VIDEO Snahy sokolov v boji o šampionát vyšli nazmar: Prečo sme zostali tesne pred cieľom?

Na snímke hlavný rozhodca Srb Milorad Mažič (vpravo) ukazuje červenú kartu Róbertovi Makovi Na snímke hlavný rozhodca Srb Milorad Mažič (vpravo) ukazuje červenú kartu Róbertovi Makovi Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Slovenskej futbalovej reprezentácii ušiel v boji o nadchádzajúci svetový šampionát postup aspoň do baráže len o chlp. Napokon Kozákovcom nestačilo ani záverečné kvalifikačné víťazstvo 3:0 nad Maltou. Celý národ márne čakal na pomoc v podobe remíz v zápasoch Ukrajiny proti Chorvátsku a Walesu s Írskom. Slovákov nespasil ani krajan Vladimír Weiss st., ktorý ako kouč Gruzínska prehral v Srbsku. Nádeje rovnajúce sa absolútnej utópii sa upínali k utorkovým duelom v Estónsku a Grécku, lenže ani tam sa neudial potrebný zázrak, ktorý by družinu okolo Mareka Hamšíka posunul do ďalších bojov...

Nastal tak čas záverečného kvalifikačného bilancovania a obzretia sa za kľúčovými momentmi, ktoré stáli národný tím účasť v barážových bojoch. Kde nastala chyba a prečo budú sokoli sledovať šampionát iba v pozícii divákov?

Nezvládnutý domáci záver s Albionom

Kvalifikačný cyklus otvorilo Slovensko zápasom proti reprezentácii vtedajšieho a neskôr odvolaného kouča Sama Allardycea. Anglický tím bol favoritom, ale ako to už často býva zvykom, svoju rolu dlho nedokázal napĺňať. Búrku nevôle vyvolala u mnohých červená karta pre skúseného stopéra Martina Škrtela, kvôli čomu sa museli slovenskí futbalisti viac ako 30 minút brániť v oslabení.

Hlavný rozhodca Milorad Mažič Galéria fotiek (16) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Keď sa už-už zdalo, že sa im podarí proti najväčšiemu ašpirantovi na prvé miesto v skupine vybojovať cennú remízu, prišiel šťastný gól Adama Lallanu, ofenzívneho hráča Liverpoolu, ktorým umlčal trnavský štadión. Každý sa mohol dívať na vylúčenie z mnohých uhlov, ale je nutné priznať, že Škrtel si mohol za vylúčenie úplne sám. Ak by aj predtým neinkasoval žltý kartový trest, stúpiť od rozhorčenia na členok Harryho Kanea jednoducho nemal.

Aj keď samozrejme ostane iba v rovinách teórií, ako by zápas dopadol, keby sa Škrtel nenechal vylúčiť ako neskúsený nováčik, nik však nemôže spochybniť, že jeho absencia v zadných radoch zmenila celú taktiku a Slovensku zobrala pri bránení mnoho síl. Že malo Anglicko v úplnom závere pri strelení víťazného gólu až v 95. minúte veľké šťastie, je druhá vec, ktorá však patrí k futbalu.

Nevýrazný výkon v Slovinsku

Vo víre mnohých okolností otriaslo reprezentáciou aj vyradenie Miroslava Stocha z reprezentačného dresu. Tréner Kozák sa touto udalosťou príliš nechcel zaoberať, uzavrel ju tým, že na základe jednej udalosti si s ním nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu a pod jeho vedením si rýchlonohý krídelník Slavie Praha už v repre nezahrá.

Po neúspešnom vstupe zaleteli sokoli na pôdu Slovinska, kde však predviedli chabý a malátny ofenzívny výkon, po ktorom odchádzali z ihriska so sklonenými hlavami po ďalšej tesnej porážke 0:1. O ich neúspechu rozhodol v 74. minúte gólový záložník Rok Kronaveter z Ľubľany. Po tomto stretnutí mali chlapci spod tatranských končiarov na konte veľkú nulu a výhliadky na postup neboli príliš ružové.

Kozákova družina sa však dokázala vzchopiť, keď postupne porazila Škótsko (3:0), Litvu (4:0 a 2:1), Maltu (3:1) a v septembrovom súboji aj Slovinsko (1:0) pred tradične skvelou trnavskou kulisou. Slávne Wembley síce nedoprialo bodovú radosť, ale pred minulotýždňovým zápasom proti Škótom mali všetko vo vlastných rukách – výhra by im totiž definitívne zaručila baráž!

Slovensko potopilo ďalšie zbytočné vylúčenie

Taktika bitky na hlučnom Hampden Parku znela celkom jasne – snažiť sa ubrániť výsledok a počkať si na vhodnú príležitosť, udrieť a zatĺcť do škótskej rakvy posledný klinec. Presne taká šanca mohla prísť v 23. minúte. Róbert Mak sa rútil na Craiga Gordona, ale v domnienke, že ho domáci brankár podrazí vlastnými rukami, sa slovenské krídlo zrútilo na trávu, pričom spomalé zábery jasne ukázali, že k žiadnemu kontaktu neprišlo.

Mak po páde rýchlo vstal a chcel pokračovať v akcii, akoby si zrazu uvedomil, že sa predtým nerozhodol správne. Oči nami neobľúbeného slovinského arbitra Milorada Mažiča však boli v strehu a nenechali sa oklamať. Hráč PAOK Solún dostal druhú žltú kartu a odišiel predčasne pod sprchy. Taktika sa zmenila, Slováci sa zrazu museli omnoho výraznejšie brániť. Krk im často zachraňoval famózny brankár Dúbravka, alebo tri žrde, medzi ktorými stál.

Na snímke hlavný rozhodca Galéria fotiek (16) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Škótska sila tkvie v schopnosti skórovať po 85. minúte, čo v kvalifikačnom cykle niekoľkokrát ukázali, náš zápas nebol výnimkou. Minútu pred koncom riadnej hracej doby sa lopta odrazila nešťastne od Škrtela po prízemnom centri Anyu rovno do brány. Nech chcel Mak pri inkriminovanom momente urobiť čokoľvek, pravdu pozná len on sám. Musí si byť sám vedomý, že ním výrazným spôsobom ovplyvnil zápas a dal výhodu slovenskému protivníkovi, ktorý ju napokon dokonale využil.

Slovensko sa tak definitívne nepredstaví na nadchádzajúcom svetovom šampionáte v Rusku, i keď nechýbalo mnoho a všetko mohlo byť inak. Snáď sa Kozákovej partii podarí aspoň postúpiť na európsky šampionát v roku 2020.

Viac o téme: Martin Škrtel Róbert Mak Slovensko
  • Zdroj: športky