Slováci mieria na majstrovstvá sveta: Necestujeme s kvantitou, ale kvalitou!

Richard Varga
Richard Varga

BRATISLAVA - Výprava slovenských triatlonistov túži na 29. majstrovstvách sveta v holandskom Rotterdame dosiahnuť kvalitné výsledky. Vrchol tohtoročnej sezóny absolvuje v slovenskom drese štvorica reprezentantov.

Do dejiska šampionátu sa presunú v stredu 13. septembra, prezident Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) Jozef Jurášek má pred jeho začiatkom dobrý pocit: "Necestujeme s kvantitou, ale kvalitou. Som presvedčený, že každý jeden reprezentant má šancu dosiahnuť umiestnenie v prvej tretine výsledkovej listiny. Som optimisticky naladený."

Tradičný mužský účastník MS je člen širšej svetovej špičky Richard Varga. Medzi ženami sa na štarte predstaví Romana Gajdošová, ktorá bude štartovať v kategórii do 23 rokov. Slovensko budú reprezentovať aj dvaja juniori Matúš Verbovský a Kristína Jesenská. "Je to môj prvý štart na MS. Idem predovšetkým zbierať skúsenosti. Veľmi sa teším na preteky i moje súperky," uviedla na utorňajšej tlačovej konferencii Jesenská. "Ja si na svoje prvé MS spomínam dobre, bol to z môjho pohľadu veľký debakel. Prajem našim juniorom, aby nedopadli tak ako ja," dodal Varga, od ktorého sa očakáva najkvalitnejší výsledok. "Dúfam, že pokorím svoje najlepšie maximá z predchádzajúcich rokov, lebo veľké finále mi akosi uchádzali. Možno z tlaku, alebo neviem. Mám však formu, cítim sa veľmi dobre. Všetko záleží na okolnostiach, triatlon je nevyspytateľný. Trať sa mi páči, mohla by mi vyhovovať," vyhlásila slovenská mužská triatlonová jednotka. Varga sa okrem vlastných síl bude spoliehať aj na pomoc súperov: "Sú tam pretekári, s ktorými by sme si mohli pomôcť po plávaní, najmä na bicykli. Ak budeme spolupracovať, tak by z toho mohlo byť naozaj pekné umiestnenie."

Slovenský reprezentant sa v uplynulom období stal niekoľkokrát svedkom nehôd, pri ktorých sa zranili jeho kolegovia. Nedávno zažil podobnú skúsenosť aj on sám. "Môj pohár trpezlivosti pretiekol. Minule sa mi pri Devínskej Novej Vsi stala jedna nepríjemnosť, keď ma skoro jeden šofér zabil. Ak by to bol nejaký menej skúsený cyklista, tak neprežije. Ignorácia niektorých vodičov voči cyklistom je neuveriteľná. Sme cyklistický národ, máme majstra sveta, sme veľmi hrdí. Ale na druhej strane sa snažíme cyklistov zabiť. Prosím vodičov, aby rozmýšľali nad tým, ako jazdia. Ich agresivita sa veľmi stupňuje. Ak toto moje vyhlásenie pomôže zabrániť aspoň jednej nehode, budem veľmi rád. Verím, že to má zmysel," vyhlásil Varga.

Seriálové MS sa organizujú len od roku 2009, od roku 1989 až do roku 2008 sa MS vyhlasovali ako jednorazové preteky. Za uplynulých 28 rokov je najúspešnejšia krajina v počte získaných medailí Austrália. Medzi jednotlivcami dominujú Španiel Javier Gómez, resp. Austrálčanka Michellie Jones.

Nominácia SR na MS v triatlone:
Richard Varga - muži elite
Romana Gajdošová - ženy do 23 rokov
Matúš Verbovský - juniori
Kristína Jesenská - juniorky


Tagy: Richard Varga Romana Gajdošová Jozef Jurášek Matúš Verbovský Kristína Jesenská

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/Martin Medňanský

DISKUSIA