Prvá slovenská liga s viacerými zmenami: Tímy sa musia vyrovnať aj s novým pravidlom

Róbert Ľupták
Róbert Ľupták

BRATISLAVA - Prvá slovenská hokejová liga prešla pred začiatkom novej sezóny viacerými zmenami. V tej vlaňajšej pôsobil v pozícii hlavného sponzora ligy výrobca minerálnych vôd Budiš, jeho pozíciu prebral nový partner St. Nicolaus. Ten sľubuje kvalitnú podporu na viac sezón. V polovici týždňa začne druhá najvyššia súťaž písať jubilejnú 25. kapitolu.

"Spolupráca s hokejom ma význam, preto sme sa rozhodli, že ju budeme podporovať. Chceme pomôcť lige, aby bola silnejšia, a aby mohla vychovávať viac talentov. Ani futbal, ani hokej, nemôžu fungovať bez toho, aby mali kvalitné nižšie súťaže. Na túto spoluprácu sa veľmi teším," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Dušan Haruštiak, generálny riaditeľ St. Nicolaus. "Zohnať partnera na prvú ligu je ťažké. Chcem za všetky kluby poďakovať novému partnerovi," dodal predseda Združenia oddielov a klubov 1. Ligy (ZOK) Róbert Ľupták.

Kluby dostali v uplynulej sezóne od hlavného partnera 10-tisíc eur, stalo sa tak po prvý raz. "Teraz by to malo pokračovať taktiež. Ale kluby sa musia naučiť spolupracovať, nič nie je zadarmo a musia si splniť niektoré veci," prezradil ďalej Ľupták. Podľa slov predsedu ZOK-u nie je finančná situácia vo všetkých kluboch ideálna, ale súťaž by mali všetky bez ťažkostí dôstojne dohrať. V hre bola aj finančná zábezpeka, ktorú by majitelia zložili pred štartom súťaže, túto tému však odložili na neskoršie rokovania. 

V novej sezóne štartuje desať klubov, osem postúpi do play-off. Zvyšné dve nahradia prvé dva kluby z druhej ligy. Vyraďovacia časť sa bude hrať na tri víťazné zápasy, jej víťaz bude hrať spolu s finalistom baráž s poslednými dvoma mužstvami Tipsport Ligy. "Posledné roky má liga veľmi dobrú úroveň. Tento rok je v nej béčko Zámkov, silný tím má Dubnica, Prešov, Michalovce. Ťažko hľadať favorita," uviedol Ľupták. Okrem Dubnice a rezervného tímu Nových Zámkov oživí súťaž aj HC Osmos Bratislava. "Nováčikovia oživia súťaž a Bratislava najviac. Tá v lige chýbala," dodal predseda ZOK-u. Vlani sa po prvý raz uskutočnil All Star víkend, v tejto tradícii sa bude pokračovať aj v novej sezóne. Otázny je zatiaľ organizátor celej akcie.

Nová sezóna prináša aj zavedenie dvoch noviniek, obe sa týkajú hráčskych radov. Obmedzil sa počet legionárov z piatich na troch. Okrem toho sú všetky tímy povinné do zápasov nasadiť sedem hráčov do 23 rokov. "Sme radi, že takýmto spôsobom dávame priestor mladším hráčom. Majú možnosť lepšie sa adaptovať do Tipsport Ligy. Ak si túto podmienku budú kluby plniť, budú rovnako finančne motivovaní," dodal Ľupták, ktorý momentálne pôsobí na dvoch frontoch. Za predsedu ZOK-ku ho zvolili zástupcovia klubov vlani, keď klub HC Orin Detva pôsobil v prvej lige. Po odňatí licencie Martinčanom však Detva postúpila do najvyššej súťaže. Majiteľ klubu v tom však nevidí žiadny problém. "Povinností je veľa, ale viem si to ustrážiť tak, ako potrebujem. V Detve mi pomáha pán Murček, ktorý je skúsený funkcionár. Zvládam to, hokej ma baví, momentálne ma to napĺňa," dodal na záver Róbert Ľupták, ktorý je aj členom Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).  


Tagy: Róbert Ľupták Dušan Haruštiak

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Pavel Neubauer

DISKUSIA