VIDEO Zvolen rozstrieľal lídra z Trenčína, Košice nezvládli záverečné dejstvo v Nových Zámkoch

Tim Coffman (uprostred) z HKM Zvolen, Lukáš Bohunický (vpravo) a Lukáš Kozák (vľavo), obaja z HK Dukla TrenčínTim Coffman (uprostred) z HKM Zvolen, Lukáš Bohunický (vpravo) a Lukáš Kozák (vľavo), obaja z HK Dukla Trenčín Zdroj: SITA

ZVOLEN - V súboji štvrtého s prvým bol pred zápasom zaujímavý počet inkasovaných gólov, domáci ich mali na konte dvakrát viac ako ich súper. V prvej tretine sa však tento údaj nepotvrdil, Zvolenčania ju zvládli výborne a vypracovali si dvojgólový náskok.

Pomohol im rýchly gól Coffmana v 3. minúte, keď presilovku po vyrazenom puku tvrdou strelou zužitkoval po 15 sekundách. V 10. minúte ho napodobnil pri vyrovnávajúcom góle tiež pri početnej prevahe Hossa. Na trestnej lavici bolo neustále plno, rozhodcovia rozdali až osem dvojminútových trestov, presilovka však Trenčanom v 11. minúte nepomohla. Do samostatného nájazdu Obdržálka vysunula nová posila obranca Kováčik a Obdržálek v oslabení prekonal s istotou Hiadlovského v 11. minúte po druhý raz. O tom, že Trenčania nehrali v pohode, nasvedčoval aj tretí presný zásah Steena pri hre štyroch na štyroch a hrúbka hosťujúcej obrany.

Druhá tretina sa podobala prvej najmä vo vylúčeniach, pribudlo ďalších sedem mien. V 34. minúte po góle Whartona a načasovanej prihrávke Šišovského sa zdalo, že Trenčania už ťažko zápas zvrátia. Do prestávky však znížili na rozdiel gólu, v 35. minúte bol spred bránky úspešný Špankovič a v 37. minúte Hossa hneď po vyhratom Bulíkovom buly. Brankárovi Šimkovi puk prepadol do smoliarsky za chrbát a hostia sa dostali na kontakt.

Ján Ťavoda z HKM Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

V 43. minúte mohol Obdržálek pri svojej šanci vniesť do zápasu viac svetla, podarilo sa to po preštudovaní videozáznamu až Steenovi vo veľkej predbránkovej tlačenici v 45. minúte. Z dvojgólového manka neukrojili Trenčania ani v presilovke šesť minút pred koncom, v nej spálil samostatný nájazd tiesnený Kelemen, tesne po skončení oslabenia aj faulovaný Šišovský, no vzápätí Kytnár v 55. minúte dotiahol akciu a spečatil tretiu prehru Trenčanov v sezóne. Výsledok sa snažil ešte v trestnom strieľaní prikrášliť v 58. minúte Matis, no neúspešne.

HKM Zvolen - Dukla Trenčín 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)
Góly: 3. Coffman (Obdržálek, Ross), 11. Obdržálek (Kováčik), 17. Steen, 34. Wharton (Šišovský), 45. Steen, 55. Kytnár (Šišovský) - 10. Hossa (Bulík), 35. Špankovič (Hudec), 37. Hossa (Bulík). Rozhodovali: Jonák, Stano - Synek, Kollár, vylúčení: 9:7, navyše: Starosta (Trenčín) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 1888 divákov

HKM Zvolen: Šimko - Drgoň, Ross, Hraško, Wharton, Kováčik, Ťavoda, Bokroš, Andersons - Coffman, Steen, Obdržálek - Šišovský, Kytnár, Matis - Kelemen, Fekiač, Ďaloga - Ondris, Cútt, Dubeň

Dukla Trenčín: Hiadlovský - Romančík, Starosta, Cebák, Frühauf, Kozák, Bohunický, Pač - Gašparovič, Ölvecký, Sojčík - Špankovič, Bulík, Hossa - Holenda, Dlouhý, Mikula - D. Hudec, Švec, Kukuča

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Treba oceniť naše víťazstvo, naozaj som hráčom povďačný, proti lídrovi odovzdali dobrý bojovný výkon. Obe mužstvá hrali oslabené o viacero nosných hráčov, preto hra bola kostrbatá, chýbala plynulosť a z toho vyplývalo aj mnoho vylúčení. O to je víťazstvo cennejšie, po nepodarenom zápase v Žiline."

Peter Oremus, tréner Trenčína: "Slabo sme sa udržali na puku, najmä v útočnej tretine a tým pádom sme si utvorili málo šancí. Nešli nám ani presilovky tak, ako sme si predstavovali, chýbal tlak do bránky, víťazstvo sme si nezaslúžili. Toto všetko musíme do ďalšieho zápasu zlepšiť."

Jozef Kováčik, nová posila Zvolena: "Bol to dobrý zápas, najmä víťazný, to je najdôležitejšie. Všetci chalani podali perfektný výkon. Môj príchod do Zvolena bol jednoduchší, už skôr som hovoril, že sa rozhodujem medzi Zvolenom a Nitrou. Najskôr to vyzeralo na Nitru, aj som tam nejaké roky hrával, ale nebol to správny krok a nakoniec všetko dopadlo tak, ako malo. Dúfam, že si vo Zvolene začnem užívať hokej."

Milan Kytnár, kapitán Zvolena: "Zápas bol hore dole, s výbornou prvou tretinou. Dôležité bolo, že sme zvládli tretiu tretinu. Na zápas sme sa sústredili, do bodky sme plnili všetky pokyny. Charitatívny projekt Movember nás oslovil, aj to vidieť na mojej tvári. V kabíne sme si povedali, že ho podporíme a neholením sa upozorníme na problém, rakovina prostaty je zákerná choroba. Ak aspoň takto minimálne pomôžeme, tak veľmi radi."

Košice nezvládli poslednú tretinu

Už v 2. minúte sa dostal do sľubnej príležitosti Jass, no jeho švih z pravého kruhu neuspel. Následne Novotný nabil Salijovi, ten však príklepom neprekonal košického brankára. Domáci boli od úvodných minút aktívnejšie mužstvo, čo v 6. minúte potvrdil Plašil po tom, ako mu puk ideálne krížnou prihrávkou naservíroval Cetkovský. Vyrovnať mohol Michalčin, so strelou však dlho váhal. Uspieť sa podarilo o niekoľko sekúnd neskôr Petrášovi, ktorý tiesnený dokázal využiť svoj nájazd. Hostí mohol poslať do vedenia Nagy, Kováč však jeho zakončenie z bezprostrednej blízkosti pokryl. V závere prvej tretiny hrali domáci dve presilovky v krátkom slede. Kým tú prvú neodohrali ideálne, tú druhú sa im už podarilo využiť. Príklepom sa už po štrnástich sekundách presadil Prapavessis.

V druhej tretine si v útočnom pásme vybojoval puk Lantoši, natlačil sa pred Lundströma, no puk poslal len do jeho hrude. Na druhej strane minul z ľavého kruhu Kováčovu bránku Nagy. Novozámčania mohli pridať tretí gól, Novotný však nedokázal vylákať košického brankára a poslal puk len do jeho chráničov. V 28. minúte sa dostal k puku na útočnej modrej čiare Michalčin, bez väčšieho váhania ho napálil na novozámockú bránku a strela, do ktorej vložil hokejku ešte jeden z domácich hráčov, skončila za Kováčovým chrbtom. Svoj druhý zásah mohol pridať domáci Prapavessis, no strelu po Cetkovského prihrávke poslal ponad košickú bránku. Krátko nato sa predral košickou obranou Lantoši, jeho bekhendu však chýbala razancia. Aj Košičania mohli ísť do vedenia, Nagyho švih ale tesne minul pravú Kováčovu žrď.

Od úvodu tretej tretiny sa hra prelievala zo strany na stranu. Do dobrého zakončenia sa mohol dostať košický Pacan, v poslednej chvíli mu puk vypichol Michal Novák. O minútu neskôr rozjasal domácich divákov Zbořil, ktorý dorazil do bránky Hruškovu strelu. Prešlo len niekoľko sekúnd a Zbořila napodobnil Varga, ktorý zakončil do odkrytej brány po tom, ako košický brankár zneškodnil Lantošiho samostatný nájazd. To zo strany Novozámčanov nebolo všetko, osem minút pred koncom duelu zafungovala ruská spolupráca a po Rajenkovej prihrávke rozvlnil sieť Monja. Za Košice ksorigoval stav necelé tri minúty pred koncom Šoltés. Skóre tohto zápasu mohol uzavrieť domáci Novotný, no jeho pokus zastavila Lundströmova žrď.

HC Nové Zámky - HC Košice 5:3 (2:1, 0:1, 3:1)
Góly: 6. Plašil (Cetkovský, Zbořil), 18. Prapavessis (Salija, Varga), 46. Zbořil (Hruška, Cetkovský), 47. Varga (Lantoši, Salija), 52. Rajenko (Monja) – 10. Petráš (Pacan), 28. Michalčin, 58. Šoltés (Nagy). Rozhodovali: Baluška, Fridrich - Výleta, Gegáň, vylúčení: 5:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1152 divákov

Nové Zámky: Kováč – M. Novák, Plášil, M. Jass, Hruška, Prapavessis, Salija, Šimek, D. Novák – Škoda, Špirko, Fábry – Monja, Dubinin, Rajenko - Zbořil, Novotný, Cetkovský – Varga, Šimun, Lantoši

Košice: Lundström – Pulli, Kessel, Bača, Čížek, Šedivý, Dudáš, Michalčin, Matejka – Nagy, Boltun, Hričina – Koyš, Hovorka, Kafka – Šoltés, Pacan, Klíma – Petráš, Suja, Vrábeľ

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: "Som spokojný, že sa nám zase podarilo prerušiť šnúru neúspešných výsledkov. Konečne sme doma zvíťazili a máme väčší pokoj na prácu do konca tohto hracieho obdobia, teda na piatkový a nedeľný zápas. Urobíme maximum, aby sme v týchto zápasoch získali nejaké body a zostali v kontakte s tímami, ktoré sú v tabuľke pred nami."

Milan Jančuška, tréner Košíc: "Nie som spokojný s výkonom ani výsledkom. Za vyrovnaného stavu sme pred koncom druhej tretiny dali žrď a mohli sme ísť do vedenia a možno by sa zápas skončil ináč. Spokojný som iba so štvrtou päťkou a to je príliš málo, aby sme uspeli. Veľa individuálnych chýb nás pripravilo o body."

Raketový nástup Nitre na tri body nestačil

Raketový vstup do zápasu mali hostia z Nitry. Na konci Lucianiho akcie z 2. minúty bol Rzavský, ktorý usmernil puk z ťažkej pozície za chrbát prekvapeného Ivanova - 0:1. Domáci však na vyrovnanie nečakali dlho. Už o minútu sa po Lichancovej prihrávke spoza bránky ocitol medzi kruhmi osamotený Matúš Paločko, ktorý skóroval. Poprad do prvej prestávky pridal i vedúci gól. Počas presilovky sa v 14. minúte pred brankárom Nitry Foltánom najlepšie zorientoval Heizer a odrazený puk poslal do siete - 2:1.

V druhom dejstve zaujal pekným sólom cez celé klzisko Lichanec, ale jeho nedôrazné zakončenie si Foltán postrážil. V 31. minúte prišli hviezdne momenty Nitranov. Efektnou kľučkou si Šille vychutnal popradského kapitána Fabiána a puk zavesil nechytateľne pod hornú žrď - 2:2. Na vyrovnanie Nitry zareagovali "kamzíci" odpoveďou z hokejky Bondru, ktorý situáciu 2 na 1 riešil strelou nad Foltánovu vyrážačku - 3:2.

Do tretice nastal nerozhodný stav pod Tatrami aj v záverečnej časti hry. Zásah Pauloviča z 49. minúty po neprehľadnej situácii musel potvrdiť ešte videorozhodca. Keď domáci prežili vylúčenie McDowella tesne pred koncom riadneho hracieho času, zápas smeroval do predĺženia. V ňom gól nepadol a nasledovali samostatné nájazdy. Zisk extra bodu v nich pre Nitru zariadil jediný strelec Krištof.

HK Poprad - HK Nitra 3:4 pp a sn (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 3. Paločko (Lichanec), 14. Heizer (Mlynarovič, Svitana), 35. Bondra (McDowell) - 2. Rzavský (Luciani, Ručkay), 31. Šille,  49. Paulovič, rozh. sam. nájazd Krištof. Rozhodovali: Kalina, Lauff – Korba, Gajan, vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1017 divákov

Poprad: Ivanov – Ježek, Davydov, Fabian, Jáchym, McDowell, Dinda, Krempaský – Šitikov, Heizer, Majdan – Štrauch, Mlynarovič, Svitana – Bondra, Vartovník, Abdul – Paločko ml., Lichanec, Paločko

Nitra: Foltán – Mezei, Rýgl, Ordzovenský, Milam, Mir. Pupák, Versteeg, Korím, Mich. Pupák – Kutálek, Krištof, Paulovič – Mikúš, Blackwater, Macík – Luciani, J. Ručkay, Rzavský – Šille, Ondrušek, Csányi

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Ak by som to mohol zhodnotiť, vyzeral tento zápas rovnako, ako keď sme hrali v Nitre. Vtedy zvíťazilo šťastnejšie mužstvo. Bol to pekný a útočný hokej z oboch strán, nemám čo chlapcom vyčítať. Mohli sme rozhodnúť v predĺžení, mali sme tam tri gólové šance."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Prvá tretina bola poznačená našimi štyrmi vylúčeniami a slabou aktivitou či chýbajúcou agresivitou. V druhej tretine sme sa zlepšili a v tretej tretine sme dominovali. Zápas išiel do predĺženia, boli tam nejaké šance. V samostatných nájazdoch sme boli úspešní."

Bystrica to na Liptove nemala jednoduché

Úvod stretnutia priniesol veľa nepresností na oboch stranách. Prvý vážnejší pokus prišiel v 5. minúte, keď Paukovček pohrozil spomedzi kruhov, no Lukáš bol pozorný. Veľkú príležitosť mali domáci o štyri minúty. Vo vlastnom oslabení sa dostali M. Sukeľ s Uramom do prečíslenia, ale nezakončili ideálne. O pár sekúnd mali dobrú šancu aj Bystričania, no Češík neprekonal padajúceho Košarišťana. Skóre zápasu sa otvorilo v 11. minúte. Domáci rozobrali súperovu obranu a po ukážkovej kombinacii skóroval M. Sukeľ. V závere prvej tretiny mohol zvýšiť na 2:0 Langhammer, no Lukáš už neinkasoval.

"Barani" mali dobrý vstup do druhej tretiny. Už v 24. minúte vyrovnával Hohmann, ktorý spoza obrancu namieril presne k žrdi. Hostia boli po strelenom góle iniciatívnejší a aktívnejší. V 28. minúte nepríjemne zakončil Lamper, ale mikulášsky brankár bol pozorný. V závere druhého dejstva mal gól na hokejke Bubela, ten však spomedzi kruhov trestuhodne netrafil poloprázdnu bránku domácich.

Bystričania rovnako ako v úvode druhej dvadsaťminútovky aj v tretej tretine začali ideálne. V 42. minúte dostal puk medzi kruhy Mihalik, ktorý následne prekonal Košarišťana. V 50. minúte vypálil tvrdo od modrej Suchý, ten však tesne minul Lukášovu bránku. O necelých šesť minút zakončil nepríjemne spomedzi kruhov Huna, ale hosťujúci brankár reflexívne zasiahol betónom. Liptáci mali v závere tretej tretiny k dispozícii presilovku o dvoch hráčov, tú ešte nevyužili, no pri následnej výhode o jedného hráča našiel Uram pred bránkou Hunu, ktorý v neprehľadnej situácii pretlačil buk do Lukášovej bránky.

V predĺžení mali viac z hry domáci a to vďaka presilovke. V početnej výhode sa Liptáci držali v útočnom pásme, no vyprodukovali iba dva zakončenia, ktoré Lukáša výrazne neohrozili. Výhodu o jedného hráča mali v záverečných dvoch minútach aj hostia. Najskôr proti Bartánusovi perfektne zasiahol Košarišťan, o pár sekúnd však inkasoval po nechytateľnej strele Failleho.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HC'05 iClinic Banská Bystrica 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 11. M. Sukeľ (Kriška, Uram), 59. Huna (Uram, Tabaček) – 24. Hohmann (Sedlák, Brejčák), 42. Mihalik (Gábor, Češík), 65. Faille (Ďatelinka, Surový). Rozhodovali: Snášel, T. Orolin - Gavalier, Stanzel, vylúčení: 8:7, navyše: Gründling (Banská Bystrica) 10 minút za nedovolený a nebezpečný výstroj, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1050 divákov

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Luža, Nádašdi, Suchý, Nemec, Moravčík, Tabaček, Pacalaj, Devečka – Uram, M. Sukeľ, Kriška – J. Sukeľ, Paukovček, Ru. Huna – Laco, Langhammer, Rapáč – Kabáč, Piatka, Spilar

HC'05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Sedlák, Mihalik, Gründling, Gélinas, Giľak – Lunter, Surový, Faille – Róth, Valent, Belluš – Bartánus, Bubela, Hohmann – Gabor, Češík, Lamper

Pavol Paukovček, tréner Liptovského Mikuláša: "Bod s takým súperom, ako je Banská Bystrica, je vždy dobrý. Chalanom patrí veľká vďaka, že za stavu 1:2 sa nevzdali a bojovali až do konca z čoho plynul aj vyrovnávajúci gól. Trošku nás mrzí nevyužitá presilovka v predĺžení, ale čo sa dá už robiť."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Sme radi, že sme zvíťazili v Mikuláši, pretože tu sa hrá vždy ťažko. Nezačali sme dobre, robili sme veľa chýb, ale postupne sme sa dostali do zápasu. Tak ako sme mohli zvíťaziť, tak aj prehrať. Domáci si bod za svoju bojovnosť určite zaslúžili."

Nájazdová dráma Detvy so Žilinou

V prvej tretine sa v Detve hralo zaujímavé stretnutie. Do úvodnej šance sa dostal Huňady, ten sa po chybe jedného z hráčov Žiliny rútil sám na bránku, no útočník domácich zvolil len prihrávku, ktorou nenašiel Surovku. O dve minúty neskôr sa do zaujímavej pozície dostal Handlovský, no Verbickij bol pozorný. Po tomto momente Žilina na chvíľu zatlačila Detvu a prebrala opraty stretnutia do svojich rúk. Kučkin v obrovskej šanci neprekonal Verbického, ktorý fantastickým zákrokom nakopol svoje mužstvo k lepšiemu výkonu. Detvanci sa začali dostávať do mnohých šancí, no zlyhávali v koncovke. Prvá tretina vyvrcholila pästnou výmenou medzi Ščurkom a hosťujúcim útočníkom Švihálkom.

V druhej dvadsaťminútovke sa začal hrať opatrnejší hokej. Do prvej šance sa v 27. minúte dostal Sládok, no jeho strela ani dorážka Gašpara za chrbtom Tomeka neskončili. Brankár Žiliny vyťahol puk spoza svojho chrbta až v 29. minúte, keď strelu Tibenského doklepol za chrbát bezmocného brankára Chovan. Žilina sa však po pár minútach oťukala a začala hroziť. V 34. minúte sa do samostatného úniku dostal Klimenta, no Verbickij predviedol fantastický zákrok lapačkou. V ďalšom priebehu druhej tretiny prišla už len šanca Tibenského, ktorý neprekonal z bezprostrednej blízkosti Tomeka.

Do tretej tretiny nastúpila Detva s jasným cieľom, ubrániť jednogólové vedenie. To sa jej takmer počas celej tretiny aj darilo a Žilina sa dostávala do šancí len sporadicky, naopak, Sládok mohol Detvu poslať do dvojgólového vedenia, ale nestalo sa tak. Práve kapitán Detvy sa dve minúty pred koncom riadneho hracieho času nechal vylúčiť a jeho trest Žilina dokázala využiť, keď 28 sekúnd pred koncom duelu vyrovnal na 1:1 Mikuš.

V predĺžení sa v Detve hral hokej zo strany na stranu. Do prvej príležitosti sa dostal Milý, ale Tomeka neprekonal. Na druhej strane mohla Detva po šanci Handlovského inkasovať, ale Verbickij podržal svoje mužstvo. V predĺžení sa Detve podarilo prečkať oslabene a išlo sa do samostatných nájazdov, v ktorých bol iba jeden úspešný strelec - Žilinčan Handlovský.

HC 07 Orin Detva - MsHK Doxxbet Žilina 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 29. Martin Chovan (J. Tibenský) - 60. Juraško, rozhodujúci sam. nájazd Handlovský
Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše Ščurko - Švihálek (obaja 10 min za hrubosť), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, Kubuš - Tvrdoň, Rojík, 512 divákov

Detva: Verbickij - Martin Chovan, Kuklev, M. Šimon, Sládok, Gachulinec, Macejko, D. Jendroľ, F. Fekiač - Ščurko, Surovka, L. Novák - J. Tibenský, Murček, Milý - J. Žilka, Matúš Chovan, R. Gašpar - M. Surový, Huňady, Piačka

Žilina: T. Tomek - Juraško, P. Mikuš, Chaloupka, Poulin, Hatala, Harant, Michal Roman - Kučkin, Klimenta, Handlovský - J. Jurík, Švihálek, R. Konečný - Stupka, E. Švec, Rogoň - Dolinajec, Mendrej, Váňa

Ivan Dornič, tréner Detvy: "Musím povedať, že toto bol najlepší zápas pod mojím vedením a dovolím si tvrdiť, že sme boli lepší ako súper. Zvíťazilo šťastnejšie mužstvo."

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: "Vedeli sme, že víťazstvo nad Popradom prinesie Detve novú energiu. Hra Detvy pribúdajúcim časom graduje, preto sme aj pri našej rozsiahlej maródke za toto víťazstvo radi."

Viac o téme: HC Košice HKM Zvolen HK Dukla Trenčín
  • Zdroj: TASR, SITA