Dva slovenské národné rekordy pokorené: Fantastický výkon mladého Halasa

Adam Halas
Adam Halas

ŠAMORÍN - Slovenský plavec Adam Halas z tímu STU Trnava utvoril dva nové národné rekordy v krátkom bazéne na pretekoch X-bionic® sphere Slovakia swimming cup 2017 (3. - 5. novembra), ktoré boli kvalifikačným podujatím na ME 2017, MS 2018 i 6. kolom Slovenského pohára družstiev.

Devätnásťročný Halas najprv v piatok vylepšil svoj vlastný čas z konca minulého roka na 50 m motýlik o 19 stotín. V nedeľu stanovil novú hodnotu slovenského rekordu i v disciplíne 100 m polohové preteky a s časom 54, 57 s prekonal rekord Tomáša Klobučníka z roku 2014. Halas svojimi výkonmi v Čilistove splnil B-limit na budúcoročný svetový šampionát v čínskom meste Chang-čou.

Celkovo v Šamoríne splnilo kvalifikačné limity na MS šestnásť pretekárov, z toho jedenásť Slovákov. Spomedzi reprezentantov SR sa kvalifikovali do Chang-čou okrem Halasa aj Richard Nagy, Tomáš Klobučník, Marek Botík, Matyas Keresztes, Adam Černek, Katarína Listopadová, Barbora Mišendová, Sára Niepelová, Robin Reindlová a Miroslava Záborská. U všetkých ide o B-limit.

Sedemnásťročná Niepelová prekonala slovenský juniorský rekord Kataríny Listopadovej z roku 2009 na 400 m polohové preteky časom 4:47,85 min. Takisto stanovila i nový najlepší čas 4:17,29 min medzi juniorkami na 400 m voľný spôsob. Juniorský národný rekord utvoril aj Adam Černek časom 1:57,10 min na 200 m znak.

Najúspešnejším plavcom podujatia sa stal Nagy z Dukly Banská Bystrica, ktorý ovládol 4 disciplíny a v jednej získal striebornú medailu. Štyrikrát prvé miesto obsadila i členka rovnakého klubu Listopadová. Medzi zahraničnými pretekármi dominovala česká plavkyňa Barbora Seemanová z ŠK Motorlet Praha, ktorá získala dovedna šesť medailí - tri zlaté a tri strieborné.

Súhrn výsledkov finále na plaveckých pretekoch X-bionic® sphere Slovakia swimming cup 2017 (3. - 5. novembra) v krátkom bazéne v Šamoríne:

MUŽI:
50 m prsia: 1. Marek Botík (VŠK UK Bratislava) 27,47 s, 2. Tomáš Klobučník (Dukla Banská Bystrica) 27,48 - obaja splnili B-limit na MS, 3. Jozef Beňo (ŠK Piraňa Topoľčany) 27,84
100 m prsia: 1. Tomáš Klobučník (Dukla Banská Bystrica) 58,69 s - splnil B-imit na MS, 2. Jozef Beňo (ŠK Piraňa Topoľčany) 1:00,63 min, 3. Marek Botík (VŠK UK Bratislava) 1:00,81
200 m prsia: 1. Tomáš Klobučník (Dukla Banská Bystrica) 2:08,08 min - splnil B-limit na MS, 2. Johannes Dietrich (Nem.) 2:11,01, 3. Jozef Beňo (ŠK Piraňa Topoľčany) 2:13,44
50 m znak: 1. Jan Čejka (ČR) 25,70 s, 2. Adam Černek (PK Martin) 25,74, 3. Jakub Gordík (Nereus Žilina) 25,91
100 m znak: 1. Jan Čejka (ČR) 54,73 s, 2. Adam Černek (PK Martin) 55,29, Jakub Gordík (Nereus Žilina) 56,45
200 m znak: 1. Adam Černek (PK Martin) 1:57.10 min - juniorský rekord SR, splnil B-limit na MS, 2. Jan Čejka (ČR) 1:58,11, 3. Šimon Popelka (Orca Bratislava) 2:03,28
50 m motýlik: 1. Adam Halas (STU Trnava) 23,43 s - seniorský rekord SR, splnil B-limit na MS, 2. Juraj Hlávek 24,06, 3. Matyas Keresztes (obaja VŠK UK Bratislava) 24,22
100 m motýlik: 1. Juraj Hlávek (VŠK UK Bratislava) 53,71 s, 2. Lukáš Kalník (PO Slávia ŠG Trenčín) 55,60, 3. Jakub Tobiáš (ČR) 55,78
200 m motýlik: 1. Jakub Tobiáš (ČR) 2:02,49 min, 2. Pavol Jelenák (VŠK UK Bratislava) 2:05,50, 3. Adam Pilek (STU Trnava) 2:03,60
50 m v. sp.: 1. Matyas Keresztes (VŠK UK Bratislava) 22,47 s - splnil B-limit na MS, 2. Josef Moser (ČR) 22,59, 3. Filip Vajda (Dukla Banská Bystrica) 22,91
100 m v. sp.: 1. Josef Moser (ČR) 48,95 s - splnil B-limit na MS, 2. Matyas Keresztes (VŠK UK Bratislava) 49,85, 3. Jakub Gordík (Nereus Žilina) 50,43
200 m v. sp.: 1. Josef Moser (ČR) 1:47,99 min - splnil B-limit na MS, 2. Pavol Jelenák (VŠK UK Bratislava) 1:50,26, 3. Jan Čejka (ČR) 1:50,47
400 m v. sp.: 1 Richard Nagy (Dukla Banská Bystrica) 3:49,26 min - splnil B-limit na MS, 2. Jan Čejka (ČR) 3:55,89, 3. Daniel Mizera (J&T Sport Team) 4:05,55
800 m v. sp.: 1. Richard Nagy (Dukla Banská Bystrica) 7:52,10 min, 2. František Jablčník (STU Trnava) 8:28,69, 3. Matyáš Machalla (ČR) 8:31,40
1500 m v. sp.: 1. Richard Nagy (Dukla Banská Bystrica) 14:55,59 min - splnil B-limit na MS, 2. Adam Klásek (ČR) 16:1,47, 3. František Jablčník (STU Trnava) 16:27,04
100 m pol. preteky: 1. Adam Halas (STU Trnava) 54,57 s - seniorský rekord SR, splnil B-limit na MS, 2. Nikolaj Tóth (ČR) 56,93, 3. Alexander Světlík (SPK Bratislava) 57,79
200 m pol. preteky: 1. Adam Halas (STU Trnava) 1:59,44 min - splnil B-limit na MS, 2. Nikolaj Tóth 2:02,53, 3. Jan Čejka (obaja ČR) 2:03,95
400 m pol. preteky: 1. Richard Nagy (Dukla Banská Bystrica) 4:13,61 min, 2. Jakub Tobiáš (ČR) 4:18,58 - obaja splnili B-limit na MS, 3. Ivan Fratrič (Orca Bratislava) 4:30,28
4 x 100 m v. sp.: 1. SPK Bratislava 1 (Matej Duša, Tomáš Ružič, Ondřej Špaňár, Alexander Světlík) 3:33,89 min, 2. Dukla Banská Bystrica (Andrej Siklenka, Richard Nagy, Peter Perašín, Filip Vajda) 3:37,08, 3. SPK Bratislava (Ondrej Duša, Martin Dinka, Michal Špánik, Patrik Folťan) 3:47,75
4 x 100 m pol. preteky: 1. Royal plavecký klub 1 (Martin Paulička, Ján Jex, Ľubor Koka, Igor Schild) 4:19,44 min, 2. Royal plavecký klub 2 (Filip Forró, Samuel Blecharž, Michal Vaňo, Henrich Hegeduš) 4:24,84

ŽENY:
50 m prsia: 1. Edita Chrápavá (ČR) 32,06 s, 2. Miroslava Záborská (STU Trnava) 32,11, 3. Eva Jordová (ČR) 32,11
100 m prsia: 1. Miroslava Záborská (STU Trnava) 1:09,21 min, 2. Nikoleta Trnková (Považskobystrický PO) 1:10,89, 3. Nina Vadovičová (STU Trnava) 1:11,12
200 m prsia: 1. Miroslava Záborská (STU Trnava) 2:29,49 min - splnila B-limit na MS, 2. Nikoleta Trníková (Považskobystrický PO) 2:33,02, 3. Natália Verešová (Orca Bratislava) 2:37,79
50 m znak: 1. Katarína Listopadová (Dukla Banská Bystrica) 27,59 s - splnila B-limit na MS, 2. Barbora Tomanová (STU Trnava) 28,63, 3. Barbora Janíčková (ČR) 27,71
100 m znak: 1. Katarína Listopadová (Dukla Banská Bystrica) 59,94 s - splnila B-limit na MS, 2. Barbora Janíčková (ČR) 1:01,40 min, 3. Barbora Tomanová (STU Trnava) 1:02,50
200 m znak: 1. Sabína Kupčová (Aquasport Levice) 2:14,44 min, 2. Barbora Seemanová (ČR) 2:17,10, 3. Barbara Bartovičová (STU Trnava) 2:18,42
50 m motýlik: 1. Barbora Mišendová (Dukla Banská Bystrica) 27,02 s - splnila B-limit na MS, 2. Barbora Seemanová (ČR) 27,45, 3. Silvia Lászlová (VŠK UK Bratislava) 27,49
100 m motýlik: 1. Barbora Janíčková (ČR) 1:00,11 min - splnila B-limit na MS, 2. Barbora Mišendová (Dukla Banská Bystrica) 1:00,43, 3. Edita Chrápavá (ČR) 1:01,32
200 m motýlik: 1. Zora Ripková (Orca Bratislava) 2:18,88 min, 2. Dominika Geržová (ČR) 2:19,67, 3. Rebeka Rusnáková (SPK Bratislava) 2:33,99
50 m v. sp.: 1. Barbora Seemanová (ČR) 25,35 s - splnila B-limit na MS, 2. Zuzana Pavlikovská (VŠK UK Bratislava) 26,01, 3. Barbora Mikušková (PO Slávia ŠG Trenčín) 26,04
100 m v. sp.: 1. Barbora Janíčková (ČR) 55,87 s, 2. Barbora Mišendová (Dukla Banská Bystrica) 56,01, 3. Barbora Mikušková (PO Slávia ŠG Trenčín) 56,12
200 m v. sp.: 1. Katarína Listopadová (Dukla Banská Bystrica) 1:59,29 min - splnila B-limit na MS, 2. Barbora Seemanová (ČR) 2:00,80, 3. Laura Benková (Nereus Žilina) 2:01,32
400 m v. sp.: 1 Sára Niepelová (Kúpele Piešťany) 4:17,29 min - juniorský rekord SR, 2. Laura Benková (Nereus Žilina) 4:17,38, 3. Veronika Petřeková (ČR) 4:19,12
800 m v. sp.: 1. Veronika Petřeková (ČR) 8:52,33 min - splnila B-limit na MS, 2. Laura Benková (Nereus Žilina) 9:04,44, 3. Karolína Balážiková (Jovo SC FCSM) 9:04,80
1500 m v. sp.: 1. Veronika Petřeková 17:08,14 min, 2. Lucie Zubalíková 17:21,92, 3. Tereza Polachová (všetky ČR) 17:29,78, 4. Tatiana Potocká (STU Trnava) 17:35,20
100 m pol. preteky: 1. Barbora Seemanová (ČR) 1:02,94 - splnila B-limit na MS, 2. Zuzana Pavlikovská 1:03,38, 3. Silvia Lászlová (obe VŠK UK Bratislava) 1:03,48
200 m pol. preteky: 1. Barbora Seemanová (ČR) 2:16,49 - splnila B-limit na MS, 2. Robin Reindlová 2:17,79, 3. Sabína Kupčová (obe Aquasport Levice) 2:18,36
400 m pol. preteky: 1. Sára Niepelová (Kúpele Piešťany) 4:47,85 min - juniorský rekord SR, 2. Robin Reindlová (Aquasport Levice) 4:51,94 - obe splnili B-limit na MS, 3. Nikoleta Trníková (Považskobystrický plavecký oddiel) 4:54,53
4 x 100 m v. sp.: 1. PO Slávia ŠG Trenčín (Barbora Mikušková, Nina Benková, Saskia Papšová, Klaudia Strempeková) 3:58,26 min, 2. SPK Bratislava (Sára Nikolajová, Michaela Dinková, Simona Jurikovičová, Rebeka Rusnáková) 4:03,91
4 x 100 m pol. preteky: 1. Royal plavecký klub (Kristína Novotná, Ema Klimentová, Dominika Hekšová, Martina Vaňová) 5:13,70 min

MIX:
4 x 100 m pol. preteky: 1. Dukla Banská Bystrica (Katarína Listopadová, Tomáš Klobučník, Barbora Mišendová, Filip Vajda) 4:00,10 min, 2. SPK Bratislava (Alexander Světlík, Samuel Alexander Kazimír, Rebeka Rusnáková, Sára Nikolajová) 4:08,32, 3. PO Slávia ŠG Trenčín (Barbora Mikušková, Lukáš Kalník, Juraj Čelko, Klaudia Strempeková) 4:10,51
4 x 100 m v. sp.: 1. VŠK UK Bratislava 1 (Matyas Keresztes, Silvia Lászlová, Zuzana Pavlikovská, Miroslav Čmeľ) 3:37,95 min, 2. VŠK UK Bratislava 2 (Juraj Hlávek, Juraj Klátik, Martina Cibulková, Victoria Minarovicová) 3:58,65, 3. Orca Bratislava 1 (Šimon Popelka, Adam Horňák, Zora Ripková, Lucia Šimovičová) 3:39,57


Tagy: Adam Halas

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA