Žreb na MS nezadržateľne klope na dvere: Toto sú možné skupiny smrti

Trofej pre Majstrov svetaTrofej pre Majstrov sveta Zdroj: fifa.com

MOSKVA - Kvalifikácia na budúcoročný svetový šampionát je definitívne uzavretá a dokonca už poznáme rozdelenie do výkonnostných košov pred žrebom, ktorý sa uskutoční 1. decembra v moskovskom paláci Kremlin.

Môžeme povedať, že prívlastok „výkonnostný“ je skutočne správny, pretože tímy boli nasadené podľa aktuálneho FIFA renkingu. Ten sa pravidelne obmieňa práve podľa formy jednotlivých mužstiev, preto môže niekoho prekvapiť, že Poliaci sa nachádzajú na šiestej priečke, prípadne futbalisti Peru na konci prvej desiatky.

Výnimkou pri nasadení je iba Rusko, keďže ako organizátor jednak nemuselo absolvovať kvalifikačný cyklus, no určite sa vyhne futbalovým veličinám vo vlastnom koši, akými sú trebárs Brazília, Argentína alebo Nemecko.

Lionel Messi Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR

Obľúbenou činnosťou fanúšikov a expertov je skladanie možných najatraktívnejších skupín (inak nazývané aj skupiny smrti), ale aj tie, ktorým by sme sa najradšej z diváckeho pohľadu vyhli. Patria k nim zoskupenia mužstiev, kde nie je jasný favorit a žiadne z nich nie je objektom eminentného záujmu médií a priaznivcov.

Aké sú pravidlá nadchádzajúceho žrebu budúcoročného mundialu? Európa má tradične veľkú výhodu, keďže bude na turnaji participovať s najväčším počtom účastníkov. V jednej skupine môžu byť najviac dva celky zo starého kontinentu a po jednom z ostatných. To znamená, že sa nemôžu spolu stretnúť tri európske alebo dve mužstvá z jedného kontinentu. Určite tak nepríde napríklad k repríze štvrťfinále predošlého MS medzi Brazíliou a Kolumbiou.

Pripomeňme si, aké je rozdelenie mužstiev do košov:

1. kôš: Rusko (organizátor - 65. miesto v renkingu FIFA), Nemecko (1.), Brazília (2.), Portugalsko (3.), Argentína (4.), Belgicko (5.), Poľsko (6.), Francúzsko (7.)

2. kôš: Španielsko (8.), Peru (10.), Švajčiarsko (11.), Anglicko (12.), Kolumbia (13.), Mexiko (16.), Uruguaj (17.), Chorvátsko (18.)

3. kôš: Dánsko (19.), Island (21.), Kostarika (22.), Švédsko (25.), Tunisko (28.), Egypt (30.), Senegal (32.), Irán (34.)

4. kôš: Srbsko (38.), Nigéria (41.), Austrália (43.), Japonsko (44.), Maroko (48.), Panama (49.), Kórejská republika (62.), Saudská Arábia (63.)

Skupina smrti 1: Brazília, Španielsko, Island, Maroko

Skupiny smrti sa na svetovom šampionáte tvoria ťažšie, ale ak by sme mali vybrať jednu, bola by to táto. Brazílski futbalisti si budú chcieť napraviť trpkú chuť z domáceho šampionátu, ktorý im na konci pripravil bolestné slzy. Musia byť pripravení, že osud sa s nimi môže aj kruto pohrať. Naraziť na Španielov je v súčasnosti veľmi ťažký balvan a neprekonáva sa ťažko. Pod trénerom Lopeteguiom hrajú vábivý futbal a strieľajú mnoho gólov a ak by prišlo k súboju týchto ťažkých váh, mohlo by ísť o jeden z najlepších zápasov celého turnaja.

Isco oslavuje gól so Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Ani tímy tretieho a štvrtého sledu by sa nemali podceňovať. Určite máte v živej pamäti šok menom Island z lanského Eura. Nový tréner Heimir Hallgrímsson v ničom nezaostal za úspešným predchodcom Larsom Lägerbackom. Marocký tím sa predstaví na Majstrovstvách sveta po jubilejných 20 rokoch a rozhodne nemusí mať najskromnejšie ambície. V mužstve sú zaujímavé mená, ktoré môžu hocikomu narobiť problémy. Za zmienku stojí napríklad vynikajúci driblér Hakim Ziyech z Ajaxu Amsterdam či iný šikovníček Sofiane Boufal, pôsobiaci v anglickom Tottenhame.

Skupina smrti 2: Francúzsko, Uruguaj, Senegal, Srbsko

Áno, ani druhá skupina vás neposadí na stoličku a možno si poviete, v čom sú Senegal a Srbi ťažkými veličinami? Začnime však od Francúzov. Mančaft Didiera Deschampsa stratil v kvalifikácii päť bodov (nečakané remízy v Bielorusku a predovšetkým doma s luxemburským trpaslíkom) a v pohode si ustrážil prvú priečku. Francúzi zažívajú éru, v ktorej sa môžu pýšiť mnohými superkvalitnými hráčmi, tí sa pritom vôbec nenachádzajú na futbalovom vrchole – Paul Pogba, Kylian M'Bappé, snajper Atlética Madrid Antoine Griezmann a mnohí ďalší. Od „Les Bleus“ sa bude úspech priam očakávať a v tejto skupine by boli akiste favoritom.

Antoine Griezmann Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Čo sa týka ďalších tímov, pri Uruguaji stále vzbudzuje hrôzu a prirodzený rešpekt smrtiace duo Luis Suárez – Edinson Cavani. Prvému menovanému sa síce v prvej časti sezóny nedarí, ale netreba zabúdať na to, že aj napriek zlej forme ide o strelca svetového rangu, preto ho v žiadnom prípade netreba podceňovať.

Senegal sa objaví medzi svetovou smotánkou prvýkrát od ázijského šampionátu v roku 2002. Vtedy sa pričinil o trápne účinkovanie Francúzov (v troch zápasoch nedali ani gól) a nešťastne prehral až vo štvrťfinále po predĺžení proti Turecku. Možno si vybavíte opory Henriho Camaru a Papu Boubu Diopa. Dnes sa môžu spoľahnúť najmä na rýchlika Liverpoolu, a síce Sadia Maného.

Ani štvrtý účastník by nebol len do počtu. Srbom sa nedostáva takej pozornosti, akú by si možno zaslúžili, pretože majú na súpiske mnoho zaujímavých mien. Tak napríklad Nemanja Matić, opora stredu poľa Manchestru United, šikovný Dušan Tadić zo Southamptonu alebo znovuzrodený Aleksandar Kolarov, ktorému pomohol prestup do AS Rím.   

Aleksandar Kolarov (v bielom) Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Táto skupina by príliš nezaujala – Rusko, Peru, Irán, Panama

Ruskí futbalisti budú čeliť mohutným očakávaniam, majú však dostatočnú kvalitu na to, aby potešili davy fanúšikov? Ak by im bola vylosovaná takáto skupina, možno by boli potešení, pretože by sa vyhli veľkým gigantom. Ohrozilo by ich asi len Peru s dvojicou Farfán – Carrillo, súpisky Iránu a Panamy futbalovým laikom pravdepodobne príliš veľa nepovedia. Isté však je, že sledovanosť tejto skupiny by nedosiahla megalomanské čísla. Ak si Rusko vymeníme napríklad s Poliakmi, tak stopercentne by sa jej nedostalo dostatočnej pozornosti.

Viac o téme: Majstrovstvá sveta 2018
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, fifa.com
  • Zdroj: Športky - Ondrej Herceg

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy