pre šport. Pracuje aj s hráčmi Dukly Trenčín, ale aj so Zdenom Chárom či Mariánom Gáboríkom, ktorí hrajú v najlepšej lige sveta.

"Väčšina ľudí, ktorí za mnou prichádzajú, má nejaký problém a chce ho vyriešiť. Alebo sa v nejakej fáze života zasekli. Prípadne u športovcov viacero dôvodov, napríklad na tréningu podávajú výborné výkony a v zápase to nie sú schopní potvrdiť. Prípadne strácajú koncentráciu a b´vajú frustrovaní," povedal na adresu hokejistov.

Toto video nie je vo vašej krajine dostupné.
Spoločný menovateľ väčšiny jeho klientov je, že si nevedia poradiť so stresom. To je problém mnohých povolaní. Väčšine ľudí v tom pomôže šport, u hokejistov problém vychádza práve zo športu. "Stres pochádza z myšlienky a nie z niečoho externého. Keď ľudia pochopia, čo je stres, tak stráca svoju silu. Ako bývalý športovec som pociťoval stres a tera sa klientom snažím pomáhať bojovať s ním," zamyslel sa Kopčan.

Tvrdí, že ľudia sa často snažia potláčať myšlienku. "Ale načo? Myšlienky prichádzajú a odchadzajú, netreba s nimi pracovať. Denne ich máme do stotisíc. Načo prcovať s niečím neproduktívnym," pýta sa.

V nedeľu štartuje na 213 nová séria Stvorení pre šport a okrem rozhovoru s mentálnym koučom predstaví šport parkour, tvorcovia budú variť zdravý koláč a zaznie aj zaujímavá myšlienka, ako môžu domáce práce nahradiť u bežného človeka športovanie.


Tagy: Zdeno Chára Marián Gáborík Michal Kopčan

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky, 213
Foto:
213; Video: 213

DISKUSIA