VIDEO Slovan proti outsiderovi trestuhodne premrhal dvojgólový náskok, Žilina doma nezaváhala

Jakub Mareš (Slovan) a vľavo Erik Otrískal (Senica) v tvrdom súboji o loptuJakub Mareš (Slovan) a vľavo Erik Otrískal (Senica) v tvrdom súboji o loptu Zdroj: TASR - Martin Baumann

ŽILINA - Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili nad hráčmi FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0 v sobotňajšom stretnutí 14. kola najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy. Úradujúci majster sa po rozpačitom úvode sezóny dostal do dobrej formy, keď uspel v piatom ligovom zápase po sebe. Hostia nenadviazali na víťazstvo nad Slovanom Bratislava z minulého kola.

Úvodný zápas 14. kola najvyššej súťaže veľa futbalovej kvality v studenom a daždivom počasí uzimeným tribúnam neponúkol. Nezáživný futbal bez vzruchu pred oboma bránami narušila až situácia v 13. min., keď Špalek po kontakte s Chrenom v 16-tke spadol a rozhodca Vlk prísne ukázal na biely bod. Naň si loptu postavil Káčer a poslal ju s istotou do ľavého dolného rohu Kováčovej brány. Slabé predstavenie pre riedko obsadené tribúny pokračovalo aj naďalej, do 25. min. vystrelili oba tímy spolu iba trikrát do priestoru brány, alebo mimo nej. Pár svetlých momentov predviedli o niečo lepší domáci do záveru polčasu, ale strela Holúbka i ďalších Žilinčanov skončili mimo troch žrdí.

Druhé dejstvo začal majster o niečo svižnejšie. V 48. min. posunul Káčer loptu napravo na Špaleka, ten hľadal dobre centrom pred bránou Mráza, ale pred najlepším strelcom šošonov stihol loptu upratať do rukavíc Kováč. O štyri minúty mohol pridať druhý gól Žiliny kapitán Škvarka, no jeho strela trafila iba do ľavej spojnice brány ViOn-u. Žilinčania získavali čoraz väčšiu územnú prevahu, v 67. min. dobrá Káčerova strela vyprášila rukavice Kováča a v 72. min. zase Hanckov pokus spoza šestnástky Kováč rukami tečoval nad bránu. Poslednú desaťminútovku začali domáci výbornými príležitosťami Holúbka, ktorý krížnou strelou minul tesne ľavú žrď a dvoma pokusmi Cociuca, ktoré však obrana hostí zblokovala. ViOn vpredu riskoval, majster hral na brejky, ale Cociuc a po ňom Otubanjo zahodili možnosti rozhodnúť. Definitívne rozuzlenie zápasu dal až v 89. min. Mráz, keď Cociucov center obranca hostí sklepol pred Kováčom iba pred kanoniera domácich, a ten pohodlne skóroval.

MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0 (1:0)
Gól: 14. Káčer (z pok. kopu), 90. S. Mráz, ŽK: 19. Chvátal, 68. Káčer, 86. Cociuc - 17. Karlík, 37. Gešnábel, 70. Sládek, rozhodovali: Vlk - Ádám, Perát, 2121 divákov

Žilina: Volešák - Chvátal, Kaša, Hancko, Holúbek - Káčer, I. Díaz, Škvarka (79. Cociuc) - Špalek (65. Otubanjo), S. Mráz, L. Jánošík (90.+ Polievka)

Zlaté Moravce: Pavol Kováč - Záhumenský, Horník, Dobrotka, Chren - Karlík, Bariš (82. Roberto Baggio da Costa) - Gešnábel (46. Sládek), Mateus de Oliveira Silva, Ewerton Paixao da Silva - Ľ. Urgela

Adrián Guľa (tréner Žilinay): "Bolo to dramatické do konca, boli sme však lepším tímom počas celého zápasu. Vážime si tieto body, no u mojich hráčov mi chýbal taký inštinkt zabijaka. Dnes to bolo o trpezlivosti a to sa nám dnes oplatilo."

Juraj Jarábek (tréner ViOnu):"Z pohľadu zápasu bola penalta dôležitým momentom, pretože dovtedy sme Žilinu do ničoho nepustili. Mne však neprináleží vyjadrovať sa k tomu, či penalta bola alebo nebola. Pán rozhodca ju odpískal a my to musíme akceptovať. Chalanov dnes musím pochváliť, umelá tráva je špecifický povrch, zvlášť keď ešte celý zápas prší tak ako dnes. Žilina bola lepšia, tá umelá tráva je rozdiel, či tomu niekto verí alebo nie."

Slovan s outsiderom premrhal dvojgólové vedenie

V prvom polčase sa hral priemerný futbal. Hostia chceli sústredene brániť, ale inkasovali už v 7. minúte z kopačky kapitána domácich Sekuliča. Ten sa pri rohu ocitol nebránený a nemal problém otvoriť skóre. Slovan mohol zvýšiť v 10. minúte, Mareš sa ocitol pred brankárom hostí Plachom sám, zle ale vyriešil situáciu. Český útočník si to vynahradil v 33. minúte, keď premenil penaltu po faule na Rundiča. Záhoráci chceli hrať na brejky, kombinačnejší Slovan im ale loptu často nepožičal.

Gólová radosť hráčov Slovana Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Začiatok druhého polčasu zrejme zastihol domácich mysľou ešte v kabíne, pretože po krídelnom úniku a presnej prihrávke Smékala ich nekoncentráciu už po pár sekundách kontaktným gólom potrestal Duga. Hostia ožili, Slovan dostal tvrdý direkt a ešte tvrdší v 49. minúte, keď vyrovnal hlavou kapitán Podhorin po presnom centri z ľavej strany od Medvedeva. Domáci síce v ďalších fázach zvýšili obrátky, ich snaha sa ale trieštila na defenzívnom múre hostí. Posledné mužstvo ligy odolávalo a malo aj šťastie, keď v 71. minúte trafil Mareš ľavú tyč. A o dve minúty sa situácia zopakovala, Mareš opäť vystrelil, ale Plach vyrazil na tú istú tyč. Slovan mohutne tlačil, ale ani v 79. minúte to nepadlo z nádejného priameho kopu, ktorého exekútorom bol Mareš. V záverečnej desaťminútovke sa neujala ani strela domáceho Sekuliča, Mareš v nadstavenom čase ešte trafil hlavou len brvno a tak Senica nečakane získala tretí bod v ročníku.

Slovan Bratislava - FK Senica 2:2 (2:0)
Góly: 7. Sekulič, 33. Mareš (z 11 m) - 46. Duga, 49. Podhorin, ŽK: Hološko - Krč, rozhodovali: Ochotnický - Kováč, Žákech, 481 divákov.

Slovan: Greif – Čikoš, Sekulič, Rundič, Chouchoumis (86. Tereščenko) – Droppa, Holman - Hološko, Rabiu (63. Oršula), Čavrič (71. Kubík) - Mareš

Senica: Plach – Medvedev, Otrísal, Podhorin, Lupták - Sarpei, Krč (74. Červeňák) - Richtárech, Kováč (40. Ranko), Duga - Smékal (85. Romulo)

Ladislav Hudec, tréner Senice: "Musím povedať, že sme šťastní. Získať bod na Slovane po takom prvom polčase. Cez prestávku som hráčom povedal, že načo sme sem prišli. Musíte mať charakter, my sme ho prvý polčas nemali. Nakopol nás prvý gól."

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana: "Je to veľká strata bodov. V prvom polčase sme dali dva góly, a mali sme aj ďalšie šance. Cez prestávku som hráčom hovoril, aby boli koncentrovaní a skúsili dať tretí gól. Potom neviem, čo povedať. Ide o to, že sa opakujú rovnaké chyby. Individuálne chyby a bude pred nami ťažká práca. Ešte sme ani nesedeli na lavičke a dostali dva góly. To bol šok. Pre mňa je to neuveriteľné."

Nitra s trápiacim sa Prešovom nezaváhala

V domácom prostredí stále neporazenú Nitru vyzval v 14. kole Fortuna ligy predposledný tím súťaže Prešov, ktorý pred zápasom ťahal šesť zápasovú šnúru bez víťazstva. Ako prvý pohrozil Tatran. Po chybičke domácej obrany sa rútil na brankára Hrošša rýchlonohý Wiezik, no v poslednej chvíli ho v šestnástke zastavil na hranici pravidiel stopér Niba. V 9. minúte na opačnej strane po centri Chovanca z ľavej strany zakončil nepresne hlavou Machovec. Už o dve minúty neskôr to skúsil spoza šestnástky ľavačkou Kóňa, prešovský brankár Slančík bol ale pozorný. Nitrania boli aj v ďalšom priebehu aktívnejší. Strelecké pokusy Ivančíka či Chovanca sa však medzi tri žrde hosťujúcej brány nevmestili. Corgoni si najväčšiu šancu prvého polčasu vypracovali v 40. minúte, keď po centrovanej lopte Steinhübela a výbornej hlavičke Balaja predviedol fantastický zákrok na čiare brankár Slančík. A keďže sa v nadstavenom čase neujala ani prudká strela Chovanca, do kabín sa odchádzalo za bezgólového stavu.

Do druhého polčasu síce vstúpila aktívnejšie Nitra, no paradoxne prvú gólovú šancu si vypracovali hostia. V 56. minúte center Miliutina poslal Issa hlavičkou len tesne vedľa ľavej žŕdky Hroššovej brány. Dôležitý moment zápasu sa zrodil v 66. minúte, kedy prenikajúceho Steinhübela fauloval v šestnástke Miliutin a rozhodca Pavlík nekompromisne ukázal na biely bod. Nariadenú penaltu bezpečne premenil Filip Balaj. Už o dve minúty neskôr našiel Fábry spätnou prihrávkou voľného Ivančíka, ktorý strelou do odkrytej brány zvýšil náskok domácich na 2:0. Zdecimovaných hostí mohol v 82. minúte definitívne poslať do kolien Balaj, ale z dobrej pozície namieril tesne vedľa. Onedlho sa Ivančík pekne uvoľnil na malom priestore, ale z päťky napálil loptu vysoko nad. Už v nadstavenom čase volala po góle ešte strela Machovca. Tá však napokon len pohľadila spojnicu hosťujúcej brány a tak napokon Nitra zdolala Prešov 2:0.

FC Nitra – 1. FC Tatran Prešov 2:0 (0:0)
Góly: 66. Balaj, 69. Ivančík. Rozhodovali: Pavlík – Mókoš, Špivák, 1230 divákov

Nitra: Hroššo – Kuník, Križan, Niba (45+2 Vencl), Chovanec – Kóňa, Kotrík (64. Fábry) – Ivančík, Steinhübel (86. Valenta), Machovec – Balaj

Prešov: Slančík – Kačala, P. Jacko, Maduka (46. Hovančík), Miliutin – J. Dzurík (18. Keresteš), Sedlák – Issa, Katona, Černák (72. Streňo) – Wiezik

Ivan Galád, tréner Nitry: "Veľmi oceňujem prístup hráčov Nitry, ktorí išli za víťazstvom a získali ho. Za stavu 2:0 sme predviedli veľmi pekné futbalové akcie a ukázali sme ich málo ľuďom, ktorí sa prišli pozrieť na náš pekný futbal.“

Sergii Kovalec, tréner Prešova: "Zranili sa nám dvaja hráči, čo nás poznačilo. Mali sme šance. V druhej minúte sme mohli mať pokutový kop, potom Issa mal dať gól. V druhom polčase za nerozhodného stavu sme dostali gól z pokutového kopu a potom dali domáci druhý gól a zrodil sa taký výsledok aký je."

Michalovce si poradili s Podbrezovou

Dej zápasu výrazne ovplyvnila 5. minúta, kedy domáci Sulley obišiel brankára Kuciaka a jeho strelu zastavil Krivák rukou, za čo mu hlavný rozhodca Sedlák udelil červenú kartu a nariadil pokutový kop. Ten bezpečne premenil Žofčák. Michalovčania presilovku pretavili aj do druhého gólu, keď sa po rohovom kope o desať minút presadil Koscelník. Potom domáci nepochopiteľne prestali hrať, trest prišiel v 29. minúte, kedy strelou od žrde znížil Jedinák. Hostia mohli vyrovnať v 37. minúte, ale po Bernadinovej strele a Leškovej dorážke pomohla domácim žrď. Zvýšiť vedenie mohol Sulley, ale jeho bomba išla tesne vedľa.

V druhom polčase tempo hry upadlo, paradoxne sa viac snažili oslabení hostia, ktorí dvakrát pohrozili Bernandinom. Michalovčania sa snažili o rýchle kontry, z ktorých mohol dvakrát skórovať Regáli, ale mieril len do brankára Kuciaka. Záverečný tlak hostí neprišiel a tak si Michalovce po piatich zápasoch bez výhry pripísali tri body.

MFK Zemplín Michalovce - FK Železiarne Podbrezová 2:1 (2:1)
Góly: 6. Žofčák (z 11 m), 17. Koscelník - 29. Jedinák. Rozhodovali: Sedlák – Ferenc, Roszbeck, ŽK: Žofčák, Božok - Kostelný, Kopičár, ČK: 5. Krivák (Podbrezová), 980 divákov

Michalovce: Bieszczad – Kolesár, Kavka (86. Bednár), Carrillo, Šimčák – Grič – Žofčák, Koscelník, Danko (46. Turík), Božok (65. Regáli) – Sulley

Podbrezová: Kuciak – Krivák, Kostelný, Kuc – Turňa (29. Viazanko), Baéz, Kopičár, Leško, Djordjevič – Bernadina, Jedinák (29. Rendla)

Anton Šoltís, tréner Michaloviec: "Nám paradoxne vylúčenie súpera uškodilo, išli sme síce do dvojgólového vedenia, no urobili sme jednu hrubú chybu, ktorú súper využil. V druhom polčase sa na naše kopačky vkradla nervozita. Bolo to spôsobené tým, že sme dlho nevyhrali a tak vďaka aj za takého víťazstvo."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Zápas mal z našej strany vyzerať inak, no v 5. minúte sa nám rozpadol celý koncept prípravy. Potrebovali sme to veľmi rýchlo zmeniť, čo súper využil na druhý gól. Aktívnou hrou sme znížili tento stav a zdramatizovali zápas, škoda, že sme nevyrovnali. Mojim hráčom patrí absolutórium, pretože odviedli veľmi dobrú robou. Hrali sme o jedného menej a myslím si, že sme si zaslúžili remízu."

Ružomberok na Liptove zachránil aspoň bod

V 6. minúte smerovala prvá lopta medzi žrde, spoza šestnástky napriahol Kalmár, ale trafil len do stredu brány Liptákov. V 11. minúte sa k bezprostrednému ohrozeniu „svätyne“ hostí dostal Haskič, no vo finálnej fáze zaváhal a Ljubičič ho stihol zblokovať. V 21. minúte udrel DAC, Živkovič, po ideálnej prihrávke Divkoviča, nekompromisne zavesil Macíkovi loptu pod brvno. Tento moment domácim jednoznačne nepridal na pokoji. V 38. minúte Ljubičič nebezpečne napriahol z 35 m a veľmi sa nemýlil, len tesne minul ružomberský „obdĺžnik“. Vzápätí sa v gólovej pozícii pred bránou MFK ocitol Pačinda ale ani na dvakrát neprepasíroval loptu cez J. Masla. V nadstavenom čase úvodného dejstva Macej reflexívne na roh vyškriabal ranu J. Masla z priameho kopu z 22 m, ktorá smerovala k ľavej žrdi. V prvom polčase boli hostia lepší,

Ružomberčania neboli vo svojej koži. Hneď po zmene strán mohli hostia pridať druhý úspech, Vida po kolmici bol sám pred Macíkom, ale v tutovej šanci trafil iba ľavú nohu brankára Ruže. Domáci potom prevzali iniciatívu, vynútili si aj tlak. V 51. minúte Ljubičič tesne pred „veľkým vápnom“ fauloval Kostadinova, J. Maslo zo štandartky trafil iba múr. V 59. minúte zakončoval Kostadinov zo sľubnej pozície a Macej jeho pokus bez problémov kryl. V 67. minúte Kostadinov spálil stopercentnú príležitosť, keď úplne sám pred Macejom pálil nad. V 79. minúte Dunajská Streda podnikla rýchly brejk po pravej strane a v nádejnej pozícii zakončoval Ľupták, ale len do rúk brankára Maceja.  Liptáci sa však  naďalej snažili odvrátiť prehru. V 84. minúte Davis vo vlastnej šestnástke fauloval prenikajúceho Daniela a Kružliak nariadenú penaltu bezpečne premenil.

MFK Ružomberok – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:1)
Góly: 85. Kružliak (z 11 m) - 21. Žikovič. Rozhodovali: Chmura – Hrčka, Borsányi, ŽK: Haskič (Ružomberok), 1412 divákov

Ružomberok: Macík – P. Maslo (80. Kunca), J. Maslo, Jonec, Pikk (65. Sapara) – Qose, D. Kružliak – Daniel, Kostadinov, Gál-Andrezly – Haskič

Dunajská Streda: Macej – Živkovič, Šatka, Huk, Davis – Ljubičič, Kalmár (57. B. Ľupták) – Divkovič, Pačinda (77. Ashiru), Aluku – Vida (63. Koštrna)

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: „Videli sme výborný zápas, ktorý mal tempo, slušnú úroveň, hralo sa hore – dole. Dobre sme do stretnutia vstúpili, vytvorili sme si tlak, mali sme aj jednu-dve možnosti, no potom z prvej akcie hostí sme inkasovali, čo nás trochu rozhodilo. Druhý polčas sme mali výraznú prevahu a myslím si, že vyrovnávajúci gól bol spravodlivým vyústením. Aj my sme mali dostatok možností, aby sme zápas zlomili vo svoj prospech.“

Marco Rosi, tréner Dunajskej Stredy: „Nahnevaní musíme byť na seba. Mali sme tri čisté šance, aby sme tento zápas rozhodli. Boli to situácie, keď hráči išli na brankára. Aspoň jednu z týchto príležitostí sme mali premeniť, aby sme zobrali tri body. Vedeli sme, že Ružomberok je veľmi ťažký súper, jeden z najlepších tímov vo Fortuna lige. Radím ho na úroveň Slovana, Trenčína a Žiliny. Nie je ľahké proti nemu hrať a odohrať taký polčas, ako bol náš prvý. V druhej polke domáci urobili nejaké zmeny, my už sme neboli schopní vysúvať obranu vyššie. Domáci tiež ťažili z veľmi dobrej hry Erika Daniela.“

Viac o téme: MŠK Žilina FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble