Nádherná Ďuricova rozlúčka: Slovensko rozhodlo v posledných sekundách!

Ján ĎuricaJán Ďurica Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

TRNAVA - Slovenskí futbaloví reprezentanti sa s rokom 2017 rozlúčili utorkovým víťazstvom 1:0 nad Nórmi v medzištátnom prípravnom zápase v Trnave. Zverenci Jána Kozáka boli počas celého priebehu duelu aktívnejší; ich najväčšie príležitosti po zmene strán najskôr nezužitkovali Marek Hamšík a Ondrej Duda, no v nadstavenom čase rozhodol o triumfe domácich Stanislav Lobotka. Slováci sa tak v novembri dočkali víťazstva, v piatok v Ľvove v prípravnom stretnutí prehrali 1:2 s Ukrajincami. Kozákovi zverenci uzavreli rok bez remízy - s bilanciou 5 víťazstiev, 3 prehry.

Reprezentačnú kariéru v utorok uzavrel stopér Ján Ďurica, proti Nórom mal kapitánsku pásku. V drese s dvojkrížom odohral 91 stretnutí, strelil 4 góly. Čoskoro 36-ročný obranca tureckého Trabzonsporu sa zúčastnil na MS 2010 v JAR a aj ME 2016 vo Francúzsku, púť Slovákov na týchto šampionátoch sa zhodne skončila v osemfinále.

Medzištátny prípravný futbalový zápas - utorok:
TRNAVA
Slovensko - Nórsko 1:0 (0:0)
Gól: 90.+ Lobotka, ŽK: 83. M. Elyounoussi (Nórsko), rozhodovali: Farkas - I. Albert, Varga (všetci Maď.)

Zostavy:
Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan (63. Mazáň) - Škriniar (63. F. Kiss) - Mak (74. Bero), Lobotka, Hamšík (63. Duda), A. Rusnák (63. Mihalík) - A. Nemec
Nórsko: Jarstein - Linnes, Nordtveit (46. Skjelvik), Reginiussen, Meling - M. Elyounoussi (90.+ J. Svensson), Henriksen, Trondsen, Berget (70. Daehli) - Söderlund (70. O. Kamara), Sörloth

Lúčiaci sa stopér Ďurica tesne pred úvodným výkopom dostal ako dar zarámovaný dres so svojím číslom štyri a podpismi všetkých spoluhráčov. Po štvrťhodine hry ako prvý namieril medzi tri žrde Lobotka, no strele chýbala razancia. O desať minút po Rusnákovom rohu Škriniar hlavičkoval vedľa vzdialenejšej ľavej žrde. Vzápätí Hamšík spoza šestnástky ľavačkou minul svätyňu hostí.

Nóri ohrozili Kozáčika v 39. min: priamy kop kapitána Nordtveita zblokoval múr, následný pokus toho istého hráča preletel nad brvnom. V závere Nemec v sľubnej pozícii zvnútra pokutového územia slabšou pravou nohou nenamieril medzi tri žrde.

Desať minút po zmene strán sa v dovtedy najväčšej príležitosti stretnutia ocitol Hamšík, z desiatich metrov po presnej Rusnákovej prihrávke však prestrelil bránku. O tri minúty stredopoliar Neapola Hamšík vypálil presnejšie, gólman Jarstein však predviedol dobrý zákrok. Po následnom rohovom kope sa k strele dostal Ďurica, no trafil do stredu bránky.

Po hodine hry tréner Kozák poslal na ihrisko štyroch čerstvých hráčov - Mazáňa, Kissa, Dudu a Mihalíka. Duda sa vzápätí dostal do blízkosti bránky severanov, nemal však priestor na zakončenie. V 78. min opäť Duda mohol poslať Slovákov do vedenia, no jeho pokus zvnútra šestnástky zlikvidoval Jarstein.

V závere sa neujali pokusy Kissa a Mihalíka a na opačnej strane sľubná hlavička striedajúceho Kamaru. Napokon rozhodol Lobotka, ktorý si nabehol do šestnástky a krížnou strelou prekonal Jarsteina - 1:0. Postaral sa o Ďuricovu víťaznú rozlúčku.

hlasy po zápase:
Ján Kozák, tréner SR: "Bol to dobrý prípravný zápas. Nóri boli dobre organizovaní najmä v prvom polčase, no veľa miesta na kombináciu nebolo. V druhom polčase už bolo priestoru na ihrisku viac a prevýšili sme súpera. Strelili sme víťazný gól v závere a myslím si, že víťazstvo sme si zaslúžili."

Lars Lagerbäck, tréner Nórska: "Prehrali sme a je to o to smutnejšie, že prehra prišla v úplnom závere. To je ale futbal. Som rád, že sme hrali proti Slovensku, tak kvalitnému tímu. Môžem povedať vo všeobecnosti, že dnes som bol spokojný s našim výkonom v obrane. Chýba nám ale lepšia útočná činnosť. Neboli sme tak pohybliví, ako by sme chceli."

Viac o téme: Ján Kozák Ján Ďurica Slovensko Nórsko
  • Zdroj: športky, SITA