Biatlonový kolotoč sa znovu roztáča: Ženy bez dvoch top favoritiek, mužom dominuje Fourcade

Martin FourcadeMartin Fourcade Zdroj: TASR

ÖSTERSUND - V nedeľu sa miešanými štafetami dvojíc (14.15 h) a štvorčlenných družstiev (17.10 h) začne vo švédskom Östersunde biatlonový Svetový pohár 2017/2018. Minimálne ouvertúra bude zo zdravotných dôvodov bez prvých dvoch žien celkového poradia z predchádzajúcej zimy, Nemky Laury Dahlmeierovej a Češky Gabriely Koukalovej, ktoré si v ostatnom súťažnom ročníku podelili všetky štyri malé glóbusy. U mužov je jednoznačným favoritom sezóny znova Martin Fourcade: Francúz sa pokúsi získať siedme celkové prvenstvo v rade.

Östersund bude pokračovať od stredy 29. novembra do nedele 3. decembra individuálnymi súbojmi. Ďalšie zastávky SP budú v rakúskom Hochfilzene (8. - 10. decembra), francúzskom Annecy-Le Grand Bornand (14. - 17. decembra), nemeckých strediskách Oberhof (4. - 7. januára) a Ruhpolding (10. - 14. januára), talianskej Anterselve (18. - 21. januára), fínskom Kontiolahti (8. - 11. marca), nórskom Osle-Holmenkollene (15. - 18. marca) a ruskom Ťumeni (22. - 25. marca). Samozrejme, absolútnym vrcholom budú 10. - 23. februára olympijské súperenia v kórejskom Pjongčangu.

Laura Dahlmeierová Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Francúzsky fenomén M. Fourcade v ostatnej sezóne obhájil všetkých päť glóbusov (kompletne si ich uchmatol aj v ročníku 2012/2013) a triumfoval v nadpolovičnej väčšine súperení: patrilo mu ich 14 z 26. Fourcade 10. marca v Kontiolahti osamel na čele historického poradia mužov podľa počtu triumfov v jednom súťažnom ročníku pred legendárnym Nórom Olem Einarom Björndalenom, ktorý nazbieral tucet úspechov v sezóne 2004/2005. Na Fourcadove pomery (4-1-0 v Osle 2016) rodákovi z Perpignanu nie k úplnej spokojnosti vyšli MS, musel sa uspokojiť so zbierkou 1-2-2 vrátane štafiet, zvíťazil akurát v stíhačke.

Fourcade v sezóne 2016/2017 utvoril rekord aj podľa počtu bodov vo SP - nazhromaždil ich 1322. Najhorším výsledkom preňho bolo ôsme miesto v šprinte v Oberhofe. Len štyrikrát chýbal na stupňoch. Medzi ženami sa v celkovom hodnotení šesťkrát bez prerušenia presadila Švédka Magdalena Forsbergová v rokoch 1997 - 2002. V ročníku 2000/2001 rovnako ako Francúz dala dokopy 14 individuálnych triumfov.

Dvadsaťdeväťročný Fourcade si vo svojej kariére vybojoval 26 glóbusov (6+20), čo je o jeden viac ako Björndalen (25 - 6+19). Na konte má 63 zohľadnených úspechov, čím o 31 zaostáva za Nórovou hodnotou 94, v tomto smere sa teda ešte musí činiť dve-tri sezóny pri nastolenom tempe.

Gabriela Koukalová Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR

Dvadsaťštyriročná Dahlmeierová, vo februári držiteľka ohurujúcej zbierky 5-1-0 na MS v Hochfilzene, mala reálne na dosah rovnako dokonalú krištáľovú súpravu, ale na derniére v nórskej metropole vybuchla v šprinte a napokon neodolala náporu českej predchodkyne na bilančnom tróne Koukalovej ani v pretekoch s hromadným štartom. Zatiaľ čo Nemka pre prechladnutie zrejme bude absentovať iba v Östersunde, Česku dlhodobo trápia lýtka a nie je vylúčené, že sa zameria iba na ZOH.

Zo Slovákov sa na prológu v Östersunde predstavia Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Martin Otčenáš, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a jeden pretekár, ktorého stanovia po tohtotýždňovom "druholigovom" IBU Cupe v nórskom Sjusjöene, referuje web Slovenského zväzu biatlonu (SZB).

Anastasia Kuzminová Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR

Dvojnásobnej olympijskej víťazke v šprinte Kuzminovej zďaleka nevyšla sezóna 2016/2017, prvá po druhej materskej prestávke, podľa predstáv. Do značnej miery za tým boli choroby, ktoré až do februára limitovali aj P. Fialkovú. Vo Svetovom pohári 2016/2017 obsadila zatiaľ úspešnejšia zo sestier Fialkových celkovú 31. pozíciu, Kuzminovej patril 40. post. Teraz 25-ročná Paulína Fialková sa v rámci SP medzisezónne posunula z 36. miesta, bodovo išla nahor očividnejšie zo 199 na hodnotu 292. Blysla sa najmä piatym miestom v stíhačke v marcovom Kontiolahti, čím o jednu priečku interne tromfla výsledok slávnej naturalizovanej krajanky z decembrového šprintu v Pokljuke.

Momentálne 33-ročná rodáčka z Ťumeňa Kuzminová po dvoch takmer kompletne vynechaných sezónach začala veľmi sľubne v Slovinsku, skončila - akoby symbolicky pre zostupný trend - 78. priečkou v rýchlostných pretekoch v Osle-Holmenkollene. Z dramaturgických a neskôr opakovane aj zdravotných dôvodov štartovala iba na polovici z desiatich vrcholných podujatí a na sklonku sezóny sa extrémne trápila so streľbou.

Sprievodným pozitívom predchádzajúcej sezóny zo slovenského pohľadu bol progres 23-ročnej Ivony Fialkovej, ktorá v šprinte v Pjongčangu premiérovo v kariére zabodovala vo SP, ba dokonca hneď na 17. priečke, potom ešte dvakrát prenikla do tretej desiatky výsledkovej listiny.

Jana Gereková Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Kariéru ukončila Jana Gereková, po májovom vydaji Daubnerová. "Je to obrovská škoda. Najmä je mi veľmi ľúto, že skončila pred olympiádou. Rešpektujeme to, snažili sme sa ju všelijako presviedčať. Razantne povedala, že nie. Nechceli sme od nej ani žiadny štart vo Svetovom pohári. Iba dva mesiace tréningu, nejaký IBU Cup, kde by splnila kvótu, a ZOH, hoci iba štart v štafete. Vzhľadom na tie roky by sa určite dokázala pripraviť na konkrétny deň," povedala trénerka žien SR Anna Murínová pre Biatlon-Info.sk.

"Určite chcem, aby sa Paulína viackrát dostala do Top 6. Verím, že sa prvý raz postaví aj na ozajstné pódium. Ivona určite má na najlepšiu desiatku," skonštatovala Murínová a ku Kuzminovej, ktorá má svoj autonómny realizačný štáb, dodala: "S Anastasiou nie som v takom pravidelnom kontakte, že by som ovládala podrobnosti, ale bola som ich navštíviť v Ramsau, je veľmi dobre naladená. Jej tím je profesionálny, určite jej pomohol aj ten kolektív, ktorý pri sebe mala v príprave. Nepochybujem teda, že bude ďalej patriť do svetovej špičky."

Paulína Fialková Galéria fotiek (7) Zdroj: facebook - Paulína Fialková

Paulína Fialková na prahu sezóny povedala: "Môžeme veci plánovať a dávať si ciele, ale konečné slovo má vždy zdravie. Ak budem zdravá a bude sa mi dariť, určite sa budem snažiť byť vysoko aj v poradí SP. Ak by došlo k nejakým komplikáciám, presmerujeme ešte viac pozornosti na ZOH a ostatné preteky pôjdu do úzadia. Telo rozhodne, uvidíme. Odtrénovali sme všetko, čo sme mali v pláne. Myslím si, že sa to iba málo líšilo od ideálu. Obišli ma akékoľvek problémy a vo výkonnostných testoch som zlomila rekordy. Som veľmi pozitívne naladená a teším sa na preteky."

Murínová ocenila zabezpečenie počas prípravy: "Môžem povedať, že všetky sústredenia a tréningové bloky, ktoré sme si s Martinom Bajčičákom naplánovali, sme bo bodky splnili. Musím poďakovať VŠC Dukla aj zväzu za výbornú podporu. Mali sme zvýšený objem finančných prostriedkov a nemuseli sme z ničoho uberať. Bol to dôležitý signál, že v olympijskej sezóne nás kompetentní chcú podporiť. My sa im chceme poďakovať výsledkami."

Natália Prekopová z Kuzminovej zázemia pre Biatlon-Info.sk uviedla: "Keď sa Nasťa rozhodla, že potiahne ešte do ZOH, celý tréningový plán a program bol postavený na olympiádu. Predchádzajúca sezóna mala byť rozbehová - taká skúška či ideme dobrým smerom. Hneď prvý šprint v Pokljuke (6. miesto - pozn.) nám ukázal, že áno, potom však prišlo obdobie zdravotných problémov, výrazne obmedzených tréningových dní. Napriek deficitom dokázala vybojovať 8. miesto na MS, kde ju nedelilo veľa od medaily, v podstate len jeden výstrel. Takže sme optimisti, nemáme prečo nebyť."

Anastazia Kuzminová Galéria fotiek (7) Zdroj: Facebook - Anastasia Kuzmina

Samotná Kuzminová pre denník Šport vyhlásila: "Samozrejme, teraz pôjde najmä o olympijské hry, ale nechcem sa naháňať iba za výsledkom v Pjongčangu. Keďže je to možno moja posledná sezóna v kariére, s manželom Danielom sme si povedali, že prečo by sme sa nepokúsili o niečo viac ako predtým. Úplne od začiatku sa teda nastavujem tak, že idem všetko - pokiaľ zdravie dovolí a nebudú nejaké veľké prekážky. Samozrejme, ak by sa vyskytli komplikácie a nešlo mi to, vtedy by sme to nastavili nanovo. Jasný cieľ je olympiáda, lenže rada by som išla aj do väčšej kvality na každom jednom 'sveťáku'."

Kuzminová po skončení ostatnej sezóny ešte pár týždňov trénovala na snehu v Sjusjöene. Potom nasledovali Anterselva s Pokljukou. Ako prvá biatlonistka bola zároveň na snehu už v auguste, keď dva a pol týždňa trénovala na Novom Zélande. Potom prišlo Nové Mesto na Morave aj tradičné Ramsau am Dachstein a záver prípravy strávila vo švajčiarskom Lenzerheide. Okrem trénera a zároveň manžela Daniela Kuzmina a asistentky Natálie Prekopovej sú v tíme aj servismani Fabien Blondeau a Baptiste Blondeau a fyzioterapeut Denis Freudenfeld.

Naprávať majú čo slovenskí muži. Tomáš Hasilla sa v porovnaní s ročníkom 2015/2016 posunul vo SP zo 78. iba na 64. pozíciu, Martin Otčenáš klesol zo 64. na 75. priečku a Matej Kazár spadol zo 41. na 77. miesto. Zábleskom mimo hlavnej seniorskej scény boli niektoré výkony mladíka Šimona Bartka. V širšom kádri sú aj Michalovia Šima a Kubaliak.

Tréner tejto časti reprezentácie Milan Gašperčík pre Biatlon-Info.sk uviedol: "Máme v Dukle i na zväze určené ciele. V štafete by sme sa chceli umiestniť do desiateho miesta tak na ZOH ako aj minimálne raz vo Svetovom pohári. Na olympijských hrách majú chalani cieľ do 20. miesta. Ja však nehľadím iba na ZOH. Prial by som si, aby sme pravidelnejšie bodovali, v každom stredisku. Aby to nebolo ako na veľkej hojdačke, že pretekár získa nejaké body a potom sa dvakrát nedostane ani do stíhačky. Už veľmi dávno sme neboli všetci štyria v stíhačke, dokonca sme mávali problém dostať sa tam v trojici. To chceme zmeniť. Nie je nič horšie, ako keď cestujete do strediska a potom v atraktívnej disciplíne stojíte. To veľmi ubíja. Všetci si želáme, aby sa nám darilo, lebo sme celý rok tvrdo pracovali, boli sme preč od rodín, ale to je náš údel. Navyše, šport je často nevyspytateľný."

Gašperčík k podmienkam podotkol: "Nemôžeme sa porovnávať s poprednými reprezentáciami, ktoré majú svoje tímy lekárov, biochemikov a fyzioterapeutov. Vieme, že naši chlapi nie sú majstrami sveta. Ak by boli, určite by dostali lepšiu podporu od Dukly či z následne vyššieho zväzového rozpočtu, ale logicky je ťažké poraziť svet z našej aktuálnej pozície."

Konečné celkové poradie v biatlonovom Svetovom pohári 2016/2017:

MUŽI
1. Martin Fourcade (Fr.) 1322 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 918, 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 812, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 746, 5. Simon Schempp (Nem.) 741, 6. Julian Eberhard (Rak.) 732, 7. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 667, 8. Lowell Bailey (USA) 641, 9. Ole Einar Björndalen (Nór.) 631, 10. Erik Lesser (Nem.) 621,... 64. Tomáš Hasilla 49, 75. Martin Otčenáš 29, 77. Matej Kazár (všetci SR) 19

ŽENY
1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 1211 bodov, 2. Gabriela Koukalová (ČR) 1089, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 971, 4. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 856, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 719, 6. Justine Braisazová (Fr.) 706, 7. Anais Chevalierová (Fr.) 669, 8. Julia Džimová (Ukr.) 632, 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) 621, 10. Susan Dunkleeová (USA) 596,... 31. Paulína Fialková 292, 40. Anastasia Kuzminová 176, 60. Jana Gereková 75, 65. Ivona Fialková (všetky SR) 54

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Martin Fourcade Terézia Poliaková Matej Kazár Laura Dahlmeierová Paulína Fialková Martin Otčenáš Tomáš Hasilla Ivona Fialková Gabriela Koukalová
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy